Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı nasıl yapılır?

Diyabet hastalığı, ayaklara ciddi derecede olmasa da belirli bakımların yapılmaması ile pek çok zarar vermektedir. Bakımların sıklığı ve düzenliliğinin önemi ile, bu bakımlar daha da etkili bir şekilde yapılmalıdır. Yapılması ihmal edilen her bir bakım aşaması, kişisel sıkıntılara sebebiyet verdiği gibi, bireyin daha da olumsuz hissetmesine neden olmaktadır.

Diyabet Hastalığında Ayak Bakımının Önemi?

Diyabet hastalığında ayak bakımı ve çıkan sorunlar, genellikle kan dolaşımının etkilenmesi ile oluşan damar yolları hastalıkları ile ilgilidir. Ayaklara giden kan akışı yavaşlayınca, kişide ister istemez yorulmalar ve takılmalar baş göstermektedir. Ayağa az kan gittiği için, ayaklarda oluşan yaraların da tedavisizorlaşıyor. Bu yüzden kişinin de kendini kontrol etmesi zor bir hal almış oluyor. İnsanların bu alanda etkili çalışmalar yapabilmesi için, ayak bakımlarına verilen önemi artırmaları ve bu konuda daha da etkin çalışmaların yapılması gerekiyor. Kişisel çalışmaların daha da fazla olması ile, bir nebze olsun kişinin kendini kurtarması sağlanabiliyor. Ayaklarda oluşacak yaraların iyileşmesi için, düzenli periyodik bakımların yapılması gerekiyor. Etkili ve daha da rahat bir şekilde yapılan masajlar için, özel diyabet kremlerini ve ılık suda bekletilerek kullanılan ilaçları tercih edebilirsiniz.

Doktorunuz İle İrtibat Kurarak Karar Verin!

Yatmadan önce her gün yapılması gereken ayak kontrolü, kişinin kendi ağrısını hissetmemesi ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden düzenli kontroller önemlidir. Kızarıklık, iltihap ve şişlik gibi sıkıntıların ön teşhisi için yatmadan önce düzenli kontrol gerekir. Bir diğer işlev ise ayakların ılık su ile her gün yıkanması ve kurulanmasıdır. Bu sayede daha sağlıklı ve daha titiz ortamlarda ayak sağlığı korunmuş oluyor.

İlginizi Çekebilir:  Sert başparmak nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir