Göz Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir

Göz tembelliği, dışarıdan bakıldığı zaman kolay kolay anlaşılabilecek bir hastalık türü değildir. Göz tembelliğinin belirtileri, göz tarafından kendi çapında ufak boyutlarda gösterilir ve bu belirtilerin başkaları tarafından yada göz tembelliğinin olduğu kişi tarafından anlaşılması oldukça zordur. Bu yüzden göz tembelliği testi yapılabilmesi için çocukları en erken 2, en geç 4 yaşına kadar bir göz doktoruna götürerek muayene olmalarını sağlamalısınız. Aksi taktirde yaş ilerledikten sonra göz tembelliğinin tespiti dahada zorlaşır ve tedavisi de bir o kadar gecikmiş olur.

Göz tembelliğinin belirtileri;

Göz tembelliği, hasta yada başkaları tarafından gözle görülür büyük bir belirti sunmaz. Göz tembelliği olan kişiler, bu rahatsızlıklarını genelde bir tesadüf eseri farkederler. Örnek vermek gerekirse, bir çocuk oyun oynama esnasında bir gözünü kapatıp diğer gözüyle etrafa bakar ve daha bulanık yada daha seçici olmayan bir şekilde seyreder. Aynı işlemi diğer gözü ile de yapar ve daha net gördüğünü fark eder. Burada anlaşılan, bu çocuğun bir gözünde göz tembelliği var. Bu durumu ailesini söyleyebilir yada söylemeyebilir. Kendince normal olarak kabul edebilir. Bu yüzden çocukları göz hekimlerine kendimiz götürüp muayenelerini aksatmamalıyız.

Diğer bir örnekle açıklayacak olursak; Örneğin sağ gözümüze bir çapak kaçtı ve mikrop kapmaması için bir göz bandı ile sağ gözümüzü kapattık. Şu anda dünyaya sadece sol gözümüzle bakıyoruz ve o da ne? her şey eskisinden daha az net yada bulanık, yada iyi değil. Burada da anlaşılan, sol gözümüzde göz tembelliği varmış ve biz bunu uzun zamandır fark etmemişiz. Neden fark etmedik, çünkü hayatımız boyunca bir gözümüzü kapatıp gezmedik.

İlginizi Çekebilir:  Göze Kolonya Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Diyeceksiniz ki; madem sağ gözümüzde göz tembelliği vardı, sol gözümüzü kapatmadan bunu neden fark edemiyoruz? Sonuçta iki gözümüzde açık geziyoruz. Cevabı şu; Göz tembelliği genelde iki gözde birden değilde tek gözde olur. Göz tembelliği olan gözümüzün gördüğü sinyaller beyine iletilirken yok sayılarak iletilir. Yani beyin şöyle bir kıstas yapar, göz tembelliği olan gözden gelen veriler ve göz tembelliği olmayan gözden gelen verileri karşılaştırır ve hangisi iyiyse onu kullanır. Yani zihnimize sunar. Kötü sinyalleri (göz tembelliği olan gözümüzden gelen) arbsorbe ederek iyi olan görüntüyü algılamamızı sağlar. Anlaşıldığı üzere göz tembelliği durumunda tespit zor da olsa yinede bir yolu var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir