Hipermetrop İçin Gözlük ve Lens

İnsan organları arasında önemli bir yere sahip olan ve hayatımız açısından ciddi derecede etkinlik sağlayan göz, bir organdan ziyade aslında hayatımızın tam merkezinde yatan bir gereksinimdir. Keza günlük hayatımızdaki yerinden tutun da, uyurken dahi dinlendirme gereksinimi duyduğumuz bu organımızı sağlıklı bir şekilde korumak için dikkatli ve bir o kadar da estetik davranmalıyız. Hipermetrop için gözlük ve lens konusunda yapılan çalışmalar, sağlık kurumları tarafından düzenli olarak takip edilse de bizlerin de dikkatli davranmamızı gerektirecek şekilde çalışmalar yapması gerekiyor.

Hipermetrop Nedir?

Görüntünün ve bizzat baktığımız cismin yahut objenin resminin, retina arkasına direk düşmesi ve bunun da bulanık bir resim oluşturması kişisel sıkıntıların en hafif yaratım noktasıdır. Bulanık bir görüntüyü netleştirmeye çalışan bilinç altımız, dahiyane çalışmaları ile öylesine etkilidir ki, bizzat gözlük optiği ile kurtulabilinir bir durum oluşmaktadır. Net görüntünün oluşmasındaki temel sebep, gözün arka ve ön boyunun kısa olması yahut kornea tabakasının ışığı tam anlamı ile kırmasında sıkıntı çıkarmasıdır. Toplumun %10’undan fazlası genel olarak hipermetrop yahut düzeltilmesine gerek duyulan başka göz hastalıkları nedeni ile gözlük kullanmaktadır. Hipermetrop hastalığına bakıldığı zaman, miyop hastalığının tam tersi olan uzağı gören lakin yakını iyi göremeyen olduğu sanılmaktadır.

Yaş ve Sağlık Faktörü

Yaş ilerledikçe daha da farklı bir durum yaratan bu hastalık, git gide uzağı da görememeye dönüşür ise durum biraz daha etkili çalışma gerektiriyor demektir. Gözlük ve lenslerin odaklarını test eden gözlük doktoru, bu konuda size etkili sonuçlar sunacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Genetik Görme Problemleri ve Hastalıkları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir