Göz Kaşınması Neden Olur ?

Göz kaşıntısı, birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir ve kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir kişinin herhangi bir rahatsızlığından dolayı olabileceği gibi çevresel sorunlardan dolayı da göz kaşınması olabilir.

Göz kaşıntısının temel sebeplerinden biride gözleri sürekli olarak ovuşturmak ve ciddi derecede sağlığımızı tehdit edebilir. Gün içerisinde gözlerimizi kaşımak gayet normal bir davranış olarak gözükse de hiç de masum değil. Gözlerimizi sık sık kaşımak ve ovuşturmak birçok rahatsızlığa davetiye çıkartabilir. Bu sorun direk olarak çeşitli rahatsızlıklar oluşturabilir.

Gözlerimizi sürekli olarak kaşıdğımızda zaman içerisinde uzağı görme konusunda sıkıntı çekebilir veya düzensiz, yüksek astigmatizma rahatsızlığına yakalanabilir. Göz kaşıntısı, küçük yaşlardan itibaren başlayarak ilerki yaşlara kadar sürebilir. Bu nedenle bu gibi rahatsızlıklardan şikâyetçi iseniz bir an önce doktorunuza başvurarak, hemen tedavi yoluna gitmeniz gerekmektedir.

Göz Kaşınması Neden Olur ?

  • Havlu gibi eşyaları birden fazla kişinin kullanmasıyla ortaya çıkabilir.
  • Virüslerden, mikroplardan kaynaklı bir rahatsızlık olabilir.
  • Grip veya nezle hastalığının tetiklemesi ile oluşabilir.
  • Gözyaşı ve gözyaşı içerisindeki yağ kanallarının tıkanması ile oluşabilir.
  • Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte göz alerjisi ile ilgili olabilir.

Göz kaşıntısı, hafife alınmayacak derecede bir sorundur. Bu rahatsızlıkta en önemli konu hijyendir. Ellerimizi mümkün olduğu kadar temiz tutmalıyız ve sık sık ellerimizi yıkamalıyız.

İlginizi Çekebilir:  Şaşılık Nasıl Tedavi Edilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir