Ergenlikte Sigara Bağımlılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ergenlik bilindiği üzere bir dönemsel geçiştir. Bu dönemde çocuklar gençliğe adım atarlar ve bu çok da kolay olmaz. Hem aileler hem çocuklar bu dönemde oldukça sıkıntılı zamanlar yaşamaktalar. Çocukların, küçüklük döneminden ergenlik dönemine geçerken sigara kullanmaları tamamen psikolojiktir. Arkadaş çevresi, anne babanın sigara kullanması yada ailenin diğer fertleri tarafından sigaraya özendirilmesi gibi durumlarda ergenlik döneminde sigara kullanmayı tetikleyen yegane sebepler arasındadır. Çocuklar taklit eder, özen gösteriniz.

Ergenlikte Sigara İçmenin Nedenleri

Ergenlikte sigara bağımlılığın birçok nedenleri vardır. Aile ortamı, aile içi ilişkiler, arkadaş çevresi, aile bireyleriyle olan ilişkiler, kişisel sorunlar, duygu değişiklikleri ve daha bir çok alternatif türetilebilir. Bunların ayrıntılarına göz atalım.

Dönemsel kimlikle ilgili nedenler başta olmak üzere; bireysel kimlik, akademik kimlik, cinsel kimlik gibi nedenler ergenleri sigara bağımlılığa iten olumsuz ortam koşullarıdır. Buradan anladığımız üzere ergenin maddeye yönelmesinin ana nedeni, çatışmalarından duyduğu huzursuzluktur. Huzursuzluğu dindirmek için haz verecek bir şeyler aramaya başlar. Bu arayış küçük yaşlardan itibaren başladığı gibi, bulduklarını deneme-yanılma yöntemiyle değerlendirmeye alır. Arayışa neden olan duygu merak olduğundan; merak, ergenleri bağımlılığa iten nedenlerden biridir.

Onlara Nasıl Yaklaşmalıyız?

Sigara bağımlısı çocukların tedavi edilemeyeceği düşüncesi yanlıştır. Bu tedavi zor ya da imkansız değildir. Tedavi sürecinde özenli ve disiplinli olunduğu sürece başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bağımlı ergenler önce beden sonra ruh sağlığı olacak şekilde tedavi edilmelidirler.

İlginizi Çekebilir:  Alkol Kullanımını Azaltmak İçin Neler Yapılır?

Unutulmamalıdır ki; çocuklarımızın yada ergenlik dönemlerindeki küçüklerimizin ilk tedavisi her zaman için psikolojik açıdan evde yapılacaktır. Onlara iyi davranmalı ve hayata bir de onların gözünden bakarak yardımcı olmaya çalışmalıyız. Eğer bu tür ergenlik dönemi hastalıklarına doğru yaklaşım uygulanırsa en zor görünen sorunlar bile aşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir