Göz Kayması Nedir? Tedavi Nasıl Olur?

Göz kayması gözlerin aynı yön yerine farklı yönlere doğru bakması olayına şaşılık ya da göz kayması denir. Gözlerinizden biri tam karşıya bakarken diğer göz dışa, içe, yukarı, aşağı bakam olayı diye de tanımlayabiliriz. Gözümüzde bulunan altı adet kas gözün çeşitli yönlere hareket etmesiniz sağlamaktadır. Bu altı kastan birinin veya bir kaçının görev yapmaması veya gözümüzde bulunan mekanizmaların görev yapmaması durumunda şaşılık ortaya çıkar. Kayma tek gözde olabileceği gibi her iki gözde de olabilir. Göz kayması sürekli olabileceği gibi zaman zaman da olabilir. Göz kaymayı göz sinirlerinin fazla yorulması neticesinde de olabilir. Göz kayması genellikle çocuklarda ve hatta bebek yaşlarında iken de ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda görülen göz kayması genellikle iç tarafa doğrudur.  Bebeklerde doğumdan sonra ilk 6 ay içerisinde saptanan bir içe kayma varsa bebek 1 yaşına gelene kadar mutlaka tedavi edilmelidir.  Göz kayması yaklaşık olarak çocuklarda görülme oranı %.4’ dür. Erkek ve kız çocuklarında oranlama yapıldığında aynı oranda olduğu görülmektedir. Erişkinlere geldiğimizde bu oran %1 olarak tespit edilmiştir. Bunların çoğu ise çocukluktan bu yana olan rahatsızlıklardır. Eğer erişkin olan kişilerde aniden bir göz kayması meydana gelmiş ise aslı rahatsızlık nedeni çok farklıdır. Genellikle ani olanlar diyabet, tiroit hastalığı, beyin tümörleri veya felçler gibi rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır.

Göz Kaymasını Saptama Yöntemleri

Göz kaymasını tespit etmek için gözün damlalı muayenesi, göz kaslarının normal hareketlerinin muayenesi, prizma muayenesi, derinlik hissi, örtme kapama testi ve sinoptofor muayenesi gibi testler uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Gözde Kılcal Damarların Görünmesi

Göz Kaymasının Tedavi Şekli

Göz kayması tedavisindeki amaç her iki gözün paralelliğini sağlayarak derinlik hissini artırmak ve bir arada görme gelişimini sağlamaktır. Saptama yöntemlerinde görüldüğü gibi sebebine göre tedavi planlaması yapılır.

Optik Tedavi: Gözün odaklama gücündeki kusurlara göre yapılan tedavidir. Silindirik, sferik camlar ya da prizmatik cam kullanılmaktadır. Bu tedavi 2-3 yaş arası ortaya çıkan göz kaymalarında yapılır tam olarak düzelme sağlanır.

Ortopedik Egzersizler: Bu tedavideki amaç hastanın iki gözle tek görmesini sağlamak ve üç boyutlu olan görmenin arttırılmasıdır.

Medikal Tedavi: Miyotik ve midriyatik ilaçların kullanılması ile yapılan tedavidir.

Cerrahi Tedavi:  Bu tedavideki amaç gözde bulunan kaymanın düzeltilmesidir. Çoğu hastalarda göz kaymasının nedeni bilinmemektedir. Eğer aile göz kayması var ise çocuklarda da görülme olasılığı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir