İştah Kesen Gıdalar Nelerdir?

iştah azaltan yiyecekler

İştahınızı Kesen Yiyecekler, fiziksel görünüşümüzü iyileştirmek için yaptığımız diyetler sadece dış görünüş açısından değil aynı zamanda aşırı kilolu olmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden de önemlidir.

Kendinizi sağlıklı bir diyet ve kilo vermek için açlığa mahkum etmek doğru değildir. Her geçen gün alınması gereken vitaminler, mineraller, proteinler, yağlar ve karbonhidratları doğru kaynaklardan almak uzun süre kilo vermenize yardımcı olur.

 DİYETİNİZE KARAR VERDİKTEN SONRA, İŞTAH AÇICI GIDALAR, ÖZELLİKLE DE İLK HAFTALARDA DİYETE SADIK KALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR.

İştahınızı Azaltan Besinler

Elma : Çoğu beslenme uzmanı elma tüketmenin faydaları hakkında konuşur. Elmanın iştah bastırmasının etkisi, zengin elyaf ve “pektin” maddesinden kaynaklanmaktadır.

Yemeklik lif ve pektin içeren elmalar, öğünler arasında tüketildiğinde doyma duygusunu uzatır ve diğer öğün sindirimini engeller.

Elma, kandaki glikozu düzenlerken fiziksel aktiviteleriniz sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi de sağlayabilir.

Salatalar : Yeşil yapraklı sebzelere, özellikle yerli ve yabancı diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet listelerinde kaç tane yer verildiğini fark ettiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler elma gibi bol miktarda besin içerir ve uzun süre çok düşük kalorili alımlar sağlar.

-Çeşitli sebzelerden yapılan geniş bir salata ortalama 200-250 kalorilik (yağsız) ve iştahları bastıracağı için vitamin ve minerallere iyi bir alternatiftir.

Yulaf Ezmesi : Yulaf ezmesi, uzun süren bir tokluk sağlayan ve iştahı kesen, yavaş sindiren bir karbonhidrattır.

Glisemik indeks çok düşük ancak besin değeri düşük değildir. Bir kase yulaf ezmesini kazarken, bir sonraki yemek yorgunluğunuz olacak.

Yeşil Çay : Çok acıktıysanız, bir sonraki yemek yemeğinize kadar zamanınız varsa, bir fincan yeşil çayla iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay, açlığa neden olan hormonların salınmasını bastırarak tokluk hissi verir.

Acı Biber : Acı biberin iştahı bastırmada doğrudan etkisi yoktur, ancak biberli yiyecekler yemek sırasında daha az su ve daha fazla su sağlayabilir. Böylece masadan daha az kalori alıp su dolu hissedeceksiniz.

İştah Kesecek Diğer Öneriler

Sık Öğünler: Ağır yemek yerine küçük yemeklerde sıklıkla yemek yerseniz, yemeklerin arasındaki iştah artmaz.

Uyku: Uykunuzu tam olarak almazsanız, gün içinde enerjiniz azaldıkça iştahınız artabilir. Uyku kalorilerinin yanı sıra, her gün tavsiye edileceği kadar uyun, çünkü elde edebileceğiniz başka bir enerji kaynağı da vardır.

Su: Vücudun dehidrasyonu sıklıkla açlıkla karıştırılır. İçme suyu ile iştahınızı sadece bastırırken kendinize yemek yemeniz gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir şeyler çerezlemeye başlamadan önce, büyük bir bardak su içip 20 dakika bekleyin. Açlık duygusu susuzluğa bağlıysa, iştahınız bu süre içinde düşecektir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Alınır mı?

Öncelikle bu soruya biraz temkinli yaklaşmak ve kendi tepkimi sunmak istiyorum. Yahu, güzel kardeşim sen şu sigara illetinden bir kurtul da, kilo bile alsan verirsin elbet. Öyle bir anda obez olacak değilsin ya. Bazen denk geliyor, “sırf yaşam düzenim bozulmasın, kilo alma gibi sorunlar ile uğraşmayayım diye bırakamıyorum” diyor çevremdeki insanlar. Tokadı yapıştırmak geliyor hemen içimden. Yani yazıya girmeden önce, soruya cevap vermeden evvel “siz önce sigarayı bırakın, bunu kafanıza yerleştirin” sonra kilo gibi durumları dert edin diyorum.

Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırıyor mu?

Bu soruya genel olarak “evet, kilo aldırabilir” diyebiliriz. Fakat kesin olarak kilo aldıracağının bir garantisi yoktur. Bu tamamen kişinin yaşam biçimine bağlıdır. Kaldı ki kilo aldırsa dahi en fazla 3 ilâ 5 kilo aldırır. Yani sanıldığı gibi “sigarayı bırakınca obez olmak” gibi bir durum söz konusu değildir.

Sigara Bırakmak Neden Kilo Aldırır?

Sigarayı bırakmak, bir süre bu alışkanlığın yerine besin tüketme gibi alışkanlıkların gelmesine neden olabilir. Sigarayı bırakan çoğu kişi, sigara istemesi halinde durumu besin tüketerek gidermeye çalışır. Doğal olarak kilo alma durumu görülebilir. Bu anlarda mutlaka kişinin bilinçli bir şekilde kendisini kontrol altında tutması, düzenli spor yapması faydalı olacaktır. Bir diğer etmen ise, sigaranın metabolizma sisteminde hızlanmalara neden olduğu şeklindedir. Bu bana garip gelse de, bazı uzmanlar sigara içenlerin metabolizmasının daha hızlı olduğunu söylüyorlar. Yani sigarayı bırakınca metabolizma da yavaşlıyor, kilo almaya neden oluyor. Varsın yavaşlasın metabolizma, yeter ki siz bu illetten kurtulun.

Sigarayı Bırakma, Kilo Alma ve Yaşam Biçimi

Bu üç unsur aslında birbiriyle çok ilişkili. Sizin yaşamınız sürekli oturmak üzerine kuruluysa, tüm gün uyuşuk uyuşuk duruyorsanız, birde sigarayı bırakınca kendinizi yemeğe verirseniz kilo alırsınız tabii. Ama sporunu yapan, yaşamında hareketli bir yapıda olan mantıklı bir insan evladıysanız, doğal olarak pek bir sorun yaşamazsınız. Yani sigarayı bırakmak değil, aslında yaşam biçiminde yanlış bir yolda olmak kilo aldırır. Bu noktaları bilin, dikkat edin.

Kilo Aldırıcı İçecekler Nelerdir

Beslenme, insan için en temel ve en önemli konulardan birisidir. Lakin beslenme tek başına sadece yemek yemek anlamına gelmez. Aynı zamanda içecek tüketimi de bu kavram ve ihtiyaç içerisinde yer alır. Bu nedenle de beslenme konusunda, tercih edilen içeceklere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira kilo aldıran içecek sayısı yaşadığımız yüzyılda oldukça fazladır ve ne yazık ki sıkça tüketilmektedir. Bu nedenle de bir çok kişide ciddi bir kilo sorunu söz konusu olmaktadır.

Kilo Aldırıcı İçecekler Nelerdir

 • Hemen herkes tarafından tüketilen gazlı içeceklerin başında yer alan kola, fanta gibi içecekler ciddi anlamda kilo aldırmaktadır. Özellikle kola, içerisinde ciddi bir şeker oranına sahip olduğu için kilo aldırır.
 • Gazlı meyve suları, bu konuda sağlıklı bilinen ama en çok kilo aldıran içeceklerin başında yer almaktadır.
 • Sürekli olarak kafein içerikli içecekler tüketmek ciddi kilo alımlarına neden olmaktadır.
 • Özellikle kafelerde sıkça tüketilen milkshake kilo aldırıcı etkiye sahiptir. Bu konuda evde kendiniz özel olarak milkshake hazırlayarak tüketebilirsiniz.
 • Sürekli olarak tüketilen enerji içecekleri, ciddi anlamda kilo aldırmaya neden olabilir. Bu nedenle dozunda tüketilmesi oldukça önemlidir.
 • Alkoller ciddi anlamda kilo alımına neden olmaktadır. Özellikle şarap, sürekli olarak tüketilmesi halinde kilo sorununa neden olabilmektedir.
 • Ayrıca sürekli tüketilen birada ciddi anlamda kilo sorununa yol açmaktadır.

Peki, Hangi İçecekler Kilo Yapmaz?

Tamamen doğal bir şekilde hareket etmek, her konuda olduğu gibi; içecek konusunda da oldukça önemlidir. Örneğin, günlük bol bol su tüketimi, doğal olarak kendinizin sıktığı meyve sularının içilmesi, süt tüketimi gibi seçenekler hem kilo aldırmayacak, hem de daha sağlıklı bir yaşam şansı sunacaktır. Sizler de bu konularda dikkatli olarak, içecek tüketimi konusunda kilo aldıran seçeneklerden uzak durabilirsiniz.

Hollywood Diyeti Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir haftada 8 kilo verilmesine imkan tanıyan Hollywood diyeti ile siz de kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Diyetin en büyük özelliği ise meyve suyu ve su içilmesi. Kahve, alkol, unlu gıdalar, kırmızı et, şeker ve beyaz et kesinlikle yasak. Hollywood diyeti ile kilo vermek istiyorsanız mutlaka bu detaylara dikkat etmeli, diyeti bir hafta süre ile bozmadan tekrar etmelisiniz.

Hollywood diyeti nasıl yapılır?

Günde yarım saat yürüyüş yaparak diyetin etkilerini arttırabilirsiniz. Diyette yemekle aranızdaki bağı tamamen kaldırıyorsunuz. Yine de sağlıklı şekilde kilo vermek için Hollywood diyeti gibi şok diyetlerin ne kadar etkili olduğunu bir kenara bırakmalı, sağlıklı olmanın kilo vermekten daha önemli olduğunu unutmamalısınız. Ani şok diyetlerin şeker hastalarına, kalp hastalığı bulunanlara ve belli bir yaşın üzerindeki insanlara ne denli zarar verebileceğini hesaplamanız gerekiyor.

Şok diyetler kalp kasını zayıflatıyor!

Ani diyetlerin kısa sürede iyi kilo verdirdiği bir gerçek fakat içlerinde Hollywood diyetinin de yer aldığı şok diyetlerin yağ değil kas doksunu kaybettirdiğini biliyor musunuz? Kas, kalbi oluşturan tek şeydir. Kalp, kaslardan oluşur. Hollywood diyeti gibi diyetlerle kalp kaslarını zayıflattığınızda, 5-6 kilo daha hafif ama kalp hastası olarak hayata devam edersiniz. Eğer sağlığınızı riske atmak istemiyor, kalp hastası olmaktansa biraz kilolu olmayı tercih ediyorsanız, sağlıklı kilo vermek istiyorsanız; diyetisyene başvurun.

Hollywood diyeti olmadan nasıl hızlı kilo verebilirim?

Bu sorunun yanıtı sizsiniz. Sizin kan değerleriniz, tansiyon ve bağışıklık sisteminizin güncel hali, nasıl bir diyet yapmanız gerektiğini söyler. Bu analizleri yapacak olan ve nihayetinde size en uygun diyet önerisini verecek olan diyetisyeniniz öncelikle iç hastalıkları bölümüne ve endokrin bölümüne test yaptırmanızı isteyecektir. Beden sağlığınızı bozmadan sağlıklı şekilde zayıflamak istiyorsanız Hollywood diyetinden uzak durmalı, uzman yardımı ile kilo vermeye çalışmalısınız.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Kilo vermenin zor olduğunu bilen kadınlar, zayıflamak için ellerinden geleni yaptıklarına inandıkları sürece kilo vermemeleri için bahaneleri kalmaz. Ancak kilo vermenin kolay yolları da vardır. Öncelikle kilo vermeyi gerçekten istemek ve atıştırma huyundan vazgeçmek gerekir. Metabolizmayı hızlandıran detaylara dikkat ederek daha fazla kalori yakmayı mümkün kılmak önemlidir. Kilo vermek için yememek değil, dorğu yemek gerekir.

Hangi yiyecekler kilo vermeyi hızlandırır?

Öncelikle bol bol su tüketmenin kilo vermeyi hızlandıracağını, yediğiniz şeylerin vücudunuzdan atılması için bol suya ihtiyaç duyacağını bilmelisiniz. Özellikle soğuk su içmenin kilo vermeniz açısından çok etkili olduğunu söylemeliyiz. Kilo verdiren yiyecekler arasında yaz aylarını en vazgeçilmez meyvesi olan karpuz yer alıyor. Her ne kadar şekerli olsa da, yaz döneminde vücudunuzun ihtiyacı olan suyu ve şekeri bu meyveden alabilirsiniz. Şekeri meyvelerden almanın insülin direnciniz açısından olumlu birşey olduğunu unutmayın.

Kilo vermek için ne yapmak gerekir?

Kilo vermek için hareket alanlarınızı yükseltmeniz gerekir. Örneğin, asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmalısınız. Kısa mesafeli yerlere araçla gitmek yerine yürümeyi tercih etmelisiniz. Gün içinde daha fazla hareket etmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise market alışverişini sizin yapmanız. Eşinize veya birlikte yaşadığınız arkadaşınıza yıkarak değil, market alışverişini kendi kendinize yapmaya çalışmalısınız. Böylece eve girecek olan gıdaları kontrol altında tutabilirsiniz. Çünkü evde ne varsa akşam onu yersiniz, eğer evde bol kalorili atıştırmalıklar olmazsa, siz de bu gıdaları tüketmezsiniz. Diyet yaptığınız süre boyunca evde olan yiyeceklerden, öğlen yemek yediğiniz yere kadar her konuda detaycı olmanız gerekir. Böylece kilo vermeniz hızlanır, daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Eğer kilo verme konusunda zorlanıyorsanız, gündelik hayatınızda önerdiğimiz değişiklikleri mutlaka yapmalısınız.

Dondurma Diyeti Nedir? Dondurma Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kilo vermek için dondurma yemenin işe yaradığını keşfeden uzmanlar, özellikle kadınların kilo verme konusunda yaşadığı zorluklara yeni bir alternatifle çözüm sunuyor. Dondurma, hem tatlı ihtiyacını bastırdığı hem de içeriğindeki vitaminler açısından besleyici olması ile diyet listelerinin başında yer alıyor. Dondurma, hafif tatlıdır. Tatlı krizlerinde işe yaraması ve düşük kalorili olması, diyet yapmak isteyenlerin ilgisini çekmesine neden oluyor. Dondurmanın yaz döneminde diyetinizi daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacağını unutmayın.

Dondurma diyeti nedir?

Tahıl ve lif açısından zengin gıdalar alırken öğle arasında meyveli dondurma yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Soğuğun kalori yakmanızı sağlayan özelliği sayesinde daha hızlı kilo vermenin de mümkün olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Dondurma, bol kalorili meyve suları ve şekerli asitli içecekler yerine tercih edilmelidir. Yaz döneminde çok tüketilen meyve sularının kilo almanıza neden olduğu da bilinmektedir.

Dondurma diyeti için öğün önerileri nelerdir?

Sabahları normal bir kahvalıt ancak peynir ve tuzlu zeytinden uzak durmalısınız. Yumurta, domates, salatalık ve taze meyve kahvaltı için idealdir. Ara öğünlerde ise bir porsiyon meyve tüketmek idealdir. Akşam yemeği ızgara, öğle yemeği ise bir porsiyon meyveli dondurma olmalı. Böylece kaloriden kaçınabilir, sağlıklı beslenerek kilo vermenin keyfini yaşayabilirsiniz. Kilo verirken sıkılaşmak için egzersiz yapmaya gayret etmeli, düzenli spor ve dondurma ile kilo verebilirsiniz. Kilo vermek için dondurma ideal bir çözümdür. Hem soğuk olması hem sütlü tatlı olması, diyetinizde size büyük kolaylık getirecektir.

Tatlı krizlerine çözüm!

Dondurma diyetinin bir diğer özelliği ise tatlı krizlerinde sizi yalnız bırakmamasıdır. Dondurma, özellikle vanilyalı dondurma size kalori aldırmaz. Yanında bol su ile dondurma tükettiğinizde kaloriden korkmanıza gerek kalmaz. Çikolatalı dondurma yerine meyveli dondurma tercih ederek daha düşük kaloriyi seçmiş olursunuz. Dondurma diyetinde çikolatalı dondurmaya yer yok!

Kolay Zayıflatan Besinler Yiyecekler

İdeal kilo, sağlıklı olmak için korumamız gereken bir detay. Fakat gerek tatlı düşkünlüğü gerekse hareketsiz yaşam, bizlere kilo problemi yaşatıyor. Kilo almayı yine yiyerek engellememiz mümkün. Çünkü metabolizmayı hızlandıran gıdalarla daha fazla kalori harcamak daha kolay! Eğer kilo sorunu yaşıyor ve zayıflatan besinler hakkında merak ettiklerinizi arıyorsanız, haberimizde sizler için kilo verdiren ve kalori yaktıran besinlerden söz edeceğiz.

Kilo vermek için rejim yapmak şart mı? Yiyerek zayıflanamaz mı?

Zayıflatan besinler listesini vermeden önce, gerçekten kilo vermek istiyorsanız bunu önce beyninizde halletmeniz gerektiğini hatırlatalım. Kilo vermek için aç kalmanız gerekmiyor, önerdiğimiz gıdaları tüketerek kilo verme işini daha da hızlandırabilir, üstelik aç kalmadan kilo vermenin güzelliğini keşfedebilirsiniz! Kalori yaktıran ve tok tutan gıdaları merak ediyor musunuz?

Zayıflatan besinler nelerdir?

 • Nohut
 • Enginar
 • Balık
 • Lahana
 • Baharat
 • Dereotu
 • Su
 • Yoğurt
 • Karabuğday
 • Yulaf

Bu gıdalar bağırsak hareketlerini hızlandırır, kalori yakması için metabolizmayı uyarır ve sizi tok tutar. Özellikle ara öğün olaran tercih ettiğinizde bu gıdalar sayesinde kısa sürede istediğiniz ideal kiloya ulaşabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlerken, rejim mantığını değil, yeni yeme düzenini öncelikleriniz arasına alın. Çünkü ideal kilonuza kavuştuğunuzda, rejim mantığından uzaklaşırsanız tekrar kısa sürede eski kilo problemleriniz sizi bulacaktır. Bu sorunu kalıcı olarak hayatınızdan çıkarmanız için gereken şey ise, önerdiğimiz gıdalara öncelik vereceğiniz yeni beslenme düzeninizi geçici bir süreç olarak değil, kalıcı bir değişiklik olarak değerlendirmenizdir.

Spor yapmanız, hareketli bir yaşama sahip olmanız da önemli. Ancak yedikleriniz çok daha önemlidir. Bu nedenle rejim yaparken lifli gıdalara ve şekeri meyvelerden almaya dikkat etmelisiniz. Önerdiğimiz besinler, metabolizmanızı hızlandıracaktır. Diyet listenizde bu besinlere olabildiğince yer vererek daha sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermenin ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

Vücut Sıkıştırma Egzersizleri ve Hareketleri

Daha ince görünmek için rejim yapmanız yetersizdir. Daha ince görünmenin sırrı, sıkılaşmaktan geçer. Sıkılaştırıcı hareketlerle daha genç ve daha zinde görünebilir, ölçülerinizin daralması ile kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Eğer sıkılaşmak için ne tür hareketler yapmanız gerektiğini araştırıyorsanız, işte karşınızda sıkılaştırıcı vücut hareketleri!

Vücut sıkılaştırma hareketlerinde en etkilisi hangisi?

Vücut sıkılaştırıcı hareketler arasında plank egzersizi ilk sıradadır. Bu egzersiz sayesinde basen ve karın bölgesinde incelme sağlayabilirsiniz.  Şınav hareketine çok benzeyen plank egzersizi, şınavdan farklı olarak kollarınızı 90 derece eğimli olarak tutmanızı gerektirir.  Her 20 şınavdan sonra iki dakika beklemenizi öneriyoruz. Bu şekilde günde 60 kere yapacağınız plank egzersizi ile daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Sağlıklı olmak için beslenmeye de dikkat etmek önemli.

Jump nasıl yapılıyor?

Jump hareketi ise karın kasını sıkılaştırır ve bacak kaslarınızı güçlendirir. Daralmak için harika bir harket olan jump, kısaca sıçrama hareketi olarak da bilinir. Sıçradığınızda bacaklarınızı karnınıza çekmeniz ve bu şekilde 30 sıçrayış yapmanız gerekir. Hareketi günde 2 set halinde tekrar ettiğiniz takdirde kısa sürede karın bölgeniz düzleşecektir.

Lunga işe yarıyor mu?

Lunga hareketi ise karın bölgesini sıkılaştırır. Bu hareketi yaparken duruşunuzun dik olmasına ve kaslarınızı sıkarak hareketi yapmaya çalışın. Diz çöker pozisyonda ancak belinizin dik duracağı şekilde, önce sağ sonra sol ayağınızı öne alarak ve nefes alıp vererek karın kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Bu hareketi günde 5 dakika yapmanız yeterli.

Tüm bu hareketleri yaparak ölçülerinizin daralmasını sağlamak elinizde. Günde sadece birkaç dakika ayırarak daha sıkı ve dinç bir bedene sahip olabilirisiniz. Önerdiğimiz bu hareketler sadece sıkılaşmanız için değil, daha sağlıklı bir bedene sahip olmanız için de önemli. Eğer düzenli olarak bu egzersizleri yapar, beslenmenize dikkat ederseniz bir ay gibi kısa bir zaman içinde ideal ölçülere ve sağlıklı bir bedene sahip olmanız mümkündür.

Zayıflatan Yiyecekler ve Besinler

Düzensiz beslenme ve uyku, aşırı derecede hazır gıda tüketimi, düzensiz beslenme, masa başı işlerde çalışmak… vesairesi gibi birçok etmen kilo almanın temel sebepleri arasında yer almaktadır. Bir de bunlara spor yapılmayan yaşam şekli eklendiğinde aşırı kilolar kaçınılmaz olmaktadır. Bu sorunu ancak düzenli olarak spor yaparak ve beslenmemize dikkat ederek aşabiliriz. Daha sağlıklı, huzurlu ve zinde bir yaşam için yediğimiz içtiğimiz şeyler her zaman en önemli faktör olmuştur ve bundan sonra da olacaktır. Hiç bir zaman plansız bir şekilde gıda tüketmemeli ve yediğimiz içtiğimiz her şeyin bize faydası nedir zararı nedir diye düşünmeliyiz. Bu yazımızda zayıflamak için size oldukça yardımcı olacak besinleri bulacaksınız. Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Zayıflatan Besinler

Yoğurt: Sindirim sistemimizi hızlandıran besindir. Yoğurt ya da yoğurttan yapılan yan ürünleri (ayran, cacık…) her öğün tüketmemiz gerekmektedir. Ayrıca; yoğurdun içerisinde barındırdığı bol miktarda kalsiyum, vücudumuzun temel kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Karabuğday: Daha az yağ barındırması sebebiyle normal buğdayın yerine tercih edilmesi gerekmektedir. Daha az kalori almamızı sağlayan karabuğday, bir protein deposudur.

Yulaf: Yulaf, hemen hemen bütün diyet programlarının vazgeçilmez besinidir. Kilo vermeye oldukça yardımcıdır. İçerisinde bol miktarda protein ve D vitamini barındırmaktadır.

Baharat: Baharatlar içerisindeki özellikle kimyon, isot ve kırmızı pul biber zayıflamaya oldukça yardımcıdır. Her öğünde tüketilmesi gerekir.

Su: Sabahları kalktığımızda bir bardak su içmek, metabolizmamızı hızlandıracaktır. Gün içerisinde de en az 8 litre su tüketilmelidir. Su, zayıflamanın en büyük yardımcı besinidir.

Dereotu: Her öğün tüketilen dereotu, mide şişkinliğini ve gazını yok eder. Ayrıca, midedeki asit oranını dengeleyerek mide yanmasını önler.

Lahana: İçerisindeki bol miktarda lif ve B vitamini zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Nohut: İçerisinde bol miktarda D vitamini barındırmaktadır. Ayrıca; yağ yakım hızını oldukça arttırmaktadır.

Enginar: İçerisinde bol miktarda lif barındırmaktadır. Bu lifler, kilo vermeye yardımcı olmaktadır ve vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Balık:  İçerisinde oldukça düşük miktarda yağ barındırmaktadır. Doymamış yağ ve fosfor oranı da zayıflamamıza yardımcı olan besinlerin başında balığı getiriyor. Omega 4 ve 5 açısından oldukça zengin olan balık, metabolizmamızı hızlandırmaktadır.

Bir Haftada 15 KİLO VERME Diyeti!

Bir haftada 15 kilo vermek mümkün müdür? Düzenli yürüyüş yaparak, bol sıvı tüketerek, her gün 1 tane ara öğün havucu ve sınırsız çiğ sebze yiyerek; bir de aşağıda verdiğimiz yiyecekleri öğün atlamadan tüketerek mümkün! Aşağıda verdiğimiz diyet programına sıkı sıkıya bağlı kalarak şaşırtıcı bir şekilde, 1 haftada 15 kilo verdiğinizi göreceksiniz.İşte diyetimiz:

1.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim light ekmeğin yanında, 1 dilim peynir ve 1 tane domates (veya salatalık) tüketilir. İçecek olarak ise, 1 bardak taze sıkılmış portakal suyu içilir.

Öğle Yemeği: 1 kase tavuk göğsünün yanında, 1 çay kaşığı yağlı ve limonlu salatayla 1 dilim light ekmekle tüketilir. İçecek olarak ise, 1 bardak ayran içilir.

Akşam Yemeği: 1 kase mercimek çorbasının yanında, 180 gram yağsız etten yapılmış ızgara köfte tüketilir. Bunların yanında bir kase salata ya da yoğurt tüketilebilir.

2.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim light ekmeğin yanında; 1 tane katı yumurta, 1 tane yeşil biber,  1 tane domates, 5 tane siyah zeytin tüketilir. İçecek olarak ise, 1 bardak şekersiz çay içilir.

Öğle Yemeği:  İçerisinde mayonez ve ketçap olmayan 1 tane sandviçin yanında, 1 kase yağsız salata tüketilir. Meyve olarak ise, 1 tane portakal yenir.

Akşam Yemeği: 2 kaşık pilavın yanında, 1 tabak salata ve 1 tabak ıspanak yemeği yenir. Bunların yanında bir su bardağı diyet yoğurt tüketilir.

3.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 tane yağsız peynirli tost yanında, 1tane yeşil elma ve 1 tane salatalık tüketilir. İçecek olarak ise, şekersiz 1 fincan ıhlamur içilir.

Öğle Yemeği: 2 tane hamburger köftesi yanında, bol yeşilli salata ve 4 tane patates kızartması tüketilir.

Akşam Yemeği: 1 derisiz tavuk budu yanında; 3 kaşık sebze yemeği, sınırsız salata ve 1 kaşık makarna tüketilir.

4.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim light ekmeğin yanında, 2 yumurtalı omlet ve 1 tane domates (veya salatalık) tüketilir. İçecek olarak ise, 1 fincan şekersiz bitki çayı içilir.

Öğle Yemeği: Yarım dilim pizza yanında, 1 tane haşlanmış patates ve yağsız limonlu salata tüketilir. İçecek olarak ise, 1 bardak ayran içilir.

Akşam Yemeği: 2 tane kabak dolmasının yanında; 1 dilim peynirli börek, bol yeşilli salata ve 1 çay bardağı yoğurt tüketilir. Bunların yanında bir kase salata ya da yoğurt tüketilebilir.

5.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim light ekmeğin yanında, 2 tane ızgara sosis ve 1 tane domates (veya salatalık) tüketilir. İçecek olarak ise, şekersiz 1 bardak çay içilir.

Öğle Yemeği: 140 gram jambon veya dil fümenin yanında, yağsız bol limonlu salata tüketilir.

Akşam Yemeği: Yarım porsiyon ızgaranın yanında, sınırsız salata tüketilir.

6.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim kepek ekmeğin yanında, yağsız kaşarlı omlet ve meyveyle karıştırılmış salata tüketilir. İçecek olarak ise, evde yapılmış şekersiz limonata içilir.

Öğle Yemeği: 2 dilim beyaz peynirin yanında, 1 tabak salata ve yarım portakal tüketilir.

Akşam Yemeği: 1 dilim helvanın yanında, dilendiği kadar balık ızgara tüketilir.

7.Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 dilim light ekmeğin yanında, 1 dilim kaşar peyniri ve 1 tane domates (veya salatalık) tüketilir. İçecek olarak ise, 1 bardak şekersiz çay içilir.

Öğle Yemeği: 1 dilim light ekmeğin yanında; 200 gram karnabahar haşlama, 1 su bardağı yoğurt ve limonlu bol yeşillikli salata tüketilir.

Akşam Yemeği: Sınırsız miktarda salata tüketilir.