8 Adımda Temel İlk Yardım Rehberi

İlk yardım bilmemek, toplumumuz adına oldukça kötü bir durumdur. İlk yardım yapabilmek, ilk yardım hakkında olabildiği kadar bigli sahipi olmak her zaman için hayat kurtarır. Kaza veya darbe geçiren bir kişiye ilk olarak yapılması gereken şeylerden bahsettik. İlk yardım bilginizi genişleterek hem kendiniz için hem de toplum faydası için iyi bir iş yapmış olursunuz. Kim bilir belki çok yakınınız, belki hiç tanımadğınız birisinin haytını kurtarabilirsiniz. Hayat müşterek..

1. Ağır yaralı kişilere ilk yardımda yapılması gerekenler;

  • Solunum yolu: Yaralının solunum yolunun dil, salgı ve yabancı bir cisim tarafından tıkalı olup olmadığını kontrol edin.
  • Solunum:  Nefes alıp vermesinde bir problem olup olmadığını kontrol edin. Eğer nefes alıp vermiyorsa sunu teneffüs yapın/yaptırın.
  • Dolaşım: Hastanın nabzının atıp atmadığını kontrol edin, eğer atmıyorsa akciğer-kalp masajı yapın. Bu esnada hastada bir kanama olup olmadığını muhakkak kontrol edin.

2. Eğer ciddi bir kanama varsa, zehirli bir madde yutmuşsa, kalbi veya solunum durmuşsa her geçen saniye çok önemlidir. En kısa zamanda konusunda uzman bir hekime yetiştiriniz.

3. Yaralı hastaların büyük bir kısmı bulundukları yerlerden dikkatli bir şekilde hekime götürülebilirler. Şayet hastanın taşınması, ciddi bel ve boyun yaralanmalarında hastayı hareket ettirmek hayati önem taşımaktadır.

4. Hayatla ölüm arasındaki süre genellikle çok kısa olduğundan öncelikle şu sıra izlenebilir.

  • Hastayı sakin bir şekilde yatırın.
  • Hasta kusuyor ise ve boynunda kırık tehlikesi yoksa boğazında tıkanma ihtimaline karşın kafasını sağa veya sola yatırın.
  • Hastayı battaniye veya bir örtü ile sıcak tutun. Fakat hastayı aşırı derecede örtme ve harici bir ısıtıcıyla ısıtmaya çalışmayın.

5. İlk yardım yaparken başka birisinin hekim ve ambülans çağırmasını isteyin. Hekime hastanın durumunu anlatın, ambülans gelene kadar hekime, hastaya neler yapabileceğinizi sorun.

6. Hastayı acı vermeyecek şekilde muayene edin. Ani hareketlerden ve vereceği acılardan koruyabilmek için elbisesini yırtın. Yanık yoksa, üzerindeki giyecek parçalarına dokunmayın.

7. Soğukkanlılığınızı koruyarak hastanın ve kendi moralinizi yüksek tutun. Sizin soğukkanlılığınız hastanın psikolojisini ve moralini de yüksek tutacaktır, hastanın panik durumunu yatıştıracaktır. Ona, her şeyin kontrol altında olduğunu söyleyin ve ona bunu inandırın.

8. Yarım ve tam şuur kaybı olan hastaların yüzüne su serpmeyin. Dökülen su, nefes borusuna kaçarak hastanın boğulmasına sebebi yer verebilir. Şuur kaybı olan bir hastayı ayağa kaldırmaya, şamarlayarak, tokatlayarak veya sarsarak uyandırmaya çalışmayın.

4 Maddede Sağ Kol Uyuşması ve Karıncalanmasının Nedenleri

Sağ kolda uyuşma ve karıncalanma kalp ve damarla alakalı sağlık sorunlarını akıllara getirdiğinden dolayı birçok kişide panik havası oluşmaktadır. Acaba kalbimde herhangi bir sorun var da sağ kolun uyuşması-karıncalanması meydana geliyor diye düşünenler bir hayli fazla olduğu için sizlere sağ kol uyuşması ve karıncalanması nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Sağ Kol Uyuşması ve Karıncalanması Nelerin Belirtisidir

 Genel olarak kişinin kolunu sabit bir şekilde uzun zaman tutması, ağır egzersizlerin yapılması gibi durumlar sağ kolda uyuşmalara neden olabilir. Ayrıca şeker hastalığı, sinirlerin tahrip olması, multipl skleroz ve raynaud hastalığı gibi sağlık sorunları da sağ kolda uyuşma ve karıncalanmaların meydana gelmesine neden olabilir. Genel olarak sağ kolun uyuşması ve karıncalanması nedenleri sayılırken bu sağlık sorunları üzerinde daha fazla durulmaktadır.

 Sağ kol uyuşması ve karıncalanması nedenleri tabii ki bunlarla sınırlı tutulamaz. Daha birçok nedenden dolayı sağ kolda uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana gelebilir. İlgili sağlık problemini daha iyi bir şekilde tanıyabilmek için sağ kolda uyuşmaların ve karıncalanmaların meydana gelmesine neden olan sağlık sorunlarını açıklamaları ile birlikte ele alacağız. Bu sayede kolunuzda meydana gelen uyuşma ve karıncalanmaların neden kaynaklandığını daha iyi bir şekilde anlayabilir ve uygun tedavi yöntemlerini seçerek bu sağlık yakınmalarını ortadan kaldırabilirsiniz.

Kol Yaralanmaları

Sağ kolunuza darbe alıp yaralanmasına neden olduğunuz durumlarda ayrıca koldaki sinirlerin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bu tip yaralanmalarda kolda uyuşma hissiyatına paralel olarak karıncalanmalar da meydana gelebilmektedir. Ayrıca bu tip yaralanmalar kolda çekilmez ağrıların da oluşmasına neden olabilir. Kol kemiğinin kırılması, çatlaması ayrıca el, bilek ve dirsek yaralanmaları da sağ kolun uyuşması – karıncalanması nedenleri arasında gösterilebilir. Tabii ki her yaralanma bu tip belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaz. Özellikle yaralanmalarda sinirler tahrip olduysa bu tip belirtiler ortaya çıkacaktır.

Karpal Tünel:

Kolun uzun süre boyunca aynı şekilde hareket ettirilmesi sonucuyla elde yer alan sinirler üst üste binerek ciddi bir basıncın oluşmasına neden olmaktadır. Bu basınç etkisiyle oluşan sağlık sorununa karpal tünel denilmektedir. Tabii ki sadece elin aynı şekilde uzun süre boyunca hareket ettirilmesi bu hastalığa neden olmaz. Ayrıca kişinin aşırı kilolu olması ve şeker hastalığıyla mücadele etmesi karpal tünel hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

   Bu rahatsızlık sağ kolda meydana gelebileceği gibi sol kolda da meydana gelebilir. Kan akışının kısıtlanması da ortaya çıktığı için kolda karıncalanma ve uyuşma ortaya çıkar. Ayrıca hareket sonrasında ciddi ağrılarda ortaya çıkabilir. Çeşitli cerrahi müdahaleler ile karpal tünel etkileri ortadan kaldırılarak koldaki uyuşmalar da sonlandırılabilir.

Bel Fıtığı:

Bel fıtığı omurilikte yer alan sinirlerin sıkışması nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Omurilikte yer alan sinirlerin aşırı derecede baskı altına alınması sağ kolda karıncalanmaların ve uyuşmaların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Ayrıca bel fıtığı ayaklarda, boyun ve bel bölgesinde uyuşmalarla birlikte karıncalanmaların ortaya çıkmasına neden olan bir sağlık sorunudur. Bel fıtığı fizik tedavi ya da ameliyat tedavisi olmadan sinirlerin bu basınçtan kurtarılması mümkün olmadığı için bel fıtığı kaynaklı sağ kolda uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana geliyorsa bel fıtığı ameliyatı ya da fizik tedavi sonrasında ilgili problemler sonlandırılabilir.

Kolun Baskı Görmesi:

Kolun üzerinde aşırı derecede baskı olması kanın damarlarda rahat bir şekilde ilerleyememesine ve bir süre sonra kolda karıncalanmalarla birlikte uyuşmaların ortaya çıkmasına neden olur. Bu tip durumlarda kol üzerine gelen baskı kaldırılacak olursa kan akışı normale döner ve bir süre sonra uyuşmalar ile birlikte ortaya çıkan karıncalanmalar da yok olur. Özellikle uyurken kolunun üstüne yatan kişilerde uyandıkları zaman sağ kolda uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana gelmektedir ancak bu panik yapılması gereken bir durum değildir çünkü kol üzerindeki baskı kaldırıldıktan sonra karıncalanma ve uyuşma da son bulur.

Sağ kolun uyuşması ve karıncalanması çeşitli sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Bu yüzden hangi kolda olursa olsun uyuşma ve karıncalanma sıklıkla meydana geliyorsa kesinlikle tıbbi destek alınmalıdır.