Evde Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Burun tıkanıklığı gerçekten de gıcık bir durumdur, kişiye rahat nefes aldırmaz, geceleri uyutmaz, uyutsa bile horlamaya neden olduğundan yanınızda ki kişiyi uyutmaz. Peki burun tıkanıklığı nasıl açılır, bu yazımda sizlere evde burun tıkanıklığınızı nasıl aça bileceğinizden bahsedeceğim. Yazımı dikkatlice okur ve uygularsanız belki daha rahat bir nefese kavuşabilirsiniz.

Evde burun tıkanıklığı açmak için neler yapılabilir?
Burun tıkanıklığına okyanus suyu etkisi iyi gelir, bunun için evinizde tuzlu suyla bir karışım yapabilirsiniz. Bir çay kaşığı tuzu bir bardak suda eriyene dek karıştırın ve koklayın. Burun kanalınızın açıldığını göreceksiniz.

Nemli ortamlarda daha rahat nefes alırsınız. Kış aylarında ısınma aletinizin (soba yada kalorifer peteği) üzerine bir bardak su koyarak odanızın nemini arttırın. Yazın ise uyuduğunuz oda da ıslak bir havlu bulundurun. Romatizması olanlara bu yöntemi tavsiye etmiyorum.

Burnunuz iyice tıkandıysa baş parmağınızla burnunuzu açabilirsiniz. Baş parmağınızı burnunuza sokun ve diğer delikten hava üfleyin. Burun kanalınız geçici de olsa rahatlayacaktır.

Yatış şeklinize düzen verin. Özellikle burnunuzun tıkalı olduğu deliğin tarafına yatmayın. Sırt üstü yatış pozisyonu en rahat nefes alabileceğiniz pozisyondur. Eğer sırt üstü yatmıyorsanız örneğin sağ burnunuz tıkalıysa sola dönük yatın. Daha rahat uyuduğunuzu göreceksiniz.

Geceleri yanınızda kolonya ve mentollü mendil bulundurun. Uyumadan önce naneli kokularla nefes yolunuzu rahatlatın. Özellikle nane ve limon aromalı şeyler nefesinizi rahatlatacaktır.

Burun tıkanıklığın iyi gelen buhar banyosu tarifi
Değerli hocam İbrahim Saraçoğlu’ nun önerdiği bir kür tarifi vereceğim sizlere. Bu kür sayesinde burnunuz açılacak ve rahat bir nefes alacaksınız.

Gerekli malzemeler:

Bir tutam papatya
Bir yaprak kırmızı lahana
Bir tutam nane
İnce kıyılmış orta boy bir soğan
Tüm malzemeleri genişçe bir kaba koyup üzerine kaynar su dökün. Çıkan buharı burnunuzla çekin. Bu işlemi günde üç defa 5 er dakikalık seanslarla uygulayın. Bu tarif yetişkinler içindir.

Kulunç ağrısı geçirme yöntemleri

Kulunç ağrısı özellikle ortay yaş grubunda yer ala kişileri rahatsız eder. Sırtta, kol ve bacakta hissedilebilir. Daha çok zedelenen veya iltihaplanan kas kemik dokusunda olur.  Kulunç ağrılarının birden fazla tedavi yöntemi vardır. Bu yazımda kulunç ağrısını geçirmek için neler yapılabileceğinden bahsedeceğim, yazımı dikkatlice okur ve söylediklerimi uygularsanız kulunç ağrısından kurtulabilirsiniz.

Kulunç ağrısına karşı evde neler yapılabilir?

Bu ağrılarla savaşmak için evde birçok şey yapabilirsiniz. Öncelikle evde nasıl oturup nasıl yattığınızı belirleyerek işe başlayın. Kulunç ağrılarının başlıca sebebi ters duruş şekilleridir. Malumunuz bilgisayar ve internet başında fazlaca vakit geçiren bir toplum olduğumuzdan, işe duruş şeklinizi düzelterek başlamalısınız. Oturma pozisyonununz her zaman belinizi destekler şekilde olmasına dikkat edin. Yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olmasına dikkat edin. Ev iş yaparken belinizi incitmeyin. Klima ve açık pencere önünde oturmayın.

Evde sıcak veya soğuk pres yaparak ağrı bölgesini rahatlatın, ağrı yüksek ise soğuk press iyi gelecektir. Ayrıca evde açma germe hareketleri de sizi rahatlatır.

Kulunç kırmak doğru mudur?

Halk arasında kulunç kırmak diye bir tabir olasa da tıp dilinde böyle bir şey yoktur. Kulunç kırmak sert masaja verilen isimdir ve bilinçsizce yapıldığında sizi daha da beter eder.

Kulunç ağrısına karşı hangi egzersizler yapılabilir?

Kulunç ağrısı her ne kadar bölgesel ağrılar olsa da yapılacak egzersiz, tüm vücuda yönelik olmalıdır. Standart açma germe hareketlerinin yanı sıra günde 30 dakikalık bir yürüyüş ağrılarınıza iyi gelecektir. Kulunç ağrılarınız çok şiddetliyse mutlaka tıbbi tedavi şarttır, spor tedaviyi destekleme niteliğindedir, tek başına bir tedavi yöntemi değildir.

Kulunç ağrısına son derece faydalı olan bir diğer spor, yüzmedir. Su altında yapılan spor vücudu ekstra daha hızlı çalıştırır. Havuz yerine yaz aylarında denizi tercih etmenizde fayda var çünkü yüzme sonrası sıcak kumlara sırt üstü uzanmak da kulunç ağrılarınıza iyi gelir.

Ayak mantarı nedir, neden olur?

Ayaklar şahsen en çok sevdiğim vücut bölümlerinden birisidir. Zira onlar en cefakar organlardır. Herkes üst tarafta keyif yaparken, ayaklar hepsini, tüm organları ömür boyu taşırlar. Bu nedenle de ayaklara karşı garip ve farklı bir saygım olmuştur her zaman. Tabii bu saygıyı bozan durumlar da olmuyor değil arada. Örneğin mantar bağlamış bir ayak, var olan tüm saygımı yerle bir edebiliyor. O nedenle saygımı bozmayın diye sizlere ayak mantarı hakkında bilgi vermeye karar verdim.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarı bir enfeksiyondur en özet tabiri ile. Deri hastalığı olarak geçer ve bakımsızlık nedeni ile olur. Pis insanlar sağolsunlar çorapları günlerce giyebilirler, ayaklarını doğru düzgün yıkamazlar, havalandırmazlar ve haliyle mantar gibi bir sorun kaçınılmaz olur. Bir de bunların bazıları denize falanda gider rahatlıkla ki bunlar beni deli eder. Deri hastalığı olduğunu söyledik, yani ortada ciddi bir durum var. Bu nedenle de tedavi edilmesi gerekir.

Ayak Mantarı Neden Olur? Bulaşıcı Mıdır?

Bir üst kısımda da belirttiğim gibi, kullanılan uzun süreli çoraplar, yıllardır değiştirilmeyen terlikler ve diğer bir çok temel bakımsızlık durumları ayakta ayak mantarı oluşmasına neden olur. Bulaşıcılık konusuna gelecek olursak ki benim en çok korktuğum kısım budur, evet; bulaşıcı bir sorundur. Yani arkadaşınızın evinde onun banyo ya da tuvalet terliğini kullanıyorsanız, arkadaşınız da ayak mantarı varsa size de bulaşır. Doğal olarak kimsenin ayağına temas eden eşyaları kullanmamak en doğrusu olacaktır.

Ayak Mantarı Tedavisi

Tedavi konusunda çeşitli krem, merhem ve benzeri ilaç ya da doğal yollar mevcuttur. Bu konuda çok ciddi bir korkuya mahal vermeden sizde tedavi olabilirsiniz. Tabii biraz araştırmanız lazım. Eğer ufak bir başlangıç ise ek ürünler ile giderilebilir durum. Ama gene de her ihtimale karşı bir doktora gidip, ayağınız da çıkan o mantarları göstermeniz çok daha mantıklı olacaktır. Böylelikle ciddi bir sorun varsa erken teşhis olur, yoksa da daha kısa süre içerisin de doktor kontrolünde gidermiş olursunuz.

Hangi Yiyecekler Mide Yanması yapar?

Millet olarak yemek yemeyi çok seviyoruz. Hatta o kadar çok seviyoruz ki maşallah göbek bağlamayan vatandaş neredeyse kalmadı gibi… Yöresel, modern, fast-food hiç bir şekilde ayrım yapmadan dalıyoruz ne bulursak. Haliyle de sadece göbek yapmakla kalmıyor, mide yanması gibi bir çok farklı sorunla da uğraşmaya başlıyoruz. Bende en azından bir nokta da dikkatli olun diye sizlere midede yanma yapan yiyecekleri listeledim. En azından bu yiyecekleri tüketirken dikkat edin de midede yanmalara neden olmayın.

Mide Yanması Yapan Besinler

 • Aşırı domates tüketimi,
 • Sarımsak ve soğan tüketiminde bilinçsiz hareket etmek,
 • Kızartma adını verdiğimiz fast-food besinleri bol bol yemek,
 • Çikolata görünce ayarsız bir şekilde dalıp tüketmek,
 • Nane yemeklere güzel tat verir deyip sınırı aşarak nane tüketimine neden olmak,

Mide de ciddi yanmalara neden olabilir. Tamam aşırı derecede besin tüketmemek gerekir, hamur işinden falan uzak durmanız gerekir, aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden korunmanız gerekir. Bunlar genel olarak herkesin bildiği mide yanması yapan durumlardır. Ama yukarıda ki unsurlar pek bilinmez. Özellikle domates neredeyse hiç bilinmez ve bol bol tüketilir, doğal olarak yanmalar dur  durak bilmez.

Mide Yanması Tedavisi Nasıl Olur?

İki şekilde bu durum tedavi edilir. Birincisi, hiç uzatmadan kalkıp doktora gideceksiniz… Doktor size şöyle bir bakacak, inceleyecek ve “bu ilaçlar sana yeter” diyecek. Yani ilaç tedavisi uygulanacak… Bir süre ilaçları bilinçli bir şekilde kullanarak var olan mide yanması sorunundan kurtulma şansınız olabilir. Fakat her zaman ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. Bazende ikinci yol olarak diyet uygulanabilir. Bu diyete göre bir süre sonra mide kendine gelir ve yanmadan kurtulabilir.

Mide Yanmasına Bilinçsiz Müdahaleler

Midesi yanan çoğu Türk, direkt olarak bilinçsiz olarak müdahale etmek ister. “Şunu tüket, bunu yap, şöyle hareket et” gibisinden çoğu uyarıyı dikkate alır. Bu tür durumlar çok yanlıştır ve tüketeceğiniz en ufak yanlış bir besin sizi daha beter yapabilir. Bu nedenle hiç zorlamayın, uzatmayın ve baktınız ki mide yanması ciddi bir sorun haline geliyor hemen bir uzmana, doktora danışın.

Ayak parmağında tırnak batması

Ayak parmağında tırnak batması başlangıç aşamasındaysa evde tedavi edilebilen bir durumdur, ancak bu durum kişi tarafından ciddiye alınmamışsa malesef cerrahi müdahale gerektirir. Kendinizi ameliyat masasında bulmak istemiyorsanız  ayak parmağında tırnak batmasıvakalarına dikkatli yaklaşmanızı tavsiye ediyorum.

Ayak parmağında tırnak batması neden olur?

Özellikle ayak baş parmaklarında görülen bu durum, tırnağın ete doğru büyümesi sebebiyle olur, genellikle yetişkinlerde görülse de hemen her yaş grubundan kişinin başına gelebilir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Bu hastalıkta ayak tırnağı ileriye doğru değilde etin sağ veya sol tarafından içe doğru büyür ve kişiye acı verir. İltihaplanmalara yol açar.

Ayak parmağına tırnak batmaması için yapılması gerekenler nelerdir?

 • Bu hastalığa yakalanmadan önce bazı şeylere dikkat ederseniz tırnak batmasını önlemiş olursunuz. Dikkat etmeniz gereken konular şöyle sıralanabilir:
 • Ayak tırnakları düz bir şekilde kesilmelidir. El tırnaklarınızın tam tersi oval olmamalıdır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan ve ayağınızı sıkan ayakkabılarda uzak durun, bu ayakkabılar parmaklarınızı sıkar ve tırnağın ete baskı yapmasına ne den olur.
 • Ayak mantarınızı tedavi edin, mantar tırnakları sertleştirir ve tırnak şeklini bozar.
 • Ailenizden biri bu rahatsızlığı geçirdiyse bil hassa tırnak bakımınıza özen gösterin ve sık sık parmaklarınızı kontrol edin.

Ayak parmağında tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Evde tedavi: Tırnak batması durumlarında günde iki kez evde yapılacak sıcak-sabunlu suyla yıkama tedavisi önerilir. Bu uygulama tırnağınızı yumuşatır. Ayrıca yukarıda verdiğim hususlara dikkat edin ve kesinlikle ayaklarınızı kuru ve temiz tutun. Aksi takdirde enfeksiyon kapabilirsiniz.

Tıbbi Tedavi: Eğer iltihaplanma olduysa mutlaka doktora gitmelisiniz, tırnağınızın ve yaranızın durumuna göre farklı işlemler yapılır. Bu işlemler batan tırnağı cerrahi operasyonla almaya yönelik olabilir. Aynı zamanda enfeksiyon kapan yaranız için ilaç tedavisi yapılır.

Mide Üşütmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mide üşütmesi, hemen hemen her insanda görülebilecek türde bir rahatsızlıktır. Midede ani ısı değişimleri meydana gelmesi sonucu kişinin artık dayanmakta zorlandığı bir rahatsızlık olan mide üşütmesi, kimi zaman yenilen veya içilen gıdalar sonucu olabilirken, kimi zaman bakteriyel veya virütik olabilmektir.

Mide Üşütmesinin Sebepleri…

Mide üşütmesinin sebepleri türlü türlü olabilmektedir. Bunların başında gelen ise,aç karnına yenilen veya içilen soğuk gıdalardır. Bu mide üşütmesine bir nevi davetiye çıkarmaktır. Bununla birlikte, yenilen gıdalar arasındaki sıcak-soğuk dengesizliği de mide üşütmesi rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Yani çok sıcak bir gıdayı tüketirken, yanında soğuk bir içecek içilmesini tavsiye etmiyorum.

Mide Üşütmesinin Belirtileri…

Mide üşütmesinin en belirgin belirtilerini ise şöyle sayabiliriz, öncelik olarak yoğun karın ağrısı ve mide bulantısı, mide üşütmesinin en önemli ve ilk belirtilerindendir. Bununla birlikte ishal ve kusma da mide üşütmesinin belirtisi olabilir. Bununla birlikte mide üşütmesi kimi insanlarda, ateş ve baş dönmesine de sebep olabilir. Ayrıca karın bölgesine doğru gelen ani ağrılar da mide üşütmesi sebebi olabilmektedir.

Mide Üşütmesi Mi, Gıda Zehirlenmesi Mi?

Kimi zaman, mide üşütmesi ile gıda zehirlenmesi birbirine karıştırılabilmektedir. Bunun sebebi ise gıda zehirlenmesi ile mide üşütmesi ile rahatsızlıklarının belirtilerinin aşağı yukarı birbirine benzemesidir. Buradaki temel fark, mide üşütmesi bakteri veya virüsler yüzünden de olabiliyorken, gıda zehirlenmesi kişinin aldığı besinler sebebiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda önereceğim şey, kişi eğer yukarıda da saymış olduğum belirtileri kendisinde gördüğü anda bir doktora başvurmasıdır.

Mide Üşütmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mide üşütmesi, sık görülen bir rahatsızlık olmasıyla beraber, tedavisi kolay bir rahatsızlıktır. Eğer rahatsızlığın sebebi bakteriyel ise, antibiyotik ile tedavi edilebilir. Eğer virütik ise herhangi bir ilaç tedavisine de gerek olmayabilir. Fakat hangi durum olursa olsun, ağrı kesici alınmasını kesinlikle önermiyorum. Bununla birlikte genel olarak tedavi yöntemlerini şöyle sayabilirim. Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaşığı kadar toz karabiber katıldıktan sonra, demlenmesi için bir süre beklenir. Karabiber, suyun içinde demlendikten sonra içilir.İkinci olarak da, yine bir çay fincanı kadar kaynar suyun içine bir çay kaşığı mercan­köşk bitkisi katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklenir. Demlenme tamamlandıktan sonra su süzülür, daha sonra da içilir.

Omuz çıkığı nasıl tedavi edilir?

Vücudumuzun temel yapısı olan iskelet, birbirine eklemlerle bağlı kemiklerden oluşur. Bebeklerin kemik sayısı yetişkinlerden fazladır, bazı kemikler büyüdükçe birbirine kaynayarak tek bir kemiği oluştururlar. Kemikler, doğru hareketler yapmaya izin verecek şekilde eklemlenmiştir. Eklemler sayesinde birçok farklı hareket yapılabilmektedir. Kemik sağlığında da en önemli unsur kuşkusuz eklem sağlığıdır. Eklemlerde oluşabilecek olan iltihap, zedelenme veya çıkık; kemik ve dolayısıyla iskelet sağlığını olumsuz etkileyecektir. Eklemler bu anlamda hassas dokulardır, harekete elverişli yapıları basit bir darbede zarar görebilir. Yine de kemiği korurlar, kemik kırılması eklem zedelenmesine oranla daha zor bir durumdur.

Kesinlikle tıp dışı…

Kesinlikle tıp dışı çözümlerden medet ummayın. Çünkü bu tip çözümler ülkemizde yaygın bir şekilde ele alanın ve insanların üzerine kafa yorduğu ve insanların bu noktada kandırıldığı şifa arayışı ile birlikte insanların paralarının alındığı alanlar olarak biliniyor. Unutmayın ki herhangi bir ortopedik durumda bu konuda söz söylemeye tek yetkili kişi kesinlikle ortopedist hekimdir. Yani biz ortopedist hekimler ne diyor ise eğer sağlığınıza önem veriyorsanız yapmak durumundasınız. Bunu eğer kendinizi için bir zaaf olarak görüyorsanız kırıkçı ve çıkıkçılarda zaman ve paranızı harcayabilir ardından da sağlığınızı da gittiğiniz yerde bırakarak hayatınıza devam edebilirsiniz. Unutmayın her ihtimalde kaybeden sizler olacaksınız.

Hekimlerin dediğini uygularsanız…

Hekimlerin dediğini uygularsanız sizin için en uygun çözüme doğru yürüyor olacaksınız. Çünkü hekimler çeşitli bilimsel tetkikler ve tüm akademik yaşantılarında gördükleri tecrübeler doğrultusunda siz hastasını doğru tedavi ile yönlendirecektir. Benim uzun zaman süren akademik yaşantımdan aldığım gözlem tecrübesi ve tedavi tecrübesi ile birlikte hastalarıma yaşadıkları sorunlar karşısında en uygun tedavi yöntemi ile karşılık verdiğime inanıyorum. Bu durumu da bu tip bir eğitimden geçmemiş birisinin yapabileceğini düşünmüyorum. Bundan hareketle insanların bu köhne zihniyet karşısında verdikleri kararların her geçen gün azaldığını ve bilimin tıbbın ışığında gereken adımların atıldığını görüyorum. Bu durumu da bir hekim olarak görebilmek çok büyük mutluluk ile birlikte yaptığım mesleğe olan inancımı artırmakta.

Ateş Düşürücü Bitkisel Tedaviler

Ateş vücut için çok zararlı bir şey olarak gösterilir. Çünkü yüksek ateş vücutta kesinlikle bir zarar vererek yoluna ilerler. İç organların işleyişinde sorunlar çıkarabilecek ateş kalıcı zararlar da verebilir. Çünkü vücudun bir ısı altında çalışması normal koşullara bağlanmıştır. Bunun dışındaki koşullar hem iç organların işleyişine, hem de yapısal sorunların da ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bunu engellemenin birkaç yolu vardır ancak ilaç yardımı ile kimyasal bir şekilde bu sorunu ortadan kaldırmak istemiyorsanız, imdadınıza yetişecek bitkileri aşağıda yazıyor olacağım. Biz doktorların genel anlamda bir ilaç önerme şekli vardır ancak bu noktada alternatif tıbbın yararlarından da haberdar olmanızı istiyorum.

Portakal ile ateşi…

Portakal ile ateş dindirmek mümkündür. Portakal birçok soruna deva olduğu gibi ateş sorunu için de karşımıza çıkmakta. Bu şifalı meyvenin bu özelliği fazla bilinmez ancak doğru kullanımında ateş sorununu da ortadan kaldırdığını göreceksiniz. Sizin için portakal bire bir ilaç olarak karşınıza çıkacak. Bu önerime kulak vererek kendiniz için güzel bir şey yapabilirsiniz. Portakal kabuklarını kaynatarak suyunu içerek ateş sorununa çare bulabilirsiniz. Doğru kullanım olarak bu tarifi sizlere verebilirim.

Zencefil de çok…

Zencefil de çok yararlı bir madde olarak söylenebilir. Çünkü zencefil genel anlamda ateşli hastalıklarda tekrar stabil hale dönebilmek için yaygınca kullanılan bir malzemedir. Siz de vereceğim doğru kullanımı ile ateş sorunundan bir çırpıda kurtulabilirsiniz. Zencefilin herhangi bir içecek içindeki direkt kullanımı bu amacımıza uygun sonuçlar verecektir. Hem lezzetli, hem de şifalı içecekler size önerimdir.

Nane Limon kabuğu…

Nane limon kabuğu da çok şifalı bir birleşim olarak gösterilebilir. Çünkü bu birleşim her hasta olduğumuzda annelerimiz tarafından bize önerilen ve yapılan bir karışımdır. Tam da aynı karışım ile birlikte ateş sorununuzu da ortadan kaldırabilirsiniz. Sizin için verebileceğin en net tarif bu şekilde olacaktır. Nasıl olsa herkesin bir tarifi ve annesinden gördüğü bir çözüm vardır diye düşünüyorum bu konuda. Siz de bu ciddi sorun karşılığında bitkisel çözümler elde edebilirsiniz.

Ses Kısılması Bitkisel Çay Tedavisi

Ses kısılmasına iyi gelen bitkisel çay tedavisi, aslında genel anlamda pek çok ses insanının yaptığı bir çalışmadır. Çünkü çay tedavisi, günümüzde pek çok alanda kendini ön plana çıkarır ve sunumların ne olduğunu bilmeniz dahilinde oldukça önemlidir. Bizzat boğaz ve ses tellerine temas eden rahatlığı sizlere sunacak olan çay tedavisi, bitkisel desteklemeler ile birleştiği zaman sesinizin çatallaşmasından tutun da, daha rahat konuşmaya kadar pek çok kolaylık sağlar. Bitkisel çayların hızlı olarak hazırlanması, kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesini de sağlayacaktır. Ses kısıklığı sorunu, çoğu zaman bizim elimizde olan bir şey değildir aslında. Bu alanda sunabileceğimiz tavsiyelere bakar iseniz, bazı şeylere dikkat etmeniz ön plana çıkabilirsiniz. Yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve sesinizi yormak da bu tarz sorunlara yol açabilir. Yani ses kısıklığını temelinde özetleyecek olur isek, kısa vadeli ve uzun vadeli olarak pek çok farklılık oluşabilir. En azından geçici olarak sorun yaratan ses kısıklığı, daha hızlı çay tedavileri ile çözülebilir lakin uzun vadede geçmeyen bir kısıklığa sahip iseniz, bu durum ciddi bir sıkıntı yaratabilir.

Çünkü bilinmelidir ki, insanlar bu tarz sıkıntılar ile daha da farklı hastalıklara erişiyor ve ne yazık ki fark etmek ve çözüm üretmek çoğu zaman hızlı bir şekilde gerçekleşmiyor. En azından yapılan çalışmalar ve tedavi yöntemleri, bilimsel olarak oluşur ise boğaz iltihaplarından tutun da ses çatallaşmasına kadar pek çok soruna çözüm üretiyor. Lakin çay ile yapılacak tedaviler de sizin için rahat bir kullanım yaratacaktır.

 • Ses kısıklığı için bol bol su içmeniz önemlidir,
 • Düzenli bir uyku, rahatlama ve dinlenme önemlidir. Unutmayın ki uyumazsanız sesiniz düzelmez.
 • Yemekleri iyice çiğneyip öyle yutun
 • Bu sıkıntı için bitkisel tedaviler mevcuttur.
 • Sarı kantaron otu da destekleyici bir tedavidir. Çünkü rahatlamak ses için büyük bir artı sağlayacaktır.
 • Ilık bir bardak süt ayarlayın ve içine rahat rahat içebileceğiniz ölçüde bal ekleyin. Karabiber ekerek bu tadı biraz daha farklılaştırabilir, sesinize fayda sağlayacak destekler üretebilirsiniz.
 • Portakal ve mandalina gibi besinler, sizin için yüksek destekler sunacaktır. Çünkü insanlar c vitamini konusunda yetersiz kaldığı zaman ses tellerinin tahriş olması kaçınılmaz olur.
 • Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı limon sıkın ve 3 çay kaşığı bal ilave edin. Bunu kaynatarak da tüketebilirsiniz çay niyetine. Bu da bir nevi çay olarak çıkar karşımıza çünkü.
 • Havası kirli ortamlar, sizin için sıkıntılı olur!

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Ayak parmaklarında görülen bu sıkıntı, bireyin kendini olumsuz ve mutsuz hissetmesine sebebiyet oluşturmaktadır. Günümüzde pek çok insan tıbbi yollar ile bu sıkıntıyı çözmeye çalışsa da, öncelikle yapılması gereken bireysel bir tedavi aşaması olmaktadır. Tırnak batması denen şey, aslında ayak tırnağının derinin köşesine bir şekilde batması ve derinin içine doğru uzayarak büyümesidir. Zamanla ağrılar başlar ve kişinin ayaklarında iltihaplanma olabilir. Bu sürecin etkili bir şekilde takip edilmesi ile oluşturulan yenilikler, kişinin tedavisinde de etkili sonuçlar yaratacaktır.

Bireysel Tedavi Nasıl Yapılır?

Tırnak batmasının sebepleri, ayakların sıkı olması olabilir. Hatta birbirine yapışık hallerde duran parmaklar, topuklu ayakkabılar ve sert ayakkabı modelleri de kişinin ayak tırnaklarının düzgün bir şekilde büyümesine engel oluşturabilir. Bu yüzden tırnak batmasına zemin hazırlanmış olur. Etkili bir tedavi ile bu işlemlerin önüne geçilmiş olur ve kişi kendini daha fazla yormadan tedavi aşamaları başlamış olacaktır.

Tedavi İçin Ne Gerek?

Ortalama olarak günde 4 kez ayaklarınızı yıkamalısınız. Bu sayede daha hızlı bir şekilde enfeksiyon hücrelerinin yenilenmesine yardım etmiş olursunuz. Ekstra olarak sabun yahut benzeri bir ürün kullanmanıza da gerek yok. Yalnızca ılık su ile ayaklarınızı düzenli olarak yıkar iseniz, gerekli çalışmaların büyük bir bölümün yapmış olacaksınız. Günde ortalama 2 kez sabun kullanarak yıkayın ayaklarınızı ekstra olarak. Bunun dışında da ayaklarınızın kuru kalmasına özen gösterin. Bu çalışmalar sizi etkilemez ise, doktorunuza bir an önce başvurabilirsiniz.