Göz nezlesi belirtileri neler, nasıl anlaşılır?

Her şeyi görmemizi sağlayan gözlerimiz de nezle ola biliyor. Tabi ki bu göz nezlesi sizin bildiğiniz nezlelerden biraz farklı. Peki bu göz nezlesi nedir, göz nezlesi nasıl anlaşılır, çeşitleri nelerdir ve nasıl tedavi edilir. Bu yazımda sizlere göz nezlesiyle alakalı bilgiler aktaracağım.

Göz nezlesi nedir?

Gözün; kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve göz kapakların şişmesi gibi durumlarına göz nezlesi denir. Göz nezlesinin çeşitli nedenleri vardır, bu nedenlerin başında viral ve enfeksiyonel (bakteri) sebepler gelir. Göz nezlesinin bir başka nedeni de alerjidir. Bu teşhisi ancak bir göz doktoru koyabilir.

Göz nezlesi belirtileri ve çeşitleri nelerdir?

Göz nezlesinin çeşitli belirtileri vardır. Bu belirtiler göz nezlesinin türüne göre farklılıklar gösterebilir. Şimdi hem göz nezlesinin çeşitlerinden hemde belirtilerinden bahsedelim

Alerji: Alerjik reaksiyon sonucu oluşan göz nezlelerinde en çok görülen belirti kaşıntıdır. Ayrıca gözde kızarıklık, yanma ve sulanma belirtileri de olur. Genellikle göz damlası ile tedavi edilir.

Bakteri: Bakteriyel enfeksiyonlara bağlı oluşan göz nezleleri genellikle çevreden bulaşır. Gözde kızarıklık, göze kan oturması, göz ağrısı, çapaklanma, sulanma gibi belirtileri vardır. Antibiyotik içeren göz damlası ile tedavi edilir. Askerlik yapan erkeklerin başına gelmesi muhtemel bir vakadır.

Viral: Alerjiye bağlı göz enfeksiyonuyla çok benzerdir ancak tedavisi farklıdır. Bu teşhisi ancak bir göz hekimi yapabilir. Bu noktada uyarmak istediğim bir konu kesinlikle kafanıza göre eczaneden göz damlası alıp kullanmayın. Farklı göz nezlesi tipleri farklı tedaviler gerektirir aksi taktirde göze zarar verirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Renkli Kontakt Lenslerin Özellikleri

Göz nezlesine karşı ne gibi önlemler alınmalıdır?

  • Öncelikle virüs ve bakterilerin olduğu ortamlardan uzak durmalısınız.
  • Yüzünüzün temas ettiği her şeyi temiz tutmalısınız ( yastık kılıfı, havlu, fön makinası….vs )
  • Güneş, rüzgar ve tozdan yeterince uzak durmalısınız.
  • Ultraviyole camlı güneş gözlüğü kullanmalısınız.
  • Yüzünüzü günde en az beş sefer saf suyla yıkamalı ve temiz bir havlu ile kurulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir