Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Domuz gribinin en dikkat çeken belirtilerinden titreme ve üşüme ile birlikte ortaya çıkan yaklaşık 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş, baş ağrısı, bitkinlik, kas ve eklem ağrıları şeklinde sıralanırken özellikle soğuk algınlığı belirtileri yavaş yavaş değilde aniden ortaya çıkarak yüksek ateşe neden olur.

Domuzlar, kendi virüslerinin yanı sıra kuş ve insan virüslerinide bünyesinde barındırabilirler. Bu sayede ortaya farklı bir virüs çıkar ve insanlar daha önceden bu tür bir virüs ile karşılaşmadığı ve bu yeni virüse karşı bağışıklığı olmadığı için tüm insanlık için oldukça büyük tehlike oluşturmaktadır.

 Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir ?

Uzmanlar, domuz gribine neden olan virüslerin ortalama olarak 2 ile 5 gün arasında kuluçka dönemi olduğunu ve bu süre içerisinde herhangi bir belirtisinin görülemeyeceğini belirtti. Domuz gribi belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkmak yerine aniden ortaya çıkarak oldukça şiddetli etkiler gösterir. Domuk gribini özellikle soğuk algınlığı ile karıştırmamak gerekiyor. Soğuk algınlığı rahatsızlığının belirtilerinde ateş çok yüksek olmamakla birlikte yavaş yavaş ilerleyen bir hastalıktır.

  •  Üşüme ve titreme ile birlikte yüksek ateş
  • Göz çukurlarında hissedilen şiddetli baş ağrısı
  • Eklem ve kas ağrılarının oldukça şiddetli olması
  • Bitkinlik ve kırgınlık hallerinin görülmesi
  • Burun tıkanıklığı ve öksürük
İlginizi Çekebilir:  Çocuklarda İlaç Zеhirlеnmеsi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir