Hipermetrop Nedir?

Eğer hipermetrop hastalığını en basit şekilde anlatacak olursak, halk dilinde de bilindiği gibi “yakını görememe” olarak özetleyebiliriz. Bu hastalığa sahip olan bireylerde, cisimler tarafından yansımakta olan ışınlar direkt olarak görme işleminin yaşandığı merkeze yansımaz. Bunun yerine daha arka bir alanda odaklanma söz konusu olur. Bu tür kişiler yakında ki cisimler çok daha bulanık bir şekilde görür. Lakin uzağı görme konusunda bu durum herhangi bir soruna neden olmaz.

Bu sorunun oluşma sebebi ise oldukça fazladır. Zira doğuştan da kişide hipermetropi söz konusu olabilir, sonradan herhangi bir çevresel faktör nedeni ile de bu sorun söz konusu olabilir. Ayrıca bazı durumlarda göz içerisinde ki yakını görmeme konusunda ki bulanıklık, bazen ağrılara da neden olabilmektedir.

Hipermetrop Belirtileri Nelerdir?

Eğer hipermetrop sorunu düşük dereceli ise, sadece gözde yorulma ve yakını net görememe gibi sorunlar söz konusu olur. Çok ciddi ağrılar ve benzeri problemler pek fazla görülmez. Örneğin el işi yaparken düşük dereceli bir hipermetrop olan kişide bir süre sonra göz yorgunluğu başlar ve net görmeme durumu söz konusu olur. Miktar daha yüksek bir durumda ise, sadece yakında değil, uzağı görme konusunda da artık bulanıklık ve yorgunluk gibi sorunlar yaşanması mümkün hale gelir ki bu tür durumlarda mutlaka uzman desteği şarttır. Asla belirtileri gördüğünüz anda “geçer, kısa sürelidir” gibi düşüncelere kapılmamalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Göz sulanması neden olur?

Hipermetrop Tedavisi Nasıl olur

Genel olarak kırma kusurları gibi durumlarda tercih edilen tedavi yöntemi ve süreci gözlük kullanma şeklindedir. Ayrıca gözlüğün yanı sıra kontakt lens kullanımı da tercih edilebilir. Eğer gözlük ve lens gibi seçenekler de faydalı olmuyor, durum daha ciddi bir seviyeye ulaşıyor ise, göz doktorunun direktifleri ile farklı bir müdahale söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir