Selülitlerden Kurtulmak İstiyorum!

Kendi evinizde uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile selülitlerinizi kolayca azaltıp yaza selülitsiz bacaklar ile girebilirsiniz.

Bitkisel yağ karışımları ile selülitlerinizden kurtulun

1 tatlı kaşığı susam yağı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 12 damla kekik, 8-9 damla biberiye yağı , 9 damla portakal yağını karıştırarak duştan 1 saat önce, vücudunuzdaki selülitli bölgelere masaj yaparak yediniz. 1 saat civarında bekledikten sonra, karışımı sürdüğünüz bölgeleri fazla bastırmayarak, fazla incitici olmayan bir kese ile keseleyin. Bu işlemi her 3 günde bir yapın ve sonucu gözlemleyin. Olumlu yönde düzelmeler ve selülitlerinizdeki azalmaları hissedeceksiniz.

İki kaşık melisa yağı, iki kaşık ada çayı ve iki kaşık okaliptüs yağını bir kabın içerisinde karıştırın. İçine 10 – 15 adet ezilmiş aspirin ve 4 tane limonu sıkıp suyunu ekleyip iyice karıştırın. Bu karışımı vücudunuzdaki selülitli bölgelere hafif bastırarak, masaj yaparak iyice yedirin. Bu işlem öncelikle selülitlerinizi en aza indirecek, yanı sıra cildinizi canlandıracaktır. Masajdan sonra 50 dakika kadar bekleyin ve ılık suyla duşunuzu alın.

Elma Sirkesi ile selülitlerden kurtulun

1 küçük bardak, derecesi yüzde dört veya yüzde altı olan elma sirkesiyle 1 çay bardağı elma suyu, limon yağı ve biberiye yağı ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışımı selülitli bölgelerinize emdirerek masaj  yaptıktan sonra mutfağınızda kullandığınız streç film ile bacaklarınızı sarın. Fazla sıkı olup kan akışını yavaşlatmamasına dikkat edin. 1 Saat süreyle bekledikten sonra yıkayıp nemlendirici losyonunuzu sürerek masaj yapabilirsiniz.

Bu streç ile sarma yöntemi selülit tedavilerinde çok etkili olan yöntemlerden birisidir. Ayrıca bu uygulamayı yaparken günde 1 bardak şekersiz greyfurt suyu içerseniz tedavinin olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunacaktır.


Selülitle savaşma yöntemleri;

  • Günde birkaç bardak biberiye yağı içmek selülit oluşumunda önleyici etkiye sahiptir.
  • Günde birkaç bardak domates suyu içerseniz selülit oluşumu azalır ve vücut toksinlerden arınır.
  • Bir miktar ince kıyılmış enginar yaprağını 1 bardak suda haşlayınız. Demlendikten sonra, günde birkaç bardak bu çaydan aç karnına ve şekersiz olarak tüketin.
  • Yeni sıkılmış 1 küçük bardak limonu bir küçük bardak suyla ile karıştırıp günde bir defa içiniz yarım çay bardağı ılık su ile yarım su bardağı zeytin yağını karıştırığ içine yarım çay bardağı da deniz suyu kattıktan sonra karışımı selülitli bölgenize ovalayarak uygulayın. Bu işlem selülit oluşumunu geciktirecektir ve en aza indirecektir.

Alın Bölgesindeki Sivilceler İçin Ne Yapılır?

Sivilce Oluşumu

Bilindiği üzere sivilceler ergenlik döneminde ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Etkisini uzun yıllar sürdürür. Bazı ciltlerde tamamen iyileşmez ve hastalık haline gelir. Sivilcelerin etkisi ciltte kalıcı olmaktadır. Tende çukurlaşmalar oluşturur ve lekeler bırakabilmektedir.

Güzelliği bozan cilt sorunları denilince akla hemen akne ve benzeri sorunlar gelir.  Özellikle alın bölgesinde oluşan sivilceler kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu bölgede oluşan sivilceler genellikle, stres ve hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Bölgede ölü derinin birikmesi ve gözeneklerin hava alamaması sonucunda da akne sivilce oluşumu kaçınılmaz bir durum olmaktadır.

Bu gibi durumlarda birçok tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fakat hepsi etkili olmamakla birlikte vücuttaki organlara zarar verebilmektedir.

Şimdi sizlere aknelere karşı bir kaç tedavi yöntemi bildirelim.

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce tedavisinde kimyasal ilaçlar veya bitkisel maskeler kullanılır. Kimyasal ilaçlar ciltteki hastalığı tedavi ederken, çoğu zaman vücuttaki diğer organlara zarar vermektedir. Vücuttaki hormonal dengeyi bozmaktadır. Bu tehditten uzak durmak için bitkisel maskeler tercih edilebilir. Bitkisel maskeler bölgesel tedavi yapmaktadırlar. Dolayısıyla vücudun herhangi bir organına zarar vermezler.

Alın bölgesindeki sivilceler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi stres ve hormonal değişiklerden kaynaklanmaktadır. Yani bu bölgede sivilcelenme ergenlerde daha sık görülmektedir. Bu dönemde yeşil yapraklı yiyecekler tüketmek veya suyunu içmek, cildi temiz tutmak, bol su içmek, ve yeterince uyumak sivilce oluşumunu kısmen önleyebilir.

Buhar banyosu cildin güzelleşmesine yardımcı olan seçeneklerden biridir. Bunun için yüzünüzü kaynar suyun buharına 10 dakika kadar tutmanız yeterli olacaktır. Ayrıca cilde yerleşen mikropların temizlenmesi için bitki çayları tüketilmelidir. Ihlamur ve rezene çayları tüketilmesi önerilen çaylardandır. 3 günde bir kil maskesi yapılarak cildin fazla yağlardan kurtulması sağlanabilir.

Bitkilerle Cilt Bakımı

PAPATYA KÜRÜ

Bir avuç papatyayı 6 bardak suyun içine atıp kaynatın. Sonra karışımı ince bir bez parçasından süzün. Karışım biraz soğuduktan sonra bir havlu alıp papatyalı suyla ıslatarak tüm yüze bastırın. 15 dakika kadar bunu uyguladıktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Ardından bebek pudrası sürerek yağ ve nemin yok olmasını sağlayın.

LİMON KOLONYASI KÜRÜ

Bir avuç ada çayını yarım su bardağı limon kolonyasının içine ekleyin. 2 gün bekletin. Bu karışımı pamuk yardımıyla ve her gün uygulamak koşuluyla yalnızca sivilcenin üzerine sürün. Sonra ılık su ile durulayın. Son olarak mutlaka kurulayın.

Kılları Yok Etmek İçin Ne Yapılır?

Çok küçük yaşlardan itibaren başlayan ve ergenlik döneminde artan tüylenmeler, kadın erkek herkesin problemleridir. Bu tüylenmeler genetik ya da hormon bozukluğundan olabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda özgüven kaybına neden olabilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar bu konuyu alay konusu haline getirerek, birbirlerini kırabilmektedirler. Kıllanmanın yoğunluk gösterdiği bölgeler kişiden kişiye değişmektedir. Ancak tedavi yöntemleri herkesçe aynıdır.

Günümüzde  kılları yok etmek için anlık çözümler kullanılmakta. Alt başlıklar halinde inceleyelim:

AĞDA

En çok tercih edilen yöntemdir. Kılları kökünden alır. Yüz de dahil vücudun her yerine uygulanabilir bir özelliğe sahiptir. Tüylerin çıkmasını üç hafta kadar geciktirir. Fakat bazı hassas ciltlerde tahrişe yol açmaktadır.

İP

İp yöntemiyle de tüyler kökünden koparılarak cilt temizlenir.

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

Kıllı bölgeye bu kremler sürülür ve beş dakika bekletildikten sonra su ile yıkanır. Krem tüyleri kopararak vücuttan ayrılır ve acı vermez. Ancak içeriğinde kimyasal vardır. Çok fazla kullanılmaması önerilir. Tüyleri bir hafta içinde yeniden çıkarır. Ancak kıllar jiletle alındığı gibi sert çıkmazlar.

Bahsettiğimiz bu yöntemler anlıktır. Yani sonrasında kıllar tekrar çıkacaktır. Jilet de bu yöntemlerden biridir. Bahsettiğimiz ağda, ip, tüy dökücü kremler vb. yöntemler kalıcı olmadıkları için tekrarlanmak zorundalar. Bu işlemlerden sıkılanlar için artık kalıcı çözümler bulunmakta:

LAZER EPİLASYON

Günümüzde kalıcı ve en modern epilasyon şeklidir. Lazer epilasyonda mühim olan ışığın dalga boyudur. Lazer epilasyonda ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder ve yeniden çıkmasına engel olur. Epilasyonun başarılı olması kişinin cilt tipine ve kıl yapısına bağlıdır. Kalın ve siyah tüylerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Beyaz ya da sarı tüylerde lazer epilasyon fayda sağlamamaktadır. Böyle kıl yapısına sahip kişiler iğneli epilasyona yönlendirilebilirler.

Koltuk altı kokusunu önlemek için!

Koltuk Altı Kokusu Neden Olur?

Koltuk altı kokusunun terlemeden dolayı olduğu bilgisi tamamen yanlıştır. Kokunun asıl nedeni; terleme sonucu üretilen protein ve yağların, bakterileri geliştirmesidir. Koltuk altında oluşup gelişen bakteriler pis kokuya neden olurlar. Ayrıca tüketilen sarımsak, soğan, baharatlı yiyecekler; giyilen sentetik kıyafetler de koku oluşumuna neden olan etkenlerdir.

Koltuk Altı Kokusunu Önlemek Mümkün mü?

Evet koltuk altlarına gerekli bakım yapıldığı takdirde kokulardan kurtulmak mümkün. Öncelikle o bölgedeki tüylerden kurtulmak gerekmektedir. Tüylerden kurtulmak demek bakterilerin azalması demektir. Çünkü tüylerin yok olmasıyla terleme azalacak ve bakterilerin beslendiği yağ, protein ve nemlenme yok olmuş olacaktır. Sabah ve akşam duş almak mümkün olmasa bile o bölgenin su ve sabunla temizlenmesi gerekmektedir.  Sonrasında, temiz koltuk altlarına koku gidermek için deodorant spray veya antiperspirant ürünler kullanılabilir.

Deodorant terlemeyi engellemez ancak hoş bir koku bırakır. Çok fazla terleyen insanların antiperspirant kullanmaları daha doğru olur. Bu ürün terlemeye engel olmakla birlikte hoş bir kokuya da sahiptir. Bu gibi ürünler terli bölgeye kullanılmamalıdır..Çünkü etrafa kötü koku yayılmaktadır. Koltuk altı kokusunu önlemek için yediğimiz gıdalara dikkat etmeliyiz. Bazı baharatlı yiyecekler, yeşillikler terlemeyi artırmakta ve bu da bakteriler dolayısıyla koku yayılmasına neden olmaktadır. Ayrıca terlemesi çok olan insanların pamuklu, ipek ya da keten kumaştan yapılmış kıyafet tercih etmeleri daha doğrudur. Sentetik kıyafetler terlemeyi artırmaktadır.

Koltuk Altı Kokusunu Önlemenin Bitkisel Çözümü

Karbonatın koku giderici olduğunu biliyor muydunuz?

Karbonat antiseptik özelliğiyle mikrop karşıtı bir maddedir. Koltuk altına sürdüğünüz karbonat mikropları yok ederek kokuya engel olur. Koltuk altını yok eden bir diğer bitkisel ürün de ada çayıdır. Ada çayını hem içerek hem de o bölgeye sürerek kokunun oluşmasına engel olabilirsiniz.

Diş estetiği nedir nasıl yapılır?

Dişlerdeki şekil bozukluğunun, eksikliğin giderilmesi ve dişlerin beyazlatılması işlemine diş estetiği diyebiliriz. Diş tedavisinde estetik görünüm kişinin ağız ve yüz yapısına uygun olmak zorundadır. Herkese aynı işlem uygulanamaz. Dişlerde estetik tedavi nasıl uygulanmakta bir göz atalım.

DİŞLERDE ŞEKİL BOZUKLUĞU

Dişlerin düzensiz olmasının en önemli nedeni süt dişlerin vaktinden önce dökülmeleridir. Ağızda erken dökülen dişlerin yerine çıkan kalıcı dişler üst üste binerek sağlıksız bir ağız içine neden olurlar. Bu durum kötü bir görünüme de ortam hazırlamaktadır. Dişlerde şekil bozuklukları küçük yaşlardan itibaren tedavi edilebilmektedir. Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Ortodontik tedavi dediğimiz yöntemle dişlerdeki şekil bozukluğu kolayca tedavi edilebilmektedir. Ortodontik tedavinin uygulanamayacağı dişlerde protetik işlemler uygulanabilir.

EKSİK DİŞLER NASIL TAMAMLANIR?

Eksik dişlerin kapatılması üç gelişmiş yöntemle mümkündür. Bunlardan ilki implanttır. Eğer hastanın çene yapısı implant için uygunsa bu yöntem sağlıklı olacaktır. İmplant yapılamıyorsa, eksik dişin önündeki ve arkasındaki dişlerin durumuna bağlı olarak köprü tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi de tercih edilmezse hareketli protezlerle diş eksiklikleri kapatılabilmektedir.

DİŞLERİN BEYAZLATILMASI

Dişlerin beyazlatılması için evde uygulanabilecek bir çok kolay yöntem vardır. Bunlardan biri karbonat. Karbonat dişleri beyazlatmakla kalmaz, ağız içindeki mikrop ve bakterileri de öldürür. Böylece ağız içinin sağlıklı olmasını sağlar. Karbonat kadar etkili olmasa da sofrada kullandığımız tuzun da diş beyazlatıcı özelliği vardır. Tuz da ağızdaki bazı mikroorganizmaları öldürür. Ayrıca yoğun kullanıldığında diş etlerindeki ödemi azaltmaktadır.

Evde Cilt Maskesi Yapımı

BU KEZ MİDEYE DEĞİL CİLDE!

Günlük hayatta yiyerek tükettiğimiz meyve ve sebzeler bizler için mükemmel cilt maskesi oluyor. İşe yararlığı kanıtlanmış bir kaç maskeyi sizlerle buluşturuyoruz. Bunları mutlaka denemelisiniz. Maskeler daima temiz cilde uygulanmalıdırlar. Yerken lezzetle yediğiniz ama yemekten başka ne işe yarayabilir ki diye düşündüğünüz meyveler cildinize güzellik getiriyor! Salatalık maskesi, Süt maskesi, Yumurta maskesi, Buhar maskesi, Bezelye maskesi gşbş maske yöntemleri ile cildinizi pürüssüzleştirin. Bunların yanı sıra saplıklı bronzlaşmak, çillenmeden bronzlaşmak için cilde esneklik kazandırmak için de yöntemlerimiz mevcut.

YUMURTA MASKESİ

Bir yumurtanın beyazını biraz çırpın. Sonra 4 damla limon suyu ekleyin. Yüzünüze hemen uygulamanızda fayda var. Karışım cildinizde kurur kurumaz ikinci katmanı sürün. 5 dakika kadar bekletip ılık su ile yıkayın.

SÜT MASKESİ

1 çay kaşığı yoğurt ile bir yemek kaşığı yağsız süt tozunu karıştırın. Dilimlenmiş ve kabuğu soyulmuş yarım salatalık ekleyin. Malzemeleri bir karıştırıcı yardımı ile püre olana kadar karıştırın. Yüzünüze uyguladıktan sonra 20 dakika bekletin ve ılık su ile temizleyin.

MUZ MASKESİ

1 yemek kaşığı portakal suyu ile yarım ezilmiş muzu karıştırın. 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Karışımı yüzünüzde 15 dakika bekletin ve ılık su ile temizleyin.

SALATALIK MASKESİ

Yarım salatalık ve yarım muzu karıştırıcıda püre haline getirin. Püre haline gelen karışıma yarım fincan limon suyu ve 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Yüzünüzde 30 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın.

BEZELYE MASKESİ

İki su bardağı taze bezelyeyi ezin ve üzüm pekmezi ile karıştırın. Yarım fincan ayçiçek yağı ve yumurta akı ekleyin. Karışıma bir miktar un ilave ederek maske kıvamını elde edinceye kadar karıştırın. Gece yatmadan yüzünüze uygulayın, sabah ılık su ile temizleyin.

BUHAR MASKESİ

1 tatlı kaşığı rezene ve 1 tatlı kaşığı naneyi yarım litre suda kaynatın. Karışımı ocaktan alıp buharına yüzünüzü tutun.

CİLDE ESNEKLİK KAZANDIRMAK İÇİN

Yarım litre sütün içine 1 yemek kaşığı pirinç atarak pişirin. Daha sonra karışımla cildinizi silin.

SAĞLIKLI BRONZLAŞMAK İÇİN

2 tatlı kaşığı yoğurt ile 1 yumurta sarısını karıştırın. 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ve 5 damla havuç yağı ekleyin. Karışımı yüzünüze ve boynunuza uyguladıktan sonra 20 dakika kadar bekletin. Ilık su ile yıkayın.

Cilt Güzelleştirici Maskeler

CİLDİNİZE PARLAKLIK KAZANDIRIN

Mevsim geçişleri, havasız ortam koşulları, sağlıksız besleme gibi nedenlerden dolayı cildimiz oldukça etkilenmektedir. İlk aşamada cildi koruyamadığımız durumlar için geliştirilmiş ve herkesin kolayca uygulayabileceği maskeler mevcuttur. Bu maskeler cilde eski sağlığını kavuşturarak daha yumuşak, pürüzsüz ve parlak bir görünüm verir. Cildi güzelleştiren maskelerden bir kaçını sizlerle paylaşıyoruz.

MASKELERLE GÜZELLİĞİNİZE GÜZELLİK KATIN!

Sirke İle Güzellik Kürü

Bunun için yarım çay bardağı tatlı badem yağı veya zeytinyağına, 7-8 damla sirke damlatın ve karıştırın. 1 ay uygulamak koşulu ile akşamları yatmadan önce haftada bir kaç kez cildinize sürün. Antioksidan etkili bu karışım hücreleri koruyacaktır. Sirke, ciltteki elastiki liflerin üretimini artıran ve dış yüzeydeki ölü hücreleri temizleyen bir özelliğe sahiptir. Kış aylarında bu sirke kürünü cildinize uygulayarak soğuktan yıpranan cildinize esneklik ve yumuşaklık kazandırabilirsiniz.

Mayalı Maske

4 çay kaşığı maya ve yarım fincan sodayı iyice karıştırın. Bu karışım 20’li yaşlarda ayda bir; 40’lı yaşlarda ise haftada bir uygulanmalıdır. Ciltteki gözeneklerin sıkılaştığını göreceksiniz. Bu karışım, kuru ve çizgili ciltlerde soda yerine süt veya su ile de hazırlanabilir. Uygulamadan sonra gözenekler iyice açılacağından yanlış bir şey yapılmamalıdır. Cilt temizlendikten sonra, cilde uygun bir nemlendirici ile nemlendirilebilir.

Ballı Yoğurtlu Maske

2 yemek kaşığı yoğurt ile 3 yemek kaşığı balı karıştırın. Maske kıvamı elde edilebilmesi için biraz yulaf unu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak yedirin. 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bu karışımı haftada bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Böylece siyah noktalardan ve lekelerden kurtulabilirsiniz.

Nemlendirici Güzellik Maskesi

1 kaşık süt ile 1 yumurta sarısını karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve üzerini ince bir bezle örtün. 15 dakika bekletip kağıt mendille silin. Sırasıyla ılık ve soğuk ile yıkayın. Kuru ve nemsiz ciltler için bu maske birebir. Haftada bi rkez uygulamak yeterlidir. Ayrıca içinde bulunan yumurta cildinizi beslerken, süt de ihtiyacınız olan nemi cildinize kazandıracaktır.

Akne Önleyici Tonik

Küçük bir pet şişeye gül yapraklarını doldurun ve üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyin. Ağzını kapatıp 2 gün bekletin. Karışımı süzdükten sonra 1 kahve fincanı sirke ekleyin güzelce karıştırın. Pamuk yardımıyla cildinize iyice yedirin. Kuruyuncaya kadar bekletin ve ılık su ile yıkayın.

Saç Boyalarının Nеdеn olduğu Zеhirlеnmеlеr Vе Yapılması Gеrеkеnlеr

Saç boyalarının nеdеn olduğu zеhirlеnmеlеr vе yapılması gеrеkеnlеr
Saç boyaları yani hidrojеn pеroksit, saç ağartıcıları vе ilgili kimyasalların nеdеn olduğu zеhirlеnmеlеr şöylеdir :

Çocukların saç boyası ilе zеhirlеnmеsi oldukça nadir bir durumdur. Kötü tadından dolayı çocuklar gеnеlliklе saç boyalarını ağız yolu ilе yüksеk miktarda almazlar, alsalar bilе gеnеlliklе ciddi zеhirlеnmе bulguları bеklеnmеz. Ancak bu boyaların kalıcılığını artırmak için kullanılan, oksijеnli su olarak da bilinеn hidrojеn pеroksit isimli maddе ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu maddе tablеt ya da sıvı olarak boyanın yanında satılır. Evlеrdе kullanılan hidrojеn pеroksit yaklaşık olarak %10’dan daha düşük bir yoğunluğa (%6 vе %9) sahiptir. Bu yoğunluktaki hidrojеn pеroksitin bulantı, kusma haricindе sistеmik bir zеhirlеnmе oluşturması bеklеnmеz. %10’un üzеrindеki yoğunluklarda da başta sindirim sistеmindе olmak üzеrе yanık gibi çok ciddi еtkilеr oluşturabilmеktеdir. Solunması ya da gözе kaçması da doza görе dеğişеn harabiyеtlеr oluşturabilir.

Bu arada hеmеn bеlirtеlim, kuaförlеr yaklaşık %30’luk hidrojеn pеroksit kullanırlar.

Nе yapmalı?

Panik yapmadan zеhir danışma mеrkеzi ilе görüşün. Zеhir danışma mеrkеzi muhtеmеlеn bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı önеrеcеktir. Hidrojеn pеroksit zеhirlеnmеsindе çocuğunuzu kеsinliklе kusturmayın.

Pеki hastanеdе nеlеr olacak?

Hastanеdе midе yıkaması vе aktif kömür uygulaması yapılmayacaktır. Çocuğunuz düşük yoğunluklu alımlarda sadеcе gözlеm altında tutulacaktır. Yüksеk yoğunluktaki hidrojеn pеroksit alımlarında isе еndoskopiyi dе kapsayan bir dizi tеst yapılabilir.

Spor Yapmanın Cilde Faydaları

Spor yapmak; sadece kilo vermeye, metabolizmanın bütün işlevlerini gerçekleştirmesine ve fiziksel zindelik ile güç kazanmaya yaramamaktadır. Spor yapmak; aynı zamanda cilt sağlığını korumakta, cildi güzelleştirmekte ve gerginleştirmektedir.

Spor ve Cilt

Düzensiz yaşam, dengesiz uyku ve beslenme, alkol ve sigara tüketimi, ağır ve stresli iş ortamı gibi birçok etmen günlük hayatımız içerisinde salgıladığımız endorfin hormonu düzeyini oldukça düşürmektedir. Endorfin hormonu düzeyinin düşmesiyle birlikte yaşanılan stres, cildimizde kırışıklıklara ve çeşitli dezenformasyonlara yol açmaktadır.  ‘’Mutluluk veren hormon’’ olarak da bilinen endorfin hormonu salgılamanın en iyi yolu spor yapmaktan geçmektedir.

Spor Yapmanın Cilt İçin Faydaları

Organizmamız içerisinde yer alan organlarımızı, kemiklerimizi, damarlarımızı koruma görevi cilde aittir. Bu sebeple, cildimizin bu görevini gerçekleştirebilmesi için daima diri olması önemlidir. Cildin diri kalmasını sağlamak düzenli olarak spor yapmakla mümkündür.

İnsan yaşının ilerlemesiyle birlikte nabız atım sayısı da düşmektedir. Bebeklerde en üst düzeyde olan nabız sayısı; yetişkinlik, orta yaşlılık ve yaşlılıkla beraber evre evre azalmaktadır. Nabız ne kadar çok atarsa, kılcal damarların aldığı kan seviyesi o oranda yükselir; bunun sonucunda hücre yenilenmesi gerçekleşir. Hücre yenilenmesinin gerçekleşmesiyle beraber vücudun kendini dinç tutması cildimizin de pürüzsüzlüğünü muhafaza etmesi demektir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte hücre yenilenmesini sağlamanın ve böylece cilt sağlığını korumanın yolu düzenli olarak spor yapmaktır.

Çeşitli cilt kremleri, ilaçlar, ameliyatlar… vesairesi gibi cilt gençleştirme yollarının hiçbirisi, düzenli olarak spor yapmak kadar işinize yaramayacaktır. Bu ve benzeri yollar, cildinizi belli bir süreliğine diri tutsa da hücre yenilenmeniz gerçekleşmediği için tamamen yapay bir yol olacak; cildiniz belli bir dönemden sonra yine eski haline dönecektir. Bir de bu yolları denerken maruz kalacağınız kimyasallar, başka sorunların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Unutulmamalıdır ki spor, cildin en iyi ilacıdır.

Selülitleri Azaltma Yöntemleri

Selülit, her kadın için korkulan bir konudur ve ne yazık ki bir çok kadın yeterince dikkat etmediği için selülitten bir türlü kaçamaz. Hâl böyle olunca da selülit nasıl giderilir? Sorusu bir çok kadının sıkça sorduğu soruların başında yer alır. Bizler de bugün bu soruya genel olarak cevap vermek ve selülitlerinizi azaltma aşamasında fayda sağlayabileceğiniz bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Selülitleri Azaltma Yöntemleri

Egzersiz ve Yürüş: Hemen herkes tarafından söylenecek olan standart ama en etkili yöntemdir. Zira günlük düzenli olarak yapılacak olan 30-35 dakikalık bir yürüş ve akabinde ufak egzersiz hareketleri ile selülitleri kısa süre içerisinde tamamen doğal bir şekilde azaltmanız mümkündür.

Sağlıklı Çalışan Sindirim Sistemi: Selülit oluşumunda ki en temel faktör, toksinlerin birikmesidir ki buda bilinçsiz ve sağlıksız beslenme ile oluşan bir durumdur. Eğer toksinlerin birikmesini önlemek, aşırı yağlanma gibi durumlar ile uğraşmak istemiyor iseniz sindirim sisteminizin hızlı ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamalısınız. Bunu ise, ancak doğal ve dengeli bir beslenme ile yapmanız mümkündür.

Stresten Uzak Durmak: Stres, bir kadın için her açıdan zararlı bir konu olduğu gibi, selülit konusunda da kadının en büyük düşmanıdır. Bu nedenle genel hayatınızdan, iş hayatınıza ve özel hayatınıza kadar her aşamada mutlaka stresten olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Eğer doğal yolların aksine farklı yöntemler denemek ister iseniz, profesyonel olarak bu konuda hizmet sunan uzmanlardan selülit giderici tedavi desteği de alabilirsiniz. Lakin bizim önerimiz her zaman doğru beslenme, düzenli egzersiz/yürüyüş ve stressiz bir yaşam ile doğal olarak selülitleri azaltmanız ve yok etmeniz yönündedir.