El şişmesi neden olur, nasıl geçer?

El şişmesinin pek çok insanda görülüyor olması bunu önemsiz bir hastalık yapmaz. Her insanda aynı nedenle şişmez eller. Çeşitli nedenlerden dolayı şişen elin muhakkak doktor kontrolüne ihtiyacı vardır. Kişi ilk kez elinde şişlik hissediyorsa hemen bir doktora başvurmalıdır. Ellerdeki şişlik kişide alışılmış bir durum olmuşsa yani önemsenecek bir durum teşhis edilmemişse kendi kendine geçmesi beklenir ya da evde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

El şişmesi tek bir nedene bağlanamaz. Pek çok sebepten bu rahatsızlığa rastlanabilir. Karaciğer ve böbrek hastalarının, hormonal dengesi bozulmuş hastaların çoğundan el ve ayak şişkinliği şikayetini duyabilirsiniz. Yani vücuttaki herhangi bir hastalık bu şişliklerin sebebi olabilmektedir. İnsan vücudunun çeşitli yerlerindeki dokularda olması gerekenden fazla su tutulması durumunda ödemler oluşur. Ödemlerin oluştuğu bölgelerden biri eller ve bileklerdir.

Ellerin çok fazla şiştiği diğer bir dönem de gebelik dönemidir. Bu dönemde ellerin şişmesini herhangi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edip endişeye kapılmaya gerek yok. Gebelik döneminde fazla hareketsiz kalmak ve çok tuzlu yiyecekler tüketmek şişliği artıracaktır. Dikkat ettiğiniz takdirde ellerde şişme oranı azalacaktır.

Özetle el şişmesi herhangi bir hastalığın habercisi olmakla birlikte hareketlerinize de bağlı vücut olayıdır.

PEKİ ŞİŞLİK NASIL GEÇER?

Şişliğin sebebi bulunduktan sonra tedavi süreci kolay olacaktır. Diyelim ki karaciğer veya böbrek hastası bir insan ellerindeki şişmeden dolayı doktora başvuruyor. Çeşitli tetkiklerden sonra hastanın karaciğer hastalığından dolayı ellerinde şişmeler olduğu teşhisi konuluyor. Burada uygulanacak tedavi karaciğeredir. Yani hastalığın kökeni tedavi edilerek genel anlamda sağlığa kavuşuyor hastalar.

İlginizi Çekebilir:  Kalp atışlarında düzensizlik neden olur?

Gebelik döneminde ise şişlikleri azaltmak istiyorsanız tuzlu yiyeceklerden uzak durun ve hareketli olmaya gayret gösterin. Bir de günde bir fincan anason çayı içerek şişliğe engel olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir