Genetik Görme Problemleri ve Hastalıkları Nelerdir

Dünya üzerinde rastlanan birçok görme problemi mevcuttur. Bu görme problemi gözümüzün belirli bir yeri tam olarak görememesi veya net olarak görememesiyle anlaşılır. Her görme probleminin kendisine göre sorunu ve belirtileri vardır. Bu yüzden görme problemleri kolayca birbirinden ayrılabilir, birbirinden ayırt edilebilir. Göz rahatsızlıkların birçok sebebi olduğu için kolayca incelenmesi amacıyla birçok da kategoriye ayrılmışlardır.

Genetik Bir Göz Hastalığı: Presbiyopi

Genç yaştaki bireylerde esnek ve yumuşak lens kullanımı uzağımızdaki ve yakınımızdaki nesnelere kolayca odaklanmamızı sağlar. Fakat yaş ilerledikçe ve 40’ı geçtiğinde artık gözümüzdeki lifler bu lensi tutmamaya başlayacaktır. Ve ortaya odaklanamama sorunu çıkacaktır. Yakını görmek ve okumak bir hayli zorlaşır. Bu durum yaşlandıkça yani yaş ilerledikçe ortaya çıkar ve buna presbiyopi adı verilir.

Bir Diğer Genetik Görme Rahatsızlığı: Hipermetropi

Hipermetrop hastası olan kişiler yakınlarındaki obje ve nesneleri görmekte zorlanırlar. Hipermetrop hastalarının hipermetropi hastalığı ilerlediği zaman ve çok ileri bir seviyeye ulaştığı zaman hastalar artık uzağı da görememeye başlayacaklardır. Gözümüzün ön tarafındaki arka çapın az olmasının sonucunda hipermetropi hastalığı ortaya çıkar. Genetik bir hastalıktır.

Irsi bir Görme Kusuru Olarak Miyopi:

Miyop hastası olan kişiler yakını görebilirler fakat aksine uzağı göremezler. Miyop, hipermetrop hastalığının tam tersi olarak gözün ön tarafındaki arka çapın fazla olmasıyla ortaya çıkar. Bu yapısal bir özellik olmak üzere genetik olarak geçiş imkanı sıktır. Teşhis dönemi olarak 8-14 yaş arasındaki çocuk yaşlarda tespit edilir. Gözdeki miyobun değeri 6 dereceye kadar olduğunda basit miyopi olarak adlandırılır. 6 dereceyi geçtiğinde ise yüksek miyopi adını alır.

İlginizi Çekebilir:  Göz sulanması neden olur?

Genetik Görme Sorunlarından Astigmatizm

Gözde tam bir odak noktasının oluşamaması durumudur. Bu hastalık hem uzağı hem de yakını görememe durumudur. Miyopi ve hipermetropi hastalıklarıyla birlikte görülebilmesi mümkün bir durumdur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir