Göz Nezlesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz nezlesi, beraberinde göz kızarıklarına, kaşıntıları, yanmalarına ve batmalara özellikle göz kapaklarının şişmesine neden olur. Göz nezlesinin bir çok farklı nedeni olabilir. Bakteriyel, alerjik veya viral bir durum sonucunda göz nezlesi olma ihtimali oldukça yüksek. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız ve muayene olmanız gerekmektedir ve doktorunuzun teşhisine göre size özel tedavi şekli uygulayacaktır.

Etrafımızdaki bir çok farklı nedenden dolayı göz nezlesi olabiliriz. En yüksek ihtimal mevsimlerin değişmesi ile birlikte havada uçuşan polenler ve tozlar sonucunda alerjik bir rahatsızlık olmuş olabilir. Bu gibi durumlara gözün tepki vermesi sonucu göz nezlesi olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda doktorunuza giderek muayene ve tedavi olmanız gerekir.

Bakteriyel enfeksiyonlar sonucunda da göz nezlesi olabilirsiniz. Bunlar etrafınızda bulunan kişilerden sizlere bulaşmış olan iltihaplardır. Antibiyotik kullanarak bu rahatsızlıktan kurtulabilir, mikropları ve bakterileri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz. Göz nezlesi eğer bakteriyel ise bulaşıcı bir özelliği mevcuttur. Eğer bu rahatsızlığa yakalanırsanız mümkün olduğunda çevrenizdekilere de bulaştırmadan hastalıktan kurtulmaya özen göstermelisiniz.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer  ?

Göz nezlesinin tedavisi için mutlaka doktorunuzun doğru bir teşhis koyması gereklidir. Yanlış bir teşhiste uygulanacak yanlış bir müdahale sonucunda gözlerinize oldukça ciddi zararlar verilebilir. Göz nezlesi için damla veya hap şeklinde uygulamalar ile tedavi olunabilir. Alerjik göz nezlesi, sürekli olarak mevsim normallerinin değişmesi durumunda tekrarlayabilir, herhangi bir endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Fakat bakteriyel ve viral göz nezlerinde vücut dirençleri düşer ve ilaç ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Göze Cam Kırığı Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir