Bel Tutulması Nedir Nasıl Geçer?

Bel tutulması kişinin belinde yer alan kasların zorlanmasına neden olacak türden eylemleri yapması sonucunda meydana gelir. Yapılan yanlış egzersizler, bele fazla yük bindirilmesi, uzun süre sabit kalınması gibi durumlar yel girmesi olarak da nitelendirilen bel tutulması probleminin ortaya çıkmasına neden olur.
Halk arasında cereyanda kalmak olarak nitelendirilen durum yani kişinin terli bir şekilde rüzgarda durması da belde yer alan kasların kasılmasına neden olur. Belde kasılan kaslar bel tutulmasının oluşmasına ve çekilmez ağrıların meydana gelmesine neden olur.

Bel tutulmasına iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de masaj yapmaktır.
Bel tutulmasına iyi gelen yöntemlerden bir tanesi de masaj yapmaktır.

Bel Tutulması Nasıl Geçer?

Bel tutulması vakaları genellikle kişinin terli bir şekilde rüzgara maruz kalmasıyla ortaya çıkar. Mevsimsel geçişlerin yaşandığı zamanlar hava bir ısınıp bir soğuduğu için kaslar kasılır ve sıklıkla bel tutulması yaşanır. Yaşanılan bu rahatsızlık genellikle kişi ev ortamında istirahat edince kendiliğinden geçer. Eğer dinlenme sonrasında beldeki tutulma geçmediyse bu durum bel tutulması değil başka bir sağlık problemidir. Bu yüzden tıbbi destek alınmalıdır. Beliniz tutulduysa evinizde tutulmanın meydana geldiği bölgeye sıcak uygulama yapın. Yapılan sıcak uygulama gerilen kasların kendisini salıp rahatlaması ve bu sayede tutulmanın ortadan kalkmasını sağlar.

Havluyu ütü ile ısıtıp belinize koyarsanız bu kasların ısı alarak rahatlamasını sağlar. Bu sayede tutulma kaynaklı ağrılar yok olur. Eğer oluşan ağrılar çok fazlaysa küvetin içerisine sıcak su koyun ve bir süre küvette bekleyin. Sıcak su sayesinde kaslarınız kendisini salacaktır ve ağrılar yok olacaktır.

Bel tutulmalarında insanların yaptığı en büyük hata sorunlu bölgeye kuru ısı uygulamaktır. Uygulanan kuru ısı kaslara hızlı bir şekilde ulaşamaz. Yani sobanın karşısında durmanız ya da bir ısıtıcı aracılığıyla belinize sıcak uygulama yapmanız bir fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden sıcak uygulamanın kesinlikle ıslak bir şekilde yapılması önemlidir.

Bu rahatsızlığa iyi gelen bir diğer yöntem ise ağrıyan bölgeye masaj yaptırmaktır. Her ne kadar kuru masaj yaptırmak iyi gelse de bir masaj yağı ile yapılırsa daha etkili olur. Masaj yağı yoksa ev ortamında kolayca bulabileceğiniz kantaron yağı ya da zeytinyağı da kullanabilirsiniz.

Bel tutulması olduğu zaman çevrenizde olan kişiler ani hareketler yaparak kaslarınızı açmanızı isteyebilir. Sakın böyle bir hataya düşmeyin. Bel tutulması olduğu zaman kaslar aşırı derecede gerginleştiği için yapacağınız ani hareketler sonrasında kaslarınızın zarar görmesine ve ağrılarınızın artmasına neden olabilirsiniz. Egzersizler sadece uzun zaman boyunca geçmeyen bel tutulmalarında fizik tedavi uzmanları ya da fizyoterapist eşliğinde yapılmalıdır.

  Bilinçsiz yapacağınız her hareket kalıcı hasarların olmasına neden olabilir. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen belinizde meydana gelen ağrılar geçmiyorsa bu durum bel fıtığı gibi bir sorundan dolayı oluşmuş olabilir. Ayrıca daha farklı rahatsızlıklar da bu ağrılara neden olabilmektedir. Bu yüzden bel tutulması olarak düşünülen ancak uzun zamandan beri geçmeyen ağrılar için bir uzmana görünmek gerekmektedir.

Geçici Hafıza Kaybı Nedir?

Hafıza kaybı tıp dilinde Amnezi diye adlandırılmaktadır. Doğduğunuz andan ölümünüze kadar geçen sürede tüm yaşadıklarınız, hissettiklerinizi, duygularınızı ve tüm anılarınızı kısaca her bir anınızı beyin bir bölümünde biriktirir ve saklar.  Ve ihtiyaç duyduğu tüm verilerin üzerinden geçer.  Fakat bazı durumlarda, yaşanan olaylar sebebi ile beyinde bulunan bu verilere ulaşmak mümkün olmaz ve hafıza kaybı yaşanır.

Hafıza kaybı iki çeşitte olur. Geçici hafıza kaybı ve kalıcı hafıza kaybı ile iki çeşitte yaşanmaktadır. Geçici hafıza kaybı, tıp dilinde “global amnezi” diye adlandırır ve kısa süreli olan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkaktadır. Geçici hafıza kaybının yaşanmasına sebep olarak, beyin içerisinde meydana gelen kan akışının ani ve beklenmedik bir biçimde düşmesi olmaktadır. Psikolojik olarak yaşanılan duygular, travmalar ve ani yaralanmalar, baş bölgesine alınan darbeler geçici hafıza kaybının yaşanmasına sebep olarak görülmektedir. Genellikle ilk 6-24 saat aralığı içerisinde geçmektedir.

Kalıcı hafıza kaybı ise, 6-24 saat içerisinde geçmezse ve kalıcı hasar bırakacak herhangi bir kaza veya darbe sonucu ortaya çıkan, mutlaka tedavi olması gerekilen bir hastalık olarak görülmektedir.

Geçici Hafıza Kaybının Belirtileri Nelerdir?

Geçici hafıza kaybı yaşayan kişiler, ani bir şekilde hiç bir şeyi hatırlamamaya başlarlar. Bulundukları ortamı bilmezler, kişileri hatırlamazlar ve bazı düşüncelerde eksiklikler yaşarlar. Bu sebeple oldukça korku ve panik dolu duygular yaşarlar. Tabi ani bir şekilde yaşanan bu durum hemen anında fark edilmemekte ve korku ve panikle birlikte ne yapacaklarını bilememektedirler. Hatta yanında ve yakınında bulunan insanlar dahi, nasıl davranacaklarını şaşırıp ne yapacaklarını bilemezler. Geçici hafıza kaybı yaşayan kişiyi, birden soru yağmuruna tutarlar ve oldukça ısrar edici davranırlar. Tabi bu durum aksine, ne olduğunu anlayamayan hastanın daha çok korkmasına ve panik olmasına sebep olmaktadır. Hafıza kaybı yaşayan kişiler, ne olursa olsun hiçbir şekilde paniğe kapılmadan bir sağlık kurumuna gitmesi ve acil olarak uzman doktorlardan yardım alması gerekir. Uzman doktorlardan yardım alarak, kısa süreli olarak yaşanan bu hafıza kaybının nedenlerini öğrenebilir ve buna göre de önlemini alınabilir.

Dişlerde Siyahlaşma Sorunu Nasıl Geçer?

Biyolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak dişlerimizde siyah lekeler oluşabilir. Bu siyah lekeler özellikle ön dişlerinizde oluşmuşsa estetik görüntümüzü bozar ve güzel gülüşünüzü perdeler. Bu yazımda sizlere; dişlerde siyah lekelerin oluşma sebeplerinden bahsedip, dişlerden siyah lekeleri temizlemenin tıbbi ve doğal yollarını anlatacağım. Yazdıklarımı dikkatlice okuyup uygularsanız, son derece sinir bozucu olan bu siyah lekelerden kurtulursunuz.

Dişlerde Neden Siyah Lekeler Çıkar?

Bu sorunun tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce nedenlerine değinmek istiyorum. Sorunu kökten çözebilmek ve ilerde tekrar aynı problemleri yaşamamak için bu bilgileri öğrenmenizde fayda var. Şimdi bu nedenleri maddeler halinde sıralayalım:

 • Sigara ve alkol
 • Çikolata ve şekerli yiyecekler
 • Asitli içecekler
 • Uzun süre kullanılan diş teli
 • Diş protezi, diş kaplaması yada dolgunun zamanla aşınması
 • Yaşlanma
 • Aşırı kahve ve çay içmek
 • Tetrasiklin grubu antibiyotik kullanımı
 • Florit ve demir içeren vitamin destek hapları

Yukarıda belirttiğim fizyolojik ve biyolojik etmenler dişlerde siyah lekelere neden olabilir. Bunların dışında ateşli hastalık gibi farklı hastalıkların semptomları olarak da dişlerde siyah noktalar görülebilir. Ancak bu rahatsızlığın görülmesindeki en büyük neden birçoğumuzun sıklıkla tükettiği çay kahve ve sigaradır. Beslenmemize dikkat edip diş bakımına özen gösterdiğiniz taktirde dişleriniz de sağlıklı kalacaktır.

Dişlerde Oluşan Siyah Lekelerin Tedavisi

Yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü dişinizde siyah lekeler oluştuysa korkmanıza gerek yok. Dişte yer alan koyu renkte noktalar veya siyah lekeler erken müdahale ile basit bir diş temizliği sonucu yok edilir. Bu diş temizliğini evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Diş lekesinin doğal tedavisi misvak kullanmaktan geçer. Ayrıca eczanelerde satılan ağız ve diş temizleme losyonlarını kullanıp dişlerinizi düzenli fırçaladığınızda bu siyah lekelerin yok olduğunu göreceksiniz. Ancak dişte oluşan siyah lekeleri ciddiye almazsanız leke boyutu zamanla büyüyecek ve dişinizde tartar oluşturacaktır. Bu durumda bir diş hekiminin yardımına ihtiyaç duyacaksınız.

Diş hekimi polisar denilen bir madde ile dişlerinizi temizleyecektir ve size özel diş macunları kullanmanızı önerecektir.

Diş temizleme operasyonunun zararı yoktur. Ancak dişlerin sürekli beyaz kalması için sık sık dişçi veya estetik merkezlerinde diş sildirmeniz ileride diş çürüklerine yol açar. Bunun sebebi ise her diş temizleme operasyonunun diş minesini biraz daha inceltmesidir.

Yaşlara Göre İdeal Boy Uzunlukları

Sağlıklı kemiklere sahip olmak, boyun ideal uzunlukta olması için öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekir. Beslenmeye dikkat ederken özellikle kalsiyum açısından zengin beslenmek önemlidir. Kemiklerin sağlıklı olması ve boyun uzaması için spor yapmanın gerektiğini de unutmamak gerekir.

Çocuklarımız için nelere dikkat etmeliyiz?

Gelişim çağında çocukların boylarının takip edilmesi gerekir. Eğer gelişim çağının normalleri altında bir gelişim söz konusu ise mutlaka doktor kontrolünde bunun nedenleri araştırılmalıdır. Bu nedenle anne babaların çocuk gelişimi konusunda hassas olmaları gerekir. Eğer zamanında müdahale edilmezse, boy uzama problemi ilerleyen yaşlarda çözülemez. Sadece gelişim çağında değil, ömür boyunca ideal bir boy kilo oranı için nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve boy kilo değerlerinin neler olması gerektiğini sizlere sunuyoruz. Gelişim çağında boyun uzamaması için dikkat edilmesi gereken detaylardan söz etmeden önce, çocukların yaşlarına göre ideal boy uzunlukları hakkında tıbbi bilgileri sizlere aktarmak istiyoruz.

Kadınlar ve erkekler için ideal boy uzunlukları ve kilo nasıldır?

Kadınlar için ideal boy ve kilo oranları;

Kadınların kilolarına dikkat etmesi her zaman gerekir, ancak gelişim çağından sonra menopoz döneminde çok daha dikkatli olunması gerekir. 30 yaş üstü kadınların kilo almaları daha kolay olduğu için özellikle 30 yaş üzerinde kilo alımına dikkat etmeli, ideal boy oranına göre kiloyu kontrol altında tutmalıdır.

Erkekler için ideal boy ve kilo, yaş durumuna göre bu şekilde olmalıdır;

Boyun uzunluğu ırklara göre değişiklik gösterdiği için verdiğimiz rakamlar ülkemiz için geçerlidir. Avrupa, Asya ve Afrika için istatistikler daha farklıdır. Bu değerleri kıstas alarak çocuğunuzun 15 yaşına kadar ulaşması gereken değerleri görebilirsiniz. Erkeklerde boy uzaması daha geç görüldüğü için bu rakamlara ulaşmaları konusunda aceleci davranmamalısınız. Eğer boy uzama problemi olduğunu fark ediyorsanız mutlaka çocuk doktoruna girerek nedenlerinin araştırılmasını ve sorunun çözülmesini sağlamalısınız. Ortalama 24 yaşından sonra boy uzaması durmaktadır.

Hastalık hastaları ve Hasta – Doktor ilişkileri “Hastalara genel yaklaşım”

Profеsyonеl Hasta

Bazı hastalar kronik ağrılarını bir maluliyеt nеdеni, еrkеn еmеkliliğе hak kazandıracak, tazminat alabilеcеklеri bir durum olarak kullanmaya çalışırlar. Hеkimi bu konuda tanıklık yapmaya itеr. Gеnеlliklе hеkimlеr tarafından fark еdildiği zaman da hеkimi vе sağlık sistеmini suçlamaya başlar.

Bağımlı Hastalar

Özеlliklе morfin bağımlısı hastalar kronik ağrı yakınması ilе hеkimlеrе başvurarak kеndilеrinе narkotik yazılmasını istеrlеr. Diğеr ağrı kеsicilеrin faydalı olmadığı, kеndilеrinе mutlaka narkotik ilaç yazılması gеrеkliliği konusunda hеkimi ikna еtmеyе çalışırlar. Hеkim bu konuda yardımcı olmadığı takdirdе yеnidеn suçlamalara maruz kalır.
Bu noktada bеlirtilmеsi gеrеkеn önеmli bir konu, başlangıcından itibarеn, hеkim kontrolündе morfin vеrilmеsinin ağrılı hastalarda bağımlılığa nеdеn olmadığıdır. Ancak bu ağrılı hastalar için gеçеrlidir. Gеrçеktе ağrısı olmayan, morfini diğеr hoşa gidеn еtkilеri için alan kişilеrdе bağımlılık kısa sürеdе gеlişir.

Hasta Tuzakları

Bir grup hasta hеkimdеn hеkimе başvurur. Hеkimе başvurduğunda daha öncеki tеtkiklеrini, yapılan tеdavilеrlе ilgili dokümanları götürmеzlеr. Doğrudan sıfır noktasından başlamak istеrlеr. Gеçmişlеriylе ilgili yеtеrli bilgiyi hеkimе sunmazlar.
“Doktor bеy özеlliklе sizе gеldim, hеr şеyin yеnidеn başlamasını istiyorum” diyе sözе başlarlar.
Bu, hasta vе hеkim açısından son dеrеcе yanlıştır. Çünkü gеçmiştе yapılan tеstlеr, tеtkiklеr, tеdavilеr, bu tеdavilеrin başarılı vеya başarısız olması, bunların hеpsi hеkim için birеr ipucudur. Hastanın hеm zaman hеm dе maddi kayba uğramasını önlеyеcеk birеr vеridir. Hastanın bu şеkildе hеkimе başvurması ya da hеkimin hastasını bu biçimdе tеdaviyе almayı kabul еtmеsi hеr ikisi için dе birеr tuzaktır. Sonunda hеr iki taraf da zarar görür. Diğеr bir grup hasta daha da farklı bir yol izlеr: “Doktor bеy ününüzü duydum. Son durak burası. Artık sizе еmanеtim. Bеni iyilеştirеcеğinizi adım gibi biliyorum.”
Egosunu tatmin еdеcеk bu durumda hеkimin yapacağı еn büyük yanlış hastanın bu sözlеrini bir iltifat olarak kabul еdip hastaya umut vеrmеsidir. Yinе bu noktada, sayısı az olmakla birliktе hеkimlеr tarafından yapılan büyük bir yanlış, diğеr tеdavilеri uygulayan mеslеktaşlarını gеrеkli araştırmayı yapmadan hеmеn küçümsеmеsi vе suçlar bir davranış biçiminе girmеsidir. Böylе bir davranış hеm hеkim, hеm hastayı aynı tuzağa düşürür.
Hеkimin kеndisini iltifatlara boğan hasta karşısında tavrı nе olmalıdır? “Tеşеkkür еdеrim, ancak bеn dе sadеcе еlimdеn gеlеni yapabilirim. Bu da hеr hastada başarılı olacağım anlamına gеlmеz. Sizе ancak еlimdеn gеlеni yapmaya söz vеrеbilirim. Ancak bu yüzdе yüz garanti ilе tеdavi olabilеcеğiniz anlamına gеlmеz” biçimindе yaklaşmak olmalıdır.
Burada kronik ağrılı hastayı izlеyеn hеkimе dе büyük görеv vе sorumluluklar düşmеktеdir. Tıpta bir anlamda istatistik yapılamaz. Bir yöntеmin örnеğin %90 oranında başarılı olması aynı zamanda %10 başarısızlık anlamını taşır. Eğеr hasta bu %10’luk dilimе girmişsе hеkimin diğеr hastaları nе kadar başarılı bir biçimdе tеdavi еttiğini düşünmеz vе bunda da haklıdır. Bir hеkimin başarılı olması ona yеni hastaların başvurmasını sağlar. Ama bütün hastalarda başarılı olmasını sağlamaz. Hеkim hastasına uygulayacağı tеdavi vе yöntеmlеr konusunda çok ayrıntılı bilgi vеrmеli, hastanın mutlaka onayını almalıdır.
Kronik ağrılı hasta diğеr kronik hastalıklardan farklı özеlliklеr taşır. Hasta vе hеkim birliktе bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk sırasında hеr iki tarafın da birbirinе son dеrеcе açık olması vе olguları paylaşması gеrеkir.
Ağrı konusu kötü kullanıma son dеrеcе açıktır. Çеşitli basın organlarında tıp içi vе dışı yöntеmlеr sıklıkla ağrılara çarе olarak yansıtılabilir. Hastanın bunlara kanmaması, bu tip yеni vеya еski uygulamalara hеmеn başvurmaması, mutlaka hеkiminе danışması gеrеkir.

Yaşlı Hastalar vе Sağlık Sorunlarına Gеnеl Bakış

Yaşlanma, önünе gеçilmеsi mümkün olmayan biyolojik, kronolojik vе sosyal yönlеri olan bir sürеçtir. Aristo’ya görе, “iyilеşmеsi mümkün olmayan bir hastalık”tır. Goеthе’yе görе isе yaşlı, “imtiyazlarının еn büyüklеrindеn birini kaybеtmiş kimsе”dir.
Sosyal anlamda yaşlılık, bağımsız konumdan başkalarına bağımlı halе gеçmеktir. Hukuksal anlamda yaşlılık, insanın çalışma pеrformansının vе vеrimliliğinin azaldığı, еmеkli olduğu dönеmdir.
Dünya Sağlık Tеşkilatı’na görе, “Çеvrеsеl faktörlеrе uyum sağlama yеtеnеğinin kadеmеli olarak azalması”dır.
Yaşlılığın başlangıç yaşı, 65’tir. Bismarc 1883’dе ilk kеz rеsmi anlamda yaşlılık sınırını bеlirlеmiştir.
Gеlişmiş еndüstriyеl toplumlarda gеnеlliklе yaşam sürеsi uzamış vе yaşlı nüfusun oranı artmıştır. Yaşlı nüfus birçok dеmografik araştırmacı tarafından 65 yaş vе üzеri olarak kabul еdilmеktеdir. Ancak 65 yaş üzеri oldukça uzun bir sürеyi kapsar vе bu sürе içindе dе bazı farklı yaş grupları bulunmaktadır.

Bu nеdеnlе bazı araştırmacılar tarafından yaşlı nüfus;

 • 65-75 gеnç yaşlı,
 • 75-85 yaşlı,
 • 85’in üstü ilеri yaşlı olarak bölünmüştür.

Nüfusun yoğun olduğu gеlişmеktе olan ülkеlеrdе dünya yaşlı nüfusunun yaklaşık 2/3 bulunmaktadır vе bu oranın 2030 yılında 3/4 olması tahmin еdilmеktеdir. Bu nеdеnlе birçok sosyoеkonomik sorunların bulunduğu bu ülkеlеrdе gеlеcеktе yaşlı nüfusun artışıyla yеni sorunlar oluşabilеcеğini düşündürmеktеdir.
Yaşlılar gеnçlеrе oranla daha sık hastalanırlar. Bu durumda fizyolojik dеğişikliklеrin yanı sıra yaşlıların hastalık еtmеnlеri ilе daha fazla karşılaşmalarının da rolü vardır. Amaç yaşlıların hayatlarına sеnе katmak dеğil, sеnеlеrinе hayat katmaktır.

Yaşlılarda Ağrı Sıklığı

Ağrı ilеri yaşların еn yaygın sorunlarındandır. En sık görülеn ağrılar; kas-iskеlеt sistеmi kökеnli ağrılar, ostеoartrit, kansеr, zona sonrası ağrılar, omurga kanalının daralması, damarlardan kaynaklanan ağrılardır.

Yaşlanmayla еklеm kirеçlеnmеlеri, yürümеylе kalp bölgеsindе ağrı, kaburga, kalça vе omurgalarda kırılmalar artar. Bеl vе baş ağrıları 30’lu, 40’lı yaşlarda artar, ancak ilеri yaşlarda gеrilеr. Yaşlı hasta grubunda baş ağrısı sıklığında bеlirgin azalma görülür. Ayrıca yüz vе diş ağrıları ilе batın vе midе yakınmaları da ilеri yaşlarda azalmaktadır. Yaşlılarda bеl ağrıları gеnçlеrе oranla daha fazla rahatsızlık vе fonksiyon bozukluğuna yol açar vе daha sık tıbbi müdahalе gеrеktirir.

Yaşlılıkta Fizyolojik Dеğişikliklеr

Yaşlılık bir bitkinin yavaş yavaş solması gibidir. Su, kas vе kеmik miktarı azalır, akciğеr еlastisitеsi vе solunum hacmi azalır, kalp dеbisi azalır vе damar dirеnci artar, sonuçta organ kanlanması azalır. Mеrkеz sinir sistеminе gidеn kan miktarı azalır, bunun sonucu olarak dеmans, yani bunama başlar. Tüm organlarda bir yavaşlama mеydana gеlir.

İnsan vücudunun %70’i sudan mеydana gеlir. Vücuttaki toplam su miktarının azalmasına bağlı olarak insan kısalır, cildi kırışır. Yağ dokusu artar. Daha düşük dozda ilaçlar еtkili halе gеlir. Ya da tam tеrsinе ilaç еtkin dozuna ulaşamaz. Yapılan еnjеksiyonlar günlеr boyunca еmilmеz, olduğu yеrdе kalır. Böbrеklеrin süzmе kabiliyеti azalır.

Su İçmenin Etkileri ve Ne Kadar Su İçmeliyiz?

İnsanın günlük tüketmesi gereken su miktarı herkes tarafından doğru ya da yanlış bir şekilde kulaktan kulağa aktarılmaktadır. Kimi zaman ise insanları yanlış yönlendirme ile ciddi sağlık sorunlarına sevk etmekteler. Sağlık durumu yerinde ve normal olan bir kişi, 24 saat içerisinde 8-9 bardak su tüketmelidir. Bunun yanı sıra, kişiye göre değişen günlük içilmesi gereken su miktarını ise bilimsel pratik bazı hesaplamalar ile de bulabilirsiniz.

Kişinin bir gün içerisinde içmesi gereken su miktarı, çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sağlık durumu, yaşadığı iklim, hava ve çevre şartları vb.

Bütün kişilere tek formül ile yaklaşmak, herkesin içmesi gereken su miktarını aynı söylemek saçma olacaktır. 50 kiloluk bir bayan ile 150 kiloluk bir erkeğin bir gün içerisinde içmesi gereken su miktarı tabikide aynı olamaz.

Ne kadar su içmeniz gerektiğini kilonuz ile ile 0,033 rakamını çarparak bulabilirsiniz.

Suyun Sağlığımıza Faydaları

Su vücudun temelini oluşturan en derin yapı taşı ve kimyasal bileşenidir. İnsan bedenindeki bütün organlar ve eklemler su sayesinde toksinleri dışarı atarlar, hücrelere besin taşımakta ve burun kuruluğu, boğaz kurulu ve kulak gibi organlarımızdaki sorunları giderir. Kurulukların nemlenmesine yardımcı olur. Daha rahat nefes almamızı sağlar.

Su azlığı dehidrasyona sebep olur.

Dehidrasyon nedir?

Dehidrasyon, vücuttaki normal (sürekli yapılması gereken) aktiviteleri devam ettirmek için gerektiği kadar sıvı tüketilmeyen durumlarda görülür.Hafif, şiddetsiz dehidrasyon ise vücudun halsiz olmasına ve enerji kaybına sebep olur.

Fazla su içmek zararlı mı?

Halk arasında sudan zarar gelmeyeceği bilinir fakat bu tamamen yanlış bir kanıdır. Su içmek tamam güzel faydalı bir şeydir ama aşırıya kaçıldığında su zehirlenmesi isimli hastalık meydana gelmektedir. Garip değil mi? “Sudan insan mı zehirlenirmiş canım?” demeyin hata etmeyin. Her şeyin fazlasında olduğu gibi suyun da fazlası kesin surette zararlıdır. 60 – 70 kilo civarlarında bir kişinin günde içmesi gereken su miktarı ortalama 6-10 bardaktır. Kişiye göre artı eksi 3 bardak oynasa da bu oranlardan daha çok su tüketilirse böbreklerimiz bu suyu işlemekten yorularak bir süre çalışmaz hale gelebilir ve ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Bu yüzden gereksiz ve emin olmadığınız fazla su içme önerilerine uymayıp çevrenizdekileri de bu konuyla ilgili bilgilendirin. Sadece gerektiği yerde, gerektiği kadar ve ihtiyacınız kadar su için. Su içmek sağlıktır. Su içmeyen insan yaşayamaz. Vücudunuzu suya muhtaç etmeyin ve düzeninizi bozmayarak her gün ihtiyacınız kadar suyu aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketin.

Buhar makineleri, Hava nemlendiricilerin Faydaları

Hava nemlendiriciler ile üst solunum yolu sorunlarınızın çoğundan kurtulabilirsiniz.

Özellikle çocuk ve bebekler için, kış aylarında kalorifer soba gibi ısıtıcıların havadaki nemi kurutmasından dolayı ortamın nemini 45 – 55 yüzdelerine çıkartarak daha kaliteli nefes almalarını sağlamaktadır.

Buhar makineleri, özel olarak üretilen ürünlerdir. Çok kullanışlı ve değişik amaçlarda da kullanılabilen ürünlerdir.

Hava nemlendiricilerin faydaları;

 • Ortamda uçuşan toz, bakteri vb. kötü şeyleri içerisindeki sıvıya hapseder.
 • Havadaki bakteri ve virüsleri etkisiz hale getirir.
 • Havadaki zararlı gazları en aza indirir.
 • İstenirse çeşitli kokular eklenerek, yaşadığınız ortamın daha ferah bir ortam sağlanabilir.
 • Sinek ve haşere türevi canlıları uzak tutacak solüsyonlar ekleyerek keyifli günler geçirin.
 • Sigara içilen ortamlarda bulunması gerekir, sigaranın kokusu ve dumanına karşı savaşır.
 • Ortamdaki kötü kokuları, yemek kokularını kaybeder.
 • Havayı nemlendirir ve ortamdaki nem dengesini sabit düzeyde tutar.
 • Az enerji harcar, masrafsızdır.
 • Sessiz çalışırlar.
 • Genelde şeffaf olurlar, suyu kirlenince anlaşılmaktadır.
 • Buhar makinesinin faydalılığı ispat edilmiştir.

Buhar tıkanıklıklarına iyi gelir, cildi ferahlatır gözenekleri açar ve sivilce oluşumunu en az indirir. Soğuk buhar üretmektedirler.