Gözde lazer ameliyatı nasıl yapılır?

Lazer ile ameliyat bir çok cerrahi dalda kullanıldığı gibi göz tedavisinde de başarıyla uygulanır. Bu yazımda herhangi bir göz rahatsızlığı olan hastalar için; göz lazer ameliyatı nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğim. Yazıma başlamadan önce erken tanı ve tedavinin özellikle göz bozukluklarında başarılı olunabilmesi için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Göz lazer ameliyatı kimlere yapılır?

Lazerle göz ameliyatı olabilmek için hastada bazı şartlar aranmaktadır. Eğer Hastanın fiziki ve biyolojik yapısı müsait ise uzman hekim tarafından lazerle göz ameliyatına karar verilir. Bu ameliyatı olabilmek için taşınması gereken genel şartlar şunlardır:

  • Göz dereceleri  1 yılda 0,50 diyoptriden daha fazla değişmemiş olanlar hastalar,
  • – 6 diyoptriye kadar astigmatı, +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar,
  • – 10 diyoptriye kadar miyopisi olanlar kişiler,
  • Keratokonus, göz tansiyonu vb. hastalıkları taşımayan kişiler,
  • Şeker hastalığı gibi ameliyatı riske sokacak kronik hastalık taşımayanlar
  • Korneası yeterince kalın olanlar,
  • 18 yaşından büyük kişiler

Kişinin gerekli şartları taşıyıp taşımadığı ön muayene ve on bire yakın tahlilin ardından belli olur. Lazerle göz ameliyatı kararını siz değil uzman doktor verir.

Lazerle göz ameliyatı nasıl yapılır?

Öncelikle hasta ameliyata hazırlanır ve girişteki geri dönüşüm kutusuna gözlüklerini çıkartıp atması istenir. Bu sizi moral açısından son derece motive edecektir. Yapılacak operasyona göre ki genellikle lokal anestezi ile acı duymamanız için gerekli uyuşturma yapılır. Lazerle göz ameliyatında; kornea üst taraftan ince bir şekilde kesilir, açılan kesikten gözün iç kornea kısmına ulaşılarak, gözün numarası düzeltilir. Bu işleme excimer lazer adını vermekteyiz.  Bu ameliyat ile gözde düzelme oranı son derece yüksektir.

İlginizi Çekebilir:  Arpacık Hastalığının Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Göz lazer ameliyatında iyileşme ne kadar sürer?

Genel itibariyle lazerle yapılan operasyon sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Ameliyattan yaklaşık bir saat sonra. İyileşme süreci ameliyatın niteliğine göre değişmekle birlikte 1 aya kadar sürebilmektedir. Bu süre zarfında kişi sosyal yaşamına devam eder ancak gerekli göz damlalarını kullanmaya mecburdur ve genellikle bu süreçte güneş gözlüğü kullanımı, doktor tarafından önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir