Göze Kolonya Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Merhaba değerli okuyucularımız. Bu yazımızda bir ilk yardım konusu olan göze kolonya kaçması durumunu inceleyip etkileri en aza indirmekten bahsedeceğiz. Göze direkt olarak kolonya bilinçli bir şekilde kesinlikle dökülmemelidir. Halk arasında bazı yanlış bilgilere göre baş ağrısı, göz ağrısı vb durumlarda göze kolonya döküleceği söylenir fakat bu yöntem kesinlikle yanlıştır ve böyle bir tedavi yöntemi yoktur. Kolonya, içeriğindeki alkol sayesinde yanıcılık özelliğine de sahiptir. Gözler için son derece tehlikeli olan kolonyanın göze kaçması durumunda ne yapılır sözü uzatmadan bundan bahsedelim.

Göze Kaçan Kolonya Nasıl Çıkarılır?

Göze bilinçli bir şekilde ve bilerek kesinlikle kolonya dökülmemelidir. Yanlışlıkla veya bir şakalaşma sonucu eğer gözünüze kolonya kaçmış ise derhal temiz bir su kaynağı ile gözümüzü pansuman etmeliyiz. Eğer mümkün ise banyo fıskiyesini çok az fışkıracak bir konuma getirdikten sonra ılık bir su ile gözümüze doğrultarak yıkamalıyız. Göz yıkama esnasında elimizi gözümüze kesinlikle vurmuyoruz. Çünkü elimizdeki zararlı bakteriler ve mikroplar gözümüze girerek daha kötü sonuçlar almamıza sebep olacaktır.

Göze Kolonya Kaçarsa Ne olur?

Eğer ilk yardım müdahalesi yerinde ve zamanında bilinçli bir vaziyette yapılmış ise göze hiç bir şey olmayacaktır.

Fakat kolonya göze kaçtığı anda yakıcı olacak ve size panik yaptırıp bilinçsiz davranmanıza yol açar ise gözünüze zarar vermeniz kaçınılmazdır. Mümkün olan en kısa sürede bir fıskiye yardımı ile gözünüzü kolonyadan ılık su ile arındırın. Eğer fıskiye yok ise temiz  ve geniş bir leğene ılık ve temiz bir su doldurarak yüzümüzü kulaklarımıza kadar bu suya batırabiliriz. Yüzümüz suyun içerisinde iken gözlerimizi yavaş yavaş açıp kapatarak gözümüzdeki alkol ve kolonyayı suyun içerisine bırakabiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Göz Seğirmesini Durdurmanın Yolları Nelerdir?

Başınıza he rne gelmiş olursa olsun. İlk yardım uygulamaları hayati öneme sahiptir ve panik durumunda yapılan hataları asla affetmez. Hastalık Tedavi, İLK YARDIM uygulamalarında panik yapmadan sorunun çözümüne odaklanmanızı önermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir