Gözyaşı Neden Oluşur ve Ağlamanın Faydaları

Gözyaşı, genelde insanların üzgün olduğu anlarla özdeşleşmiştir. İnsanlar genel olarak üzgün olduklarında gözyaşı dökmektedir. Ama gözyaşı dediğimiz şey, aslında gözlerimizi dışarıdan gelebilecek bakteri vb. rahatsız edici şeylere karşı koruyan bir nevi koruma kalkanı görevi görmektedir. Bunu, gözümüze herhangi bir cisim kaçtığı zaman çok hızlı bir şekilde oluşan gözyaşından da anlayabiliriz.

Gözyaşı Nasıl Oluşur?

Göz kapaklarımızın içinde gözyaşı bezi diye adlandırılan bir bölüm vardır. Gözyaşı tam olarak burada oluşmaktadır. Aslında bu gözyaşı bezleri sürekli olarak sıvı üretmektedir, ancak gözlerimizi her açıp kapattığımızda, göz kapaklarımız aracılığı ile bu gözyaşları toplanır. Ağladığımızda gözyaşlarının gözden aşağıya doğru süzülmesinin sebebi, göz kapaklarının, oluşan gözyaşlarının tamamını toplayamamasıdır. Bu nedenle fazlalık olarak kalan gözyaşı aşağıya doğru süzülmektedir.

Neden Ağlarız?

Aslında bu konuda çok net bir cevap yok. Bazı bilim insanları, insanların mutsuz olduklarında vücutlarındaki bu mutsuzluğa sebep olan hormonları gözyaşı yoluyla dışarıya attıklarını savunuyor. Ancak bu teoriye karşı gelen insanlar da var. Örneğin, bir başka teoriye göre de insanların gözyaşı dökmesinin sebebi, istemsiz olarak ilgi çekmektir. Yani insanlar aslında gözyaşı dökerek bir anlamda kendileriyle ilgilenilmesini beklediklerini dışarıya göstermiş oluyorlar.

Ağlamanın Faydaları…

Başta da söylediğimiz gibi, ağlamak aslında insanların mutsuz olduğu anlarla özdeşleştirilmiş olsa da, ağlama eyleminin birçok faydası vardır. Bunlardan şu şekilde bahsedebiliriz, öncelikli olarak ağlamanın en önemli faydası, kişinin mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olmasıdır. Stres altındaki insan ağlayarak mutluluk hormonlarının harekete geçmesini sağlayabilir. Ayrıca ağlayan insanların, kalp hastalıkları yaşama riski çok daha azdır. Bununla beraber, ağlamak insanların uyku düzenlerine de olumlu etki yaratır. Ağlayan insanlar, daha kolay uyuyup uyanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Göz Nezlesi tedavi edilmeli midir, edilmezse ne olur?

Ağlamanın faydaları tabii ki…

Ağlamanın faydaları tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Bu faydalara ek olarak şunları da sayabiliriz. Ağlamak, tansiyona iyi gelir, tansiyon rahatsızlığı yaşayan insanlarda olumlu sonuçlar vermektedir. Ağlayan insanlar, göz kuruluğu rahatsızlığı yaşamazlar. Ağlamak, sadece uyku değil aynı zamanda yemek düzenine de olumlu katkı sağlar. Ağlayan insanlar daha düzenli yemek yiyebiliyor. Ağlamak, kişi üstünde bir nevi sakinleştirici ilaç etkisi yapar. Ağlayan insanlar, bu şekilde daha sakin olabilmektedir. Ağlamanın aslında her şeyden öte en önemli faydası, kişinin ruh sağlığına olan olumlu katkısıdır. Bu konu üzerinde yapılan birçok araştırma, ağlama eyleminin, ruh sağlığına faydalı olduğunu göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir