Hangi Yiyecekler Mide Yanması yapar?

Millet olarak yemek yemeyi çok seviyoruz. Hatta o kadar çok seviyoruz ki maşallah göbek bağlamayan vatandaş neredeyse kalmadı gibi… Yöresel, modern, fast-food hiç bir şekilde ayrım yapmadan dalıyoruz ne bulursak. Haliyle de sadece göbek yapmakla kalmıyor, mide yanması gibi bir çok farklı sorunla da uğraşmaya başlıyoruz. Bende en azından bir nokta da dikkatli olun diye sizlere midede yanma yapan yiyecekleri listeledim. En azından bu yiyecekleri tüketirken dikkat edin de midede yanmalara neden olmayın.

Mide Yanması Yapan Besinler

  • Aşırı domates tüketimi,
  • Sarımsak ve soğan tüketiminde bilinçsiz hareket etmek,
  • Kızartma adını verdiğimiz fast-food besinleri bol bol yemek,
  • Çikolata görünce ayarsız bir şekilde dalıp tüketmek,
  • Nane yemeklere güzel tat verir deyip sınırı aşarak nane tüketimine neden olmak,

Mide de ciddi yanmalara neden olabilir. Tamam aşırı derecede besin tüketmemek gerekir, hamur işinden falan uzak durmanız gerekir, aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden korunmanız gerekir. Bunlar genel olarak herkesin bildiği mide yanması yapan durumlardır. Ama yukarıda ki unsurlar pek bilinmez. Özellikle domates neredeyse hiç bilinmez ve bol bol tüketilir, doğal olarak yanmalar dur  durak bilmez.

Mide Yanması Tedavisi Nasıl Olur?

İki şekilde bu durum tedavi edilir. Birincisi, hiç uzatmadan kalkıp doktora gideceksiniz… Doktor size şöyle bir bakacak, inceleyecek ve “bu ilaçlar sana yeter” diyecek. Yani ilaç tedavisi uygulanacak… Bir süre ilaçları bilinçli bir şekilde kullanarak var olan mide yanması sorunundan kurtulma şansınız olabilir. Fakat her zaman ilaç tedavisi yeterli olmayabilir. Bazende ikinci yol olarak diyet uygulanabilir. Bu diyete göre bir süre sonra mide kendine gelir ve yanmadan kurtulabilir.

İlginizi Çekebilir:  Diyabet Hastalarında Ayak Bakımı nasıl yapılır?

Mide Yanmasına Bilinçsiz Müdahaleler

Midesi yanan çoğu Türk, direkt olarak bilinçsiz olarak müdahale etmek ister. “Şunu tüket, bunu yap, şöyle hareket et” gibisinden çoğu uyarıyı dikkate alır. Bu tür durumlar çok yanlıştır ve tüketeceğiniz en ufak yanlış bir besin sizi daha beter yapabilir. Bu nedenle hiç zorlamayın, uzatmayın ve baktınız ki mide yanması ciddi bir sorun haline geliyor hemen bir uzmana, doktora danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir