Dişlerde Siyahlaşma Sorunu Nasıl Geçer?

Biyolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak dişlerimizde siyah lekeler oluşabilir. Bu siyah lekeler özellikle ön dişlerinizde oluşmuşsa estetik görüntümüzü bozar ve güzel gülüşünüzü perdeler. Bu yazımda sizlere; dişlerde siyah lekelerin oluşma sebeplerinden bahsedip, dişlerden siyah lekeleri temizlemenin tıbbi ve doğal yollarını anlatacağım. Yazdıklarımı dikkatlice okuyup uygularsanız, son derece sinir bozucu olan bu siyah lekelerden kurtulursunuz.

Dişlerde Neden Siyah Lekeler Çıkar?

Bu sorunun tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce nedenlerine değinmek istiyorum. Sorunu kökten çözebilmek ve ilerde tekrar aynı problemleri yaşamamak için bu bilgileri öğrenmenizde fayda var. Şimdi bu nedenleri maddeler halinde sıralayalım:

  • Sigara ve alkol
  • Çikolata ve şekerli yiyecekler
  • Asitli içecekler
  • Uzun süre kullanılan diş teli
  • Diş protezi, diş kaplaması yada dolgunun zamanla aşınması
  • Yaşlanma
  • Aşırı kahve ve çay içmek
  • Tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı
  • Florit ve demir içeren vitamin destek hapları

Yukarıda belirttiğim fizyolojik ve biyolojik etmenler dişlerde siyah lekelere neden olabilir. Bunların dışında ateşli hastalık gibi farklı hastalıkların semptomları olarak da dişlerde siyah noktalar görülebilir. Ancak bu rahatsızlığın görülmesindeki en büyük neden birçoğumuzun sıklıkla tükettiği çay kahve ve sigaradır. Beslenmemize dikkat edip diş bakımına özen gösterdiğiniz taktirde dişleriniz de sağlıklı kalacaktır.

Dişlerde Oluşan Siyah Lekelerin Tedavisi

Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü dişinizde siyah lekeler oluştuysa korkmanıza gerek yok. Dişte yer alan koyu renkte noktalar veya siyah lekeler erken müdahale ile basit bir diş temizliği sonucu yok edilir. Bu diş temizliğini evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Diş lekesinin doğal tedavisi misvak kullanmaktan geçer. Ayrıca eczanelerde satılan ağız ve diş temizleme losyonlarını kullanıp dişlerinizi düzenli fırçaladığınızda bu siyah lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Ancak dişte oluşan siyah lekeleri ciddiye almazsanız leke boyutu zamanla büyüyecek ve dişinizde tartar oluşturacaktır. Bu durumda bir diş hekiminin yardımına ihtiyaç duyacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Diş ağrısını geçirme yöntemleri

Diş hekimi polisar denilen bir madde ile dişlerinizi temizleyecektir ve size özel diş macunları kullanmanızı önerecektir.

Diş temizleme operasyonunun zararı yoktur. Ancak dişlerin sürekli beyaz kalması için sık sık dişçi veya estetik merkezlerinde diş sildirmeniz ileride diş çürüklerine yol açar. Bunun sebebi ise her diş temizleme operasyonunun diş minesini biraz daha inceltmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir