Duygular nasıl oluşur?

Sürekli olarak duygulandık diye birilerine dert yanıyoruz. Bugün çok duyguluyum, bugün duygularım çok karışık… Peki, bu duygular nasıl oluşuyor? Hiç bunu merak ettik mi? Ne yazık ki hayır. Ben hariç sanırım kimse bu konuları merak etmiyor. Öyle ki yorumlara baktığımda dahi bu tür sorulara cevap veren, bu konularda soru soran kişi sayısının neredeyse hiç olmadığını görüyorum. Oysa ki hayatımızda sürekli olarak var olan bu kavramları da bilmezsek, merak etmezsek ne işe yararız biz? Neyse ben elimden geldiğince açıklayacağım, sizde sormak istediğiniz sorular olursa bana eşlik edersiniz.

Duygular Nasıl Oluşuyor?

Beynimizin bazı bölümleri vardır ve duygular, bu bölümlerin “alt bölüm” olarak adlandırılan kısmında oluşur. Bu bölüm o kadar farklı ve ilkel bir yapıya sahiptir ki öyle kolay kolay kontrol edilmez. Bu nedenle de bir çok kişi “duygularımı kontrol edemiyorum” diye yakınır durur. Nasıl ki ateşe giderken “gitme, yanarsın” diye anında duruyorsak duygularda böyle bir işlem söz konusu olmuyor. Ayrıca alt beyin bölümü nöronlar açısından bakıldığı zamanda oldukça zayıf bir yapıya sahiptir.

Duygular Kesin Olarak Kontrol Edilir mi?

Şimdi bu  konuda herkesin farklı yorumları olabilir. Bende öncelikli olarak sizden bu soruya cevap vermenizi istiyorum. Ama bana sorarsanız kesin olarak kontrol edilemez. Tamam beyin yapısı olarak alt beyinde meydana gelen gelişmeler neticesinde anlık duygular oluşur. Ama bu duyguların kontrolü noktasında her babayiğit kendisine hakim olamaz. Bu nedenle benim fikrim “duygular kesin olarak kontrol edilemez” şeklindedir.

İlginizi Çekebilir:  Psikolojinin Konusu ve Amaçları

Geçmiş Durumlar, Anlık Duygular

Öyle hayata geçmiş ve gelecek diye bakmakla olmuyor bu dünya. Çünkü geçmiş dediğimiz o kocaman öteki dünyamız, bugün yaşadığınız bir çok duyguyu tetiklemiş olabilir. Kimi zaman bir ergenlik süreci, kimi zaman gençlik ya da okul yılları döneminden kalan bir hatıra, bugünkü duyguların oluşmasında rol oynayabilir. Bu nedenle duygu denilen şey çok bağımsız oluşur. Aslında buna kafa yormaya gerek yoktur, bu kadarını bilin yeter. Zira duygu bu işte, önüne de geçemezsin, engelleyemezsin, tam olarak adam edemezsin; takılır kafasına göre…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir