Göze Kolonya Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kolonyanın kültürümüzde önemli bir yer vardır, özellikle ramazan bayramı ve kurban bayramı gibi günlerde ister istemez kolonya ile haşır neşir oluruz. Buna ek olarak özellikle son günlerde Covid-19 pandemisi nedeniyle de kolonya kullanımı çok yaygın. Durum böyle olunca da ister istemez kolonya ile ilgili problemler yaşanabiliyor. Bu problemlerin başında en hassas organlarımızdan olan göz ile kolonyanın temas etmesi geliyor. Böylesi bir durumu yaşayanlar ” kolonya göze gelirse ne yapılmalı“, ” göze kolonya kaçması gözü kör eder mi” şeklinde aramalarla çözüm bulmaya çalışıyor. Biz de bu yazımızda bir ilk yardım konusu olan göze kolonya kaçması durumunu inceleyip etkileri en aza indirmekten bahsedeceğiz.

Öncelikle şunu belirtelim: her ne sebeple olursa olsun kolonya doğrudan ve bilinçli bir şekilde göze kesinlikle dökülmemelidir. Halk arasında kulaktan dolma bazı yanlış bilgilere göre baş ağrısı, göz ağrısı ve benzeri durumlarda göze kolonya dökülmesi gerektiği söylenir fakat bu kesinlikle doğru değildir ve böyle bir tedavi yöntemi yoktur. Kolonya, içeriğindeki alkol sebebiyle yakıcı bir yapıdadır. Gözler için son derece tehlikeli olan kolonyanın göze kaçması durumunda ne yapılır sözü uzatmadan bundan bahsedelim.

Göze Kolonya Kaçması Durumunda Ne Yapmalıyız?

Bilinçli bir şekilde göze kolonya dökülmemeli, damlatılmamalıdır. Yanlışlıkla ya da bir şakalaşma sonucu eğer gözünüze kolonya kaçmışsa derhal bol miktarda ılık ve temiz su ile gözünüzü yıkamalısınız. Ancak bu işlemi yapmadan önce ellerinizi yıkamanızda fayda var. Aksi taktirde elinizde var olan mikrop ve bakteri gibi mikroorganizmalar gözünüzü enfekte ederek daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Duş başlığı ya da benzeri bir alet yardımıyla gözünüze su tutmanız suyun tazyikine bağlı olarak tehlikeli olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Göz Tembelliğinin Belirtileri Nelerdir

Göze Kolonya Kaçarsa Ne olur?

Eğer ilk yardım müdahalesi yerinde ve zamanında bilinçli bir şekilde yapılmışsa kalıcı bir problem oluşturmayacaktır. İlkyardımın yapılma durumuna ve dökülen kolonya miktarına bağlı olarak göz yüzeyindeki epitelde geçici bir zedelenme oluşsa da çoğunlukla bir gün içerisinde düzelir. Siz gereken ilkyardım müdahalesini yaptığınız halde hala gözünüzde yaşarma ve kızarıklık oluyorsa tedbir amaçlı bir göz doktoruna muayene olabilirsiniz.

Bu noktada kolonyanın göze kaçtığı anda yakıcı etkisi size panik yaptırıp bilinçsiz davranmanıza yol açabilir. Mümkün olan en kısa sürede bol su ile gözünüzü yıkayarak kolonyadan arındırın. Alternatif olarak geniş bir leğene ılık ve temiz bir su doldurarak yüzünüzü batırabiliriz. Yüzünüz suyun içerisinde iken gözlerinizi yavaş yavaş açıp kapatarak gözümüzdeki alkol ve kolonyayı suyun içerisine bırakabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir