Estetik Diş Kaplaması Nedir Ve Fiyatları?

Estetik diş kaplama

Dişlerimiz gülüşümüzün göstergesi, temizliğimizin belirtisi olarak algılanabilir çoğu zaman. Dişlerimizin temiz ve bakımlı olması estetik açıdan çok önemli olmasına rağmen sağlık açısından da oldukça önemlidir. Dişlerimizde meydana gelecek olan herhangi bir çürük, kırılma, aşınma gibi sorunlar hem sağlık açısından hem de estetik olarak etkileyecektir. Hele ki bu tür konulara dikkat eden kişiler için büyük bir sorun haline getirebilirler. Bu sebeple oluşacak olan bir problem ile diş doktoruna gözükmeleri en uygun olanıdır.

Estetik diş kaplama
Estetik diş kaplama

Bazı kişilerin yaş fark etmeksizin başına gelebilecek olan dişlerini kaybetmesi bazen genetik bazen de sağlık sorunu olarak karşımıza çıkabilir. Bu sebeple yapılan estetik kaplaması, zirkonyum diye de bilinmektedir. Bir veya birden fazla diş çürüklerinde, diş eksikliklerinde yanında bulunan dişlerin kesilme işlemiyle küçültülerek uygulanmaya başlanmaktadır. Daha sonrasında yapılan kaplamalar ile ara boşlukların doldurulması işlemi uygulanmakta ve bu işleme köprü adı verilmektedir. Kron ya da köprü olarak uygulanan işlemlerde metal destekli ve metal desteksiz porselen olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Fakat metal destekli porselenlerin estetiği sağlaması açısından bir eksikliği söz konusu olmaktadır. Işık geçirgenliği sağlayamaması sebebiyle diş etlerinde beliren gri yansıması ile bu mümkün olmamaktadır.

Zirkonyum destekli yani metal desteksiz porselenler de ise, estetik kaygısı yaşanmamaktadır. Bu uygulamada metal yerine beyaz alaşım olarak bilinen zirkonyum maddesi kullanılmaktadır. Zirkonyumun ışık geçirgenliği sayesinde doğal diş estetiği sağlanmaktadır. Ayrıca metal hiçbir şekilde uygulanmadığı için diş eti seviyesinde herhangi bir karartı bulunmamaktadır. Bu sebeple bu şekilde uygulanan kaplamalar, estetik açısından oldukça güzel gözükmektedir. Hatta bu işlem bir tek ön dişler için geçerli değildir. Dişlerinizin tamamı için geçerli olan bir işlemdir. Zirkonyumun oldukça dayanıklı olması sebebiyle, arka köprülerde de kullanılmaktadır. Bu sebeple arka dişlerde de estetik sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Estetik Diş Kaplaması Fiyatları Nasıldır?

Zirkonyum diş fiyatları tek diş için, 500 ve 1000 TL arası değişmektedir. Tabi bu durum kişiden kişiye ve hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Hangi laboratuarda çalışıldığına göre bile değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda doktorunuzla anlaşmasıyla 400 ve 800 arasında da değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir