Hafıza Kaybı Belirtileri ve Tedavisi

Hafıza Kaybı Belirtileri ve Tedavisi

Başlangıçta hafıza kaybının belirtileri hasta tarafından gözlemlenemez. Bir süreden sonra ise hasta önceden çok iyi bildiği yerlerin adresini, yolunu unutmaya başlar, gideceği yeri bulmada zorluk çekebilir, eşyalarının yerini unutmaya başlar, bulmakta zorluk çekebilir. Her hastada görülmese bile hastalarda bir çeşit depresyon hali de görülebilir. Özellikle aile üyeleriyle kavgalar yaşanması bu dönemde olasıdır.

Unutkanlık ile hafıza kaybının karıştırılmaması gerekir, unutkanlık kullanılan eşyaların nasıl kullanılacağını da unutturabilirken hafıza kaybında bu görülmemektedir. Ayrıca halisünasyon gibi problemler de unutkanlıkla paralelken hafıza kayında yoktur.

Tümörler, bazı enfeksiyon türü hastalıklar, beyin damar hastalıkları gibi bazı hastalıklar hafıza kaybını tetikleyebilir. Ayrıca demans adı verilen bir hastalık türü bulunmaktadır ki bu hastalık da hafıza kaybını kendine özgü bir şekilde hastaya getirmektedir.

Hafıza kaybının kalıcılığı doktorun uygulayacağı tedaviyle paraleldir dersek yanlış olmaz. Hafıza kaybına sebep olan hastalığın tedavisi mümkün ise hastalığın gidişiyle birlikte hafıza kaybı da ortadan kalkacaktır. Doktorun koyacağı teşhis, doğruluğu oranında hafıza kaybının ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Tıbbi olarak iyileşmesi mümkün olmayan bir hastalık nedeniyle ortaya çıkan bir hafıza kaybı var ise bu hafıza kaybı ne yazık ki kalıcı olacaktır.

Geçici hafıza kaybının sebeplerini yazacak olursak;

  • İlaçların yan etkileri
  • Hafif kafa travmaları sonrası ortaya çıkan hafıza kayıpları veya bireyin başının yaralanması
  • Depresyon, paranoya gibi psikolojik sağlık sorunları
  • Aşırı alkol tüketimi
  • Vitamin eksikliği (B12)
  • Hipertiroid
  • Beyinde ortaya çıkan tümör
İlginizi Çekebilir:  Beyin Sarsıntısı Nedir ve Nasıl Olur?

Hafıza kaybıyla tanışıldığı takdirde derhal doktora başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde semptomlar ilerlemeye başlayabilir. Doktora başvurulduğunda doktor hafıza kaybının ne seviyede olduğunu anlayabilmek için testler yapar. Ayrıca bu testler sayesinde hafıza kaybının gerçek nedeni bulunabilir. Hafıza kaybının esas sebebinin belirlenmesi ve erkenden tedaviye başlanması hastalığın-hafıza kaybının ortadan kalkması için önemlidir. İnsanların hafıza kaybı problemiyle yüzleşmesi, bu problemleri kabullenmesi ve tedaviye can-ı gönülden razı göstermeleri de bu problemin aşılması açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir