Disk Kayması Nedir, Nasıl Olur ve Tedavisi?

Günümüzün en önemli sorunlarından birisi insanların yoğun çalışma temposunda sağlıklarından ödün vermesidir. Çünkü ofis yaşamı o kadar diğer sorunları ortadan kaldıran bir yaşam ki insanlar aslında en öncelikli sorunu olan sağlığı bir bakmışlar ki geride bir yerlerde bırakmışlar.
Bu durumu ortadan kaldırmak ancak tekrar sağlık konusunun önemini insanlara anlatmakla ya da bu insanların sağlık açısından sorun yaşaması ile birlikte gerçek dünyanın nerede olduğunu öğrenmesi ile mümkün olacaktır.

Sağlık konusunu ikinci plana attığımız noktada çok büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu sağlıklı andan itibaren söyleyebiliriz. Bu da herkesin anlayabileceği türden bir şeydir.

Ofiste oturma

Ofiste oturma konusu aslında günümüzün en önemli ortopedik sorunları arasında geliyor. Çünkü insanlar ofislerinde stres ile birlikte ya da yapılan işlerin daha önemli olduğunu düşünerek gerekli oturma şekillerinin dışına çıkarak omurgalarına zarar veriyorlar. Özellikle omurga konusunda çok dikkatli olmak gerekirken gün boyu iki büklüm ekran başında iş yapmaya çalışan insanlar en sonunda görüyor ki en kötü şekilde vücutları onları cezalandırıyor. Bu cezalandırma genel anlamda disk kayması ile karşımıza çıkıyor.

Disk kayması dediğimiz şey omurlarımızdan birinin yörüngesinden çıkması anlamına geliyor. Bu kayma sonucunda inanılmaz ağrılar bizi bekliyor olur. Çünkü bizi ayakta tutan ve genel olarak her şeyin üzerine inşa edildiği omurgamızın bir parçası yerinden oynuyor ve bu aşamadan sonra sağlıklı bir biçimde ne oturmamız ne de ayakta durmamız beklenebilir. Bu durum da ciddi diğer sorunları beraberinde getirecektir.

İlginizi Çekebilir:  Boyun ağrısı nasıl geçer?

Disk tedavisi

Peki ya bu disk kaymasının tedavisi nasıl sonuçlanacaktır. Bu durum kesinlikle ilaç ay da farklı tedavi yöntemleri ile kendine gelecek bir durum değildir. Bu durumun net ve kesin çözümü ancak ve ancak fizik tedavi yolu ile mümkündür. Çünkü fizik tedavi bu çeşit ortopedik sorunları çözmekte tek adres olarak görülür ve bu şekilde uygulanır. Fizik tedavi dediğimiz şey de genel anlamda acılı ve çok disiplinli bir şekilde yapılmaz ise hiçbir anlamı olmayan bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir