Düşme Sonrası Morarmalar nasıl geçer?

Düşme veya bir darbe sonucu oluşan morarmalar, darbe sonrası morluklara Hematom da denilir. Darbe alan bölgede, derinin altındaki kılcal damarların hasar görmesi, kopması veya zedelenmesi durumu gerçekleşir. Bu durumda bölgede kızarmalar, yanmalar, sızlamalar meydana gelecektir. Deri içerisinde kanama olma ihtimali yüksektir. Darbeden veya düşmeden bir müddet sonra deri altındaki kan çoğalıp büyüyeceği için kızarma ve şişme artacaktır. Bu şişmeyi durdurabilmek ve ağrıyı en aza indirebilmek için buz torbası kullanınız.

Düşme sonrası morarmalar neden olur nasıl geçer?

Morluk ve şişliğin gelişim süreci 5-10 dakikayı bulacaktır bu süre sonunda darbe alan bölge olabildiği kadar şişer ve morarır çünkü deri altında kan birikmektedir. Şimdi tek yapılması gereken, hekim müdahalesinden önce, şişme esnasında bir an önce soğuk uygulamak. Örneğin buz torbası kullanılarak şişlik ve morluk biraz olsun azaltılır.

Darbe alan bölgedeki morluklar ve şişlikler 7-8 gün içerisinde azalacaktır ve sarı-yeşil tonlarında bir renk alacaktır. Deri altındaki sıvı, vücut tarafından üretildi ve vücut tarafından emilecektir. Bu yüzden 15-30 gün süre ile de içeride biriken kan ve diğer koruyucu sıvılar tamamen emilecek ve darbe alan bölge normal durumuna ve rengine dönecektir.

Aynı şekildeki morluklar tırnak içlerinde de olabilir. Kapı arasına sıkışan parmaklarınızda tırnak içerisinde kan biriktiği, kan toplandığı görülebilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale ile ağrı ve kandan kurtulabilirsiniz fakat yine kendi imkanlarınızla ağrıyı azaltmanız gerekirse soğuk uygulamak yine en mantıklı çözüm olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çamaşır Suyu Zehirlenmesi Belirtileri

Düşme, Darbe sonucu morarmaları geçirme yolları;

  • Bal, Un ve Zeytinyağı karıştırılarak hamur haline getirilip darbe alan bölgeye konulur, üzeri tülbent, yemeni gibi bir şey ile sarılır.
  • Siyah zeytinin çekirdeğini öğütüp ezip çok az zeytin yağı ile karıştırıp yara, ezik veya kan toplamış tırak üzerine koyarak sarılır.
  • Eğer morarma düşme, darbe, çarpma sonucunda olmuşsa ilgili bölgeye biberiye yağı sürebilirsiniz. Biberiye yağının kesiklerde, darbelerde ve yaralanmalarda oldukça büyük etkisi vardır. Derhal ağrılı bölgenizi iyileştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir