Doğum Sonrası Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Başlangıç için anne sütü önemli

Doğumdan sonraki ilk 72 saat anneden gelen sarı renkli süt bebeğe mutlaka içirilmelidir. Bu süt bebeğin ilk aşısı niteliğindedir. Bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirir. Bebek ilk ayını çoğunlukla uyuyarak geçirir. Yaklaşık 3 saatte bir beslenmek için uyanır.

Bunlara Dikkat!

İlk aylar bebeğin altı sık sık ıslanır ve hemen değiştirilmezse pişiğe yol açar. Bez değişimi bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Bez değiştirirken ortamın ve annenin kullandığı malzemelerin hijyenik olmasına özen gösterilmelidir. Eğer bebek dışkı yapmış ise kıvrımlar iyice temizlenmelidir.

Göbek bağı doğumdan 10 gün kadar sonra düşmektedir. Bu süre içerisinde göbeğin mikrop kapmaması için önlemler alınmalıdır. Bölgenin hava almasını ve kuru kalmasını sağlayarak iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bölgeye alkol sürerek mikrop kapmasını önleyebilirsiniz. Göbek çevresinde sızıntı veya kızarıklık oluşursa doktorunuza başvurmalısınız.

Bebeğin tırnak bakımı yapılırken yuvarlak başlıklı makaslar kullanın. Bebeğin tırnak keserken sabit durması gerektiğinden birinin bebeği tutması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Buna imkanınız yoksa uyurken de yapabilirsiniz.

Bebeğin doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. 2-4 haftalık bebeklerin doktor muayenesinde boy, kilo, beslenmesi, uyku düzeni, görme ve işitme kontrolleri yapılmalı ve bilgi alınmalıdır. Bu aşamada doktorun tavsiyesi ile D vitamini takviyesi yapabilirsiniz.

  • Bebek 2. günden itibaren her gün banyo yapabilir. Ancak göbek kordonunun ıslanmaması gerektiğini unutmayınız.
  • Bebeğin hareket etmesi kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Bu nedenle kundaklamamak daha doğru olacaktır.
  • Soğuk havalarda pamuklu giyecek tercih ederek bebeğinizin hassas cildine zarar vermemiş olursunuz.
  • Bebeği terletmeyecek ve boğmayacak düzeyde olmasına dikkat ediniz.
İlginizi Çekebilir:  Bebeklerin Doktor Kontrolleri Nasıl Yaptırılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir