Histeri Krizi Nedir?

Histeri Krizi aslında bir abartı durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Nevrotik bir durumdur. Histeri diğer bir bilenen ismiyle isteri, hislerle yoğunluk, davranışlarda taşkınlık, tepkilerde aşırıya kaçma, ani zihinsel ve ya fiziksel değişimler olarak kendini gösteren bir sağlık sorunudur. Psikolojik bir rahatsızlıktır aslında.


Bu hastalığın görülmesi ile birlikte,  sadece kadınların yaşayacağı ve yaşamış olduğu bir hastalık olarak görülmektedir. Tabi bu durum daha sonra yanlış olduğu bilinse de, histeri en çok kadınlar da görülmektedir. Bunun sebebi ise, kadınların daha çok duygu iniş çıkışları yaşaması sebep olarak gösterilebilir.


Genellikle 30 yaş altındakilerde görülen bir hastalık olarak görülmektedir. Bu durum hayal gücüne bağlı olarak, bilinçaltındaki düşüncelerden dolayı ya da korkudan ve buna benzer durumlardan kaynaklanan ani krizler şeklinde kendini gösterir. Bu kriz hali çoğu zaman ne kadar süreceği belli olmasa da, geçici özellik taşımaktadır. Hasta, anormal tavırlar sergilese de ne yazık ki, bu durumun herkeste görülebileceğini, normal olduğunu düşünmektedir. Bu yüzden hasta olduğunun farkına varamaz ve kendini sağlıklı bulur.

Histeri Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Ani ataklarla kendini gösterir. Ani krizler dışında kısa vadeli ve ya uzun süreli, hafif ya da yoğun şekilde kendisini gösterir. Diğer histeri belirtileri ise şu şekilde fark edilmesini sağlar; hafif kasılmalar, nefes darlığı, acıma durumunda dayanamama, titreme, felç, konuşma, görme, duyma ve genel olarak davranış bozuklukları ve hafıza kaybıdır. Daha ilerlemesi durumunda da çeşitli sorunlar ile belki de daha ciddi boyutta olan hastalıklar nükseder. Bunlar, kimi zaman uyurgezerlik, teşhircilik gibi belirtilerin yanı sıra mitomani, kleptomani, nemfomani gibi manik sorunlar da ortaya çıkabilmekte ve karşılaşılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Stresin Başlıca Nedenleri Nelerdir?


Histerinin farklı bir boyutu daha vardır. Toplumsal histeride, bireysel olarak değil de kitlesel açıdan belirli bir grubu etkileyen olayların o grup tarafından abartılı bir şekilde algılanması ve toplu olarak aşırı tavırlar sergilenmesi halidir.


Bazı kişilik bozukluğu olan insanlar, düşünürler ki ne kadar abartılı davranırlarsa  eğer ilgi odağı olacağını, bu sebeple de mutlu olacaklarını hissederler. Hâlbuki bu durum hastalıktır. Kim ne yaparsa yapsın,  kendinin farkında olmalı ve sakin bir şekilde dilemelidir ruhunu, beynini, vücudunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir