Göz sulanması neden olur?

Bu hayatta en çok dikkat etmeniz gereken organların başında yer almalıdır göz… Göz gitti mi yandınız arkadaş. Tamam hayat gene her türlü devam eder, ama çok daha zor bir şekilde devam eder. Bu nedenle göz ile ilgili en ufak soruna dahi bilgili bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Örneğin göz sulanması en sık görülen durumlardan birisidir ve bugün sizlere göz sulanmasından bahsedeceğim. Biraz bilinçlenin de olur da ileride bir göz sulanması durumu yaşarsanız en azından ne yapacağınızı bilin.

Göz Sulanmasının Nedenleri

Bir insanda göz sulanması oluyorsa, bunun iki temel nedeni vardır. İlk neden, göz yaşının diğer insanlara oranla çok daha fazla olması şeklindedir. Demek ki çok derdiniz var, sürekli ağlamak istiyor ama ağlayamıyorsunuz, bu nedenle göz yaşları birikerek sorun yaratıyor. Şaka, şaka… Öyle bir şey yok. Fiziksel nedenlerden ötürü göz yaşında artış vardır. Diğer bir neden ise, gözyaşı ile ilgili sistemde sorunların oluşmasıdır. Örneğin göz suyunu alması gereken sistemde bir hata olabilir. Doğal olarak göz suyu alınmayınca gözde sulanma yaşanır.

Göz Sulanmasında İlaç Tedavisi

Göz sulanması yaşayanlar, asla rastgele ilaç kullanımı yapmamalıdır. Özellikle de göz damlası gibi ilaçları sakın bilinçsiz bir şekilde kullanmayın. Komşunuz bir damla verir, “bizim oğlanda da vardı bu damla iyi geldi” falan der, sakın ha sakın aldırış etmeyin. Çünkü göz öyle el kol gibi değildir. Ele kola sürdüğünüz kremler yanlış bir olsa bazen ufak yanmalar ile atlatırsınız. Ama göze uygulanan ilaçların en ufak bir yanlışlığı durumu iyice kötü bir hale getirir, demedi demeyin.

İlginizi Çekebilir:  Göz Tembelliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz Sulanması ve Göz Doktorları

Göz sulanması, bazen farklı göz hastalıklarının da habercisi olabilir. Yani “gözde farklı sorunlar var, sulanma olarak belirtiyoruz; önlemini al” diyor olabilir size. Bu nedenle göz sulanması olan biri hiç fazla beklemeden, kendi kendine geçer gibi yanlış düşüncelere girmeden anında göz doktorlarının yolunu tutmalıdır. Devlet hastanelerin de hızlıca muayene olarak anında bu duruma karşı çözüm bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir