Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşının gözümüzden çıkana kadar izlediği yol biraz değişiktir.  Fakat gözyaşı kanal tıkanıklığı olduğu zaman gözyaşının izlediği yol değişmektedir. Öncelikle ince kanallar yardımıyla gözyaşı kesesine gider daha sonra gözyaşı kesesine ulaşarak burnumuza akar. Gözyaşı kanalı tıkandığında gözyaşları gözümüzün alt keseciğinde bekler. Fakat bir süre sonra daha fazla bekleyemeyen gözyaşı taşarak yanaklarımızdan aşağı doğru kayar. Gözyaşı kanalı tıkanıklığının neden olabileceği ve kimsenin istemediği olaylardan birisi de göz çapaklanmasıdır. Göz çapaklanması normalde gece uyurken oluşur fakat gözyaşı tıkanıklığı olduğu zaman siz uyurken değil her zaman başınıza gelebilir.

Gözyaşı kanalının genel tıkanma sebebi gözyaşı kanalının alt tarafındaki oluşan büzüşme ve kırışıklıklara bağlıdır. Böyle durumlarda burun ile kanal arasındaki kanaldan gözyaşının iletilmesi için gereken bir yol gerekmektedir. Bu kanalın açılması ancak burnun içerisinden yapılan ameliyatlarla veya direkt olarak cildin üzerinden yapılan ameliyatlarla sağlanabilir, aksi takdirde aradaki kanalı açabilecek başka çözüm yolları bulunmamaktadır.

Lazer ile Gözyaşı Kanalı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gözyaşı kanalı ameliyatı yapılırken hastaya lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Ameliyatta yapılan işlem gözyaşı kanalının ağzı genişletilerek lazerin probu kanala yerleştirilir. Prob ilerletilerek burun duvarına yaslanır ve daha sonra lazer işlemi başlatılır. Lazer burun ile kanal arasında yeni bir yol açar. Bu açtığı yol sürekli olarak makineler tarafından izlenerek aradaki yol istendiği büyüklüğe getirilene kadar ameliyata devam edilir. Aradaki kanal istendiği büyüklüğe geldikten sonra kanala silikon tüp takılarak ameliyat sonlandırılır. Pek fazla zor bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrasında hedeflenen gözyaşının kolayca çıkmasını sağlamaktır.

İlginizi Çekebilir:  Limonun Göze Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir