Endoskopi nedir, Nasıl yapılır?

Vücudumuz bildiğiniz gibi bazı boşluklara sahiptir. Çeşitli hastalıkların aydınlatılması aşamasında ise bu boşlukların kullanılması büyük bir öneme sahiptir. Endoskopi ise, bu şekilde boşlukların kullanılması ile o bölgelerin incelenmesi işlemine verilen isimdir. Yapılan endoskopi işlemi sayesinde var olan boşluklar aydınlatılır, gözle direkt olarak incelenme şansı elde edilir.

Vücut içerisinde endoskopi yapılmış olan bölgenin genel olarak görüntüsünü elde etmek, bu sayede daha net bir sonuç elde etmek mümkün durumdadır. Bunun yanı sıra, parça alınması ve biyopsi işleminin de yapılması endoskopi işlemi ile mümkün hale gelmektedir.

Peki, endoskopi nasıl yapılır?

Yazımızın girişinde genel olarak fikir sahibi olacağınız şekilde endoskopi  işleminden ve temel yapılma şeklinden bahsettik. Şimdi ise yapılışını biraz daha açarak ele alacağız. İlk olarak sizlere endoskopi aletinden bahsetmek istiyoruz. Bu alet 8 ilâ 10 milimetre kalınlığına sahip özel olarak üretilmiş çok yumuşak bir borudur. İşlem esnasında bu özel boru, yemek borusundan başlayarak mideye kadar aynı zamanda onikiparmak olarak bilinen bağırsağa kadar ilerler. Bu ilerleme sayesinde tüm o bölgenin izlenmesi mümkün hale gelir. Zira ışıklı bir boru olması hem o bölgeyi aydınlatmakta, hem de o bölgede ki görüntüleri uzmanlara sunmaktadır. Kullanılan bu borunun uzunluğu ise 110 ilâ 120 santimetre arasında olmaktadır.

Ayrıca endoskopi işlemi esnasında sürekli olarak hastanın oksijen düzeyi ile nabız durumu kontrol altında tutulmaktadır. Böylelikle endoskopi işlemi esnasında oluşabilecek herhangi bir olumsuz anlık gelişme anında fark edilerek müdahale edilme şansı doğmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Dışkıda Kurtlanma Belirti ve Tedavi

Eğer endoskopi işlemi yapılacak ise bazı bilinmesi gereken noktalar da bulunmaktadır. Örneğin endoskopi işleminden önce en az 6 saat kadar hiç bir şey tüketilmemesi gerekmektedir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken temel noktaları doktorunuz sizlerle paylaşacaktır. Son olarak, bu işlemin süresi ortalama 3 ilâ 5 dakika arasındadır. 3 ilâ 5 dakika içerisinde tüm endoskopi işlemi tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir