Gastrit belirtileri nelerdir?

Gastrit belirtilerinden bahsetmeden önce bilmeyenler için tanımını yapmakta fayda var.

GASTRİT Nedir?

Kelime anlamı mide iltihabı demektir.
Midenin ürettiği çok kuvvetli bir asit vardır. Bu asit tek başına çok hasar vericidir. Asidin şiddetini anlatacak olursak:
Midedeki asit bir bardağa alınsa ve içine bir et parçası atılsa bu et parçasını 3 günde yok edecek bir etkiye sahiptir. Peki bu denli güçlü olan asit mideyi neden parçalamaz? Mide ürettiği bu asitten korunmak için bir de kaygan bir yapıya sahip olan mukus maddesini üretir. Bu mukus midenin iç yüzeyini kaplayan bir örtüdür. Midedeki üretilen asit ve mukus dengesi bozulduğu takdirde asit iç yüzeyi tahrip etmeye başlar. Tahribatın ilk aşamasına gastrit diyoruz.

GASTRİT BELİRTİLERİ 

Gastrit çoğu doktorların pek de önemsemediği hatta hastalık mıdır değil midir tartışılabilecek bir konudur. Gastrit oluşumunu hızlandıracak faktörler vardır:
-Ağrı kesici almak
-Aşırı stres
-Aşırı alkol kullanımı
-Midede heliko bakter adı verilen bir mikrobun bulunması
-Fazla sigara tüketimi

Bunlara nedenleri diyebiliriz. Kişi bu durumlarda sakındığı sürece gastrit görülmez. Tam tersi yukarıda saydıklarımızla ilişkili bir yaşantısı varsa şimdi sayacağım belirtilerle gastrit olmuş olabileceğini anlayabilir.

Gastrit, mide ağrısı, yanma gibi şikayetlerle belirti gösterir. Kaburga kemiklerinin birleştiği orta hattın biraz altında oluşur. çoğunlukla açken kazınma, yanma gibi şikayetler olur hastada.

Gastrit basit ilaç tedavileri ve risk faktörlerinin ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilir bir hastalıktır.

İlginizi Çekebilir:  Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir