İğne Fobisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

İğne fobisi

Bir şeye karşı duyulan korkunun gündelik yaşamımızı olumsuz yönde etkilemesi haline fobi diyoruz. Biz bireyler olarak varlığımızı tehdit eden ya da tehdit riski taşıyan durumlardan içgüdüsel olarak kaçarız. Bu kaçınmalar korku olarak algılanmaktadır. Korku bu haliyle kişinin varlığını, yaşamını sürdürmesine yardımcı olan savunma sistemlerinin bir ön uyarı mekanizmasıdır. Doğal olarak yaşamımızı sürdürmemiz için gereklidir. Fakat bu korkuların gereksiz ve aşırı olması durumunda fobi ortaya çıkıyor. Fobiler kendi arasında gruplara ayrılmakta çeşitlendirmeleri de bulunmaktadır. Bunlardan birisi de iğne fobisidir. Tıp diliyle   Tripanafobisi (iğne korkusu) olan kişilerde iğne ve enjektör çok ciddi sorunlar yaratabilir. Sağlık sorunları nedeniyle iğne vurulmanız gerektiği zamanlarda ciddi sıkıntılar yaşamanıza neden olur. İğne fobisi toplumun yaklaşık %10’ unu etkileyen korku çeşididir.

İğne Fobisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir
İğne Fobisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir

İğne Fobisinin Nedenleri

Çocukluk dönemlerinde yaşanan bazı travma olayları iğne fobisine neden olmakta. İğne olurken terleme, titreme, farklı fiziksel tepkiler, kasılma ve hatta bayılmaya kadar gider. İğnenin can yakıcı özelliğinden dolayı da bu korku gelişmekte ve bazı kişilerde acıya karşı hassasiyet oluşur. Ağrı eşiği düşük olan kişilerde de sık rastlanan bir durumdur.

İğne Fobisinin Tedavisi

İğne fobisinin yenilmesi genellikle kişinin kendi elinde olan bir şeydir. İğne yapılacağı sırada dikkatini dağıtacak bir şeylerle ilgilenebilir. Şarkı söylemek veya televizyon izlemek gibi, beyinde düşüncelerini başka bir noktaya sabitlemeye çalışabilir. Kan konusunda fobisi varsa iğneyi vuracak olan kişinin enjektörü başka bir odada hazırlamasını da rica edebilir. Koluna parfüm sıkarak onu iğne sırasında koklayarak kendini rahatlatabilir. İğne olduktan sonra ayağa hemen kalkmaması gerekir. 5-10 dakika kadar istirahat et ve tansiyonunu ölçtür eğer tansiyonun düşük değilse yavaş yavaş ağaya kalkın.

İlginizi Çekebilir:  Özgüven Nasıl Yükseltilir?

Bu tedbirler işe yaramıyorsa uzman desteği almanız gerekiyor. Psikolojik bir durum olduğundan dolayı bilişsel-davranışçı tedavi yöntemi ile iğne fobinizi yenmenizde yardımcı olur. Sistematik olarak hasta iğneye karşı duyarsızlaştırılıyor. Bu nedenle iğne gördüğünde hiçbir tepki vermemeye başlıyor. Bir diğer tedavi yöntemi de hipnoz, hasta uyutularak iğne fobisi ile ilgili olarak bilgilendiriliyor. Hastanın bir şekilde yeniden programlanması sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir