Göz Tembelliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göz tembelliği, hepimizin hayatımızda duyduğu, buna paralel olarak sık da rastlanan fakat içerik ve tedavi açısından pek az bilinen bir göz yetersizliğidir. Bilinen vakaların birçoğunda hastalığın fark edilmesi zor olduğu için tedaviye geç kalınmış bulunmaktadır. Hemen hemen birçok hastalıkta olduğu gibi göz tembelliğinde de erken tanı çok önemlidir, bu gerçekleştiği takdirde tedavi çok kolay bir hale gelmektedir. Tanımını yapacak olursak: Gözün sinir tabakasında ve sinir yollarında herhangi tanısı konulmamış bir hastalık bulunmamasına rağmen kişinin görme yetisini arttıramaması durumudur. Gözün ön kısmında oluşan görüntü/görüntüler gözün sinir tabakasına ulaşmaz veya bulanık bir şekilde ulaşırsa göz tembelliği ortaya çıkar. Göz tembelliğinin yerleşmesinin engellenmesi için göz sinirlerine görüntü ulaşmasını engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması ve bir an önce bu sinirlerin uyarılması gerekir.

Göz tembelliği nedenleri

  • Şaşılık
  • Doğuştan katakart
  • Gözlerde astigmat, miyop veya hipermetrop olması
  • Gözün kırıcı ortamlarının (kornea, lens, vb.) anormal pozisyonda olmaları nedeniyle sahip olunan diğer hastalıklar
  • Göz kapağı hastalıkları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi erken teşhis çok önemlidir. 6 yaşına değin tedavilerden başarılı sonuçlar alınması yüksek ihtimal dahilindedir.

Göz tembelliğinin teşhisi

Ebeveynler tarafından göz tembelliğinin teşhisi mümkün olmamaktadır. Her zaman ihtimal dahilinde olan bu hastalık ancak uzman bir hekim tarafından teşhis edilebilir.

Göz tembelliğinin özellikle görüldüğü bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Çocuk tarafından herhangi bir şikayet belirtisi görülmese dahi  1-3 yaşları arasında göz muayenesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Göz Kaşınması Neden Olur ?

Göz tembelliğinin tedavisi

Erken teşhis halinde yapılan tedavi çok basit bir şekildedir. Temel olarak bu tedavide yapılan şey, belirli zaman aralıklarında sağlam olan gözün kapatılıp tembel olan gözün çalıştırılmasıdır. En sık başvurulan tedavi türü de bu şekildedir. Birçok diğer tedavi türü de olmasına karşın göz tembelliğinin tedavisinde cerrahi müdahale bulunmamaktadır.

Ayrıca “Ortoptik Tedavi”ye bakacak olursak:
Bu tedavi türünde özel alet ve tekniklerle gözün bir açından iyileştirilmesi amaçlanır. Örnek vermemiz gerekirse, mesela bir hastanın üç boyutlu görme yetisi iyileştirilmek isteniyorsa, hastaya bu tedavi türünün alet ve teknikleriyle tedavi uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir