Egzama (Mayasıl) nedir? Nasıl Geçer?

Bir deri hastalığı olan egzama görünüş olarak çirkin ve rahatsız edicidir. Tehlikeli bir hastalık olmayan egzama el, yüz ve kollar gibi açık olan yerlerde çirkin bir görünüme neden olmaktadır. Aynı zamanda kaşıntı ve rahatsızlıkta vermektedir. Yapılan bir araştırmada her on kişiden birinin yaşamının herhangi bir döneminde egzama geçirdiği saplanmış. Size bahsedecek olduğum hastalık ise egzamanın türleri arasına giren Egzama (mayasıl) yani tıpta geçen adı ile Erythema pernio dur. Mayasıl diye bilinen bu egzama derinin sulanması sonucunda meydana gelen bir iltihaplanmadır. Karaciğer rahatsızlıkları ile alakalı olup kızartı ve kaşıntı sonucunda ortaya çıkar. Vücudun hemen hemen her kısmında bulunabilir. Ve vücutta bulundukları yerlere göre isimlendirilirler.

Egzama (Mayasıl) Nedenleri

Egzamanın genel oluşma nedenlerinden en çok rastlanan neden alerjidir. Duygusal ve ruhsal problemler de oluşumu ortaya çıkmaktadır. Aileden irsi olarak da geçebilir. Süt ve yumurta gibi alerjan maddelerin tüketilmesi sonucunda da egzama meydana gelebilir. Egzama bebeklerde ve çocuklarda da görülür. Çocuklar büyüdükçe kendiliğinden geçer.

Egzama (Mayasıl) Belirtileri Nelerdir?

  • İltihaplı olan deri bölgesi kaşınır ve kızarır.
  • Deride yer yer su toplamalar oluşur.
  • Kurur ve üstünde sivilceye benzer görüntüler oluşur.
  •  Egzamalı bölgenin kaşınması neticesinde deri kanar, enfeksiyon yayılı ve de iltihaplanıp ağrı yapmasına yol açar.
  • Deride çatlaklar oluşur ve buradan giren mikroplar vücudunuza yayılır.
  • Egzama önce baş derisinde, yüzde çıkar ve kollar ile bacaklarda devam eder. Derinin katlandığı ya da giysilerimizin sürtündüğü yerlerde oluşur.
İlginizi Çekebilir:  Kil Maskesi Nedir ve Nasıl Yapılır

Egzama’nın Tedavisi Nedir, Nasıl Geçer?

Egzama ağır ve tehlikeli bir hastalık değil fakat belirtilerinden de anlayacağınız gibi rahatsız edici bir hastalık ve strese neden olmakta. Öncelikle stresten uzak durmalı ve kaşıntı olan hastalıklı bölgeleri kaşımamalıdır. Su ve sabunlu sudan uzak kalmanız gerekir. Su yerine permanganatlı su kullanılır. Perhiz yapılır acılı, baharatlı ve yağlı besinler yenmez. Bunların yerine kuşkonmaz salatası, havuç, taze meyve suları, pancar, zeytin, portakal, karaturp, yaş ve kuru üzüm yenir. Egzaması olan veya daha önce geçirmiş olan kişilerin derileri çok hassas olur. Bu nedenle tahriş edici maddelerden uzak durmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir