Evde Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Burun tıkanıklığı gerçekten de gıcık bir durumdur, kişiye rahat nefes aldırmaz, geceleri uyutmaz, uyutsa bile horlamaya neden olduğundan yanınızda ki kişiyi uyutmaz. Peki burun tıkanıklığı nasıl açılır, bu yazımda sizlere evde burun tıkanıklığınızı nasıl aça bileceğinizden bahsedeceğim. Yazımı dikkatlice okur ve uygularsanız belki daha rahat bir nefese kavuşabilirsiniz.

Evde burun tıkanıklığı açmak için neler yapılabilir?
Burun tıkanıklığına okyanus suyu etkisi iyi gelir, bunun için evinizde tuzlu suyla bir karışım yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak suda eriyene dek karıştırın ve koklayın. Burun kanalınızın açıldığını göreceksiniz.

Nemli ortamlarda daha rahat nefes alırsınız. Kış aylarında ısınma aletinizin (soba yada kalorifer peteği) üzerine bir bardak su koyarak odanızın nemini arttırın. Yazın ise uyuduğunuz oda da ıslak bir havlu bulundurun. Romatizması olanlara bu yöntemi tavsiye etmiyorum.

Burnunuz iyice tıkandıysa baş parmağınızla burnunuzu açabilirsiniz. Baş parmağınızı burnunuza sokun ve diğer delikten hava üfleyin. Burun kanalınız geçici de olsa rahatlayacaktır.

Yatış şeklinize düzen verin. Özellikle burnunuzun tıkalı olduğu deliğin tarafına yatmayın. Sırt üstü yatış pozisyonu en rahat nefes alabileceğiniz pozisyondur. Eğer sırt üstü yatmıyorsanız örneğin sağ burnunuz tıkalıysa sola dönük yatın. Daha rahat uyuduğunuzu göreceksiniz.

Geceleri yanınızda kolonya ve mentollü mendil bulundurun. Uyumadan önce naneli kokularla nefes yolunuzu rahatlatın. Özellikle nane ve limon aromalı şeyler nefesinizi rahatlatacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Geğirmeyi Durdurmak İçin ne Yapmalıyız?

Burun tıkanıklığın iyi gelen buhar banyosu tarifi
Değerli hocam İbrahim Saraçoğlu’ nun önerdiği bir kür tarifi vereceğim sizlere. Bu kür sayesinde burnunuz açılacak ve rahat bir nefes alacaksınız.

Gerekli malzemeler:

Bir tutam papatya
Bir yaprak kırmızı lahana
Bir tutam nane
İnce kıyılmış orta boy bir soğan
Tüm malzemeleri genişçe bir kaba koyup üzerine kaynar su dökün. Çıkan buharı burnunuzla çekin. Bu işlemi günde üç defa 5 er dakikalık seanslarla uygulayın. Bu tarif yetişkinler içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir