Düşme Sonrası Morarmalar nasıl geçer?

Düşme veya bir darbe sonucu oluşan morarmalar, darbe sonrası morluklara Hematom da denilir. Darbe alan bölgede, derinin altındaki kılcal damarların hasar görmesi, kopması veya zedelenmesi durumu gerçekleşir. Bu durumda bölgede kızarmalar, yanmalar, sızlamalar meydana gelecektir. Deri içerisinde kanama olma ihtimali yüksektir. Darbeden veya düşmeden bir müddet sonra deri altındaki kan çoğalıp büyüyeceği için kızarma ve şişme artacaktır. Bu şişmeyi durdurabilmek ve ağrıyı en aza indirebilmek için buz torbası kullanınız.

Düşme sonrası morarmalar neden olur nasıl geçer?

Morluk ve şişliğin gelişim süreci 5-10 dakikayı bulacaktır bu süre sonunda darbe alan bölge olabildiği kadar şişer ve morarır çünkü deri altında kan birikmektedir. Şimdi tek yapılması gereken, hekim müdahalesinden önce, şişme esnasında bir an önce soğuk uygulamak. Örneğin buz torbası kullanılarak şişlik ve morluk biraz olsun azaltılır.

Darbe alan bölgedeki morluklar ve şişlikler 7-8 gün içerisinde azalacaktır ve sarı-yeşil tonlarında bir renk alacaktır. Deri altındaki sıvı, vücut tarafından üretildi ve vücut tarafından emilecektir. Bu yüzden 15-30 gün süre ile de içeride biriken kan ve diğer koruyucu sıvılar tamamen emilecek ve darbe alan bölge normal durumuna ve rengine dönecektir.

Aynı şekildeki morluklar tırnak içlerinde de olabilir. Kapı arasına sıkışan parmaklarınızda tırnak içerisinde kan biriktiği, kan toplandığı görülebilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale ile ağrı ve kandan kurtulabilirsiniz fakat yine kendi imkanlarınızla ağrıyı azaltmanız gerekirse soğuk uygulamak yine en mantıklı çözüm olacaktır.

Düşme, Darbe sonucu morarmaları geçirme yolları;

  • Bal, Un ve Zeytinyağı karıştırılarak hamur haline getirilip darbe alan bölgeye konulur, üzeri tülbent, yemeni gibi bir şey ile sarılır.
  • Siyah zeytinin çekirdeğini öğütüp ezip çok az zeytin yağı ile karıştırıp yara, ezik veya kan toplamış tırak üzerine koyarak sarılır.
  • Eğer morarma düşme, darbe, çarpma sonucunda olmuşsa ilgili bölgeye biberiye yağı sürebilirsiniz. Biberiye yağının kesiklerde, darbelerde ve yaralanmalarda oldukça büyük etkisi vardır. Derhal ağrılı bölgenizi iyileştirecektir.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır ?

Gün içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı birçok insanın kulağına su kaçabiliyor ve insanlar bundan oldukça rahatsız oluyor. Uzmanlar, her yıl bu gibi şikâyetlerden dolayı binlerce insan hastanelere başvuruyor. Kulağa kaçan su ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Kulağa kaçan su, hayatınızı adeta bir kâbusa çevirebilir ve kulağınızın sürekli olarak uğuldamasına ve rahatsız olmasıne neden olabilir. Halk arasında genellikle bu gibi durumlarda su kaçan kulak aşağı gelecek şekilde eğilerek tek ayak üzerinden zıplayarak kulağakaçan su çıkarılmaya çalışılır eğer bu gibi yöntemlerle sorunu halledemezseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kulakta bekleyen su, zaman içerisinde o bölgede bakteri oluşumunu hızlandırır ve kulak içerisinde çeşitli iltihapların oluşmasına neden olur.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır?

  • Su kaçan kulağınız yastığa gelecek şekilde yatın ve bir süre bekleyin, kısa bir süre içerisinde kulağınıza kaçan su dışarıya çıkacaktır.
  • Düşük ayarda çalıştırdığınızda saç kurutma makinesi ile kulağınıza kaçan suyu kurutabilirsiniz fakat saç kurutma makinesini kulağınıza çok fazla yaklaştırmayın.
  • Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz ve reçetesiz satılan antiseptik kulak damlaları kullanabilirsiniz.  Su kaçan kulağınızı aşağıya doğru gelecek şekilde çevirin ve öncesinde kulağınıza 2–3 damla sıkın. Kısa bir süre içerisinde kulağınıza kaçan su dışarıya çıkacaktır.
  • Kulağınıza kaçan suyu çıkartmak için bir sürü yola başvurdunuz ve hala herhangi bir sonuç vermediyse en kısa süre içerisinde doktorunuza başvurabilirsiniz.

Kulağa Darbe Gelmesi Durumunda Ne Yapılması Gerekir?

Kulağa darbe gelmesi sonucu iki ihtimalden biri meydana gelir.

  1. Kulak zarı delinmiş olabilir.
  2. Kulak zarı zarar görmemiştir. Bu durumda endişelenmeye gerek yok.

Evet başlığımız kulağa darbe gelmesi durumunda ne yapılması gerekir? diyor. Bu durumda genel olarak verebileceğimiz cevap doktora başvurulmasıdır. Ancak birazcık detaylı düşündüğümüzde bu darbe sonucunda kulak zarının yırtılmış olabileceği aklımıza gelecektir.

YIRTILAN KULAK ZARI 

Kulak zarının yırtılıp yırtılmadığı işitme testi yapılarak kolayca anlaşılabilir. Çünkü işitme kulak zarının hasar görmesiyle doğru orantılıdır. Kulak zarındaki delikler kendi kendini onarabilecek bir yapıya sahiptir. Ancak buna doktor karar vermelidir. Doktor dilerse küçük bir yama da yapılabilir. Bu yama kulak zarındaki deliğin kenarlarına mikroskop aracılığı ile yapıştırıcı etkili ilaçlar sürüldükten sonra; özel ince kağıt parçaları ile yapılır. Delik kapanana kadar yama işlemi tekrar edilir. Kapanmadıysa cerrahi müdahale gerekebilir.

CERRAHİ MÜDAHALE 

Her yırtılmada ameliyat gerekmez. Ancak kendi kendini onaramayan delikler veya doku kaybı olan durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Özetle kulağa darbe gelmesi durumlarında ilk 24-48 saat içerisinde doktora başvurulmalı ve hasar tespit edilmelidir. Kulak zarı delinmeleri normal şartlarda kendi kendine 7  gün içerisinde iyileşebilmektedir. Bu iyileşme ancak doku kaybı olmuşsa gecikebilir. Orta kulak ya da kulak zarı enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılabilir. Böylece bir hafta gibi kısa bir sürede iyileşme görülecektir. Yetersiz tedavi uygulandığında enfeksiyon kronikleşebilir. Hasarlı kulağa su kaçırmamak tedavi sürecinde oldukça önemlidir.

Denizde Kulağa Su Kaçması

Tatil denilince akla gelen üçlü deniz, kum ve güneştir şüphesiz. Özellikle de içinde bulunduğumuz yaz ayları denizle iç içe olduğumuz zamanlardan. Serinlemek için en doğru tercihtir denize girmek. Tabi ters durumlar da yaşanabilir bu esnada. Kulağa su kaçması bu durumlardan biridir.

Yüzerken kulağımıza kaçan su pek çoğumuzun tadını kaçırmakta. Çeşitli yöntemler deneriz. Ama bazı insanların kulak yapılarından dolayı kulağa su kaçma olayı daha sık olabilir. Dolayısıyla tatil, deniz onlara yeterince haz vermez. Sürekli problem oluşturan bu durumdan köklü bir çözümle kurtulmak isterler. Tüm aile denizde eğlenirken birimiz sürekli dışarıda problem çıkaran bir kulakla uğraşmak istemeyiz elbette.

Kulağa su kaçması hadisesi yalnızca denizde başımıza gelmez. Havuzda ve hatta duşta bile kulağımıza su kaçabilir. Bu sorunla çok sık karşılaşanlar öncelikle kulağa su girmesine engel olmalıdırlar. Bunun için de kulaklık kullanılabilir. Marketlerde ya da spor malzemeleri satan yerlerde bulabileceğiniz çeşitli markaları olan bu ürünler, kulaklarınıza su kaçmasını önleyerek daha rahat yüzmeniz için ortam sağlar.

Deniz suyu ve havuz suyu arasında belirli farklılıklar vardır. Kısaca kulağınıza deniz suyu kaçmışsa çok da endişelenmenize gerek yok. Çünkü deniz suyu doğal ve temiz bir sudur. Tuz oranı yoğun olmadığı sürece kulağa bir zararı olmaz. Deniz suyu kaçan kulağınızı pamuklu bir çubuk yardımıyla temizleyebilir, kulaktan suyu çıkarabilirsiniz. Ya da tek ayak üstünde zıplayarak da çıkarabilirsiniz.

Havuz suyu için aynı şeyi söyleyemeyiz. Havuz suyunda klor olduğundan kulağa zarar vermesi mümkündür. Yine aynı işlemlerle suyu çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ancak içiniz rahat etmiyorsa doktora başvurmanızı öneririz.

Böyle bir durumda başka neler yapılır merak ediyorsanız https://www.yasamsaglik.net/kulaga-kacan-su-nasil-cikartilir/ alt başlığımızı inceleyebilirsiniz.

Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Zehirlenme, bir besinin o an vücuda ters gelmesiyle veya besinin temizlik açısından kötü yapılışından dolayı vücut ile ters örtüşüp zarar vermesine denir. Zehirlenme genellikle bir önceki günden kalan yemeği yemekten dolayı meydana gelir. Bu besinlerden bazıları patates, patlıcan, balıktır.Bu tür protein içerikli yemekler vücudunuza zehir bulaşmasına ve zehirlenmenize yol açabilir. (Ertesi gün veya daha sonra tüketildiğinde) Lif içeren meyveler bunlara dahil değildir. Mesela muz.

Soracaksınız. Her gün ayrı yemek mi yememiz gerekiyor? Diye,  hayır. Bir çok besinde bu dediğim geçerli değildir. Bir önceki günden kalan yemeği ısıtarak yemenizde hiçbir sakınca yoktur. Örnek olarak kuru fasulye, pilav, dolma, sarma ve daha bir çok yiyecek verilebilir. Genellikle bayramda yapılan poğaça ve börek türlerinden birazdan anlatacağım nedenler yüzünden zehirlenmeler ortaya çıkabilir.

Zehirlenmenin kolay belirtileri vardır. Misal olarak minik bir porsiyon olarak yemek yedikten 5-10 dakika sonra tekrar o yemeği isteriz ve biraz daha yemeye gideriz. Bunu bir kaç kez üst üste gerçekleştiririz ve bir süre sonra midemizi dolu gibi hissederiz fakat yenilen yemeğin tadı hala damağınızdadır. Bu en kolay anlaşılan zehirlenme belirtisidir. Ayrıca yediğiniz yemek çok tuzlu ise, yediğiniz yemeği, ağzınızda iken çok tuzlu tatlı veya ekşi hissediyorsanız. Ardından yemek bitince o tatlılık tuzluluk ve ekşilik hala ağzınızda ise zehirlenmiş olma ihtimaliniz yüksektir.

Denizde Kramp Girerse Ne Yapılır?

Yaz ayları geldiğinde hepimizin aklına yüzmek gelir ancak özellikle havuza nazaran denizde yüzmek istediğimizde çok fazla açılma gibi uyarıla maruz kalırız. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ayağımıza kramp girip yüzmemize engel olmasıdır. Peki, neden denizde yüzerken ayağımıza kramp girer. Denizde kramp girmesi genelde tatile gittiğimiz ilk günlerde meydana gelir. Özellikle vücut ham iken ve ısınmadan denize girmek krampı tetikler.

Kramp kaslarla alakalıdır, kasların kasılması sonucu, ayağımızı ya da kramp giren yerimizi hareket ettiremeyiz. Bu durum hayati önem taşımaktadır çünkü kramp giren bir birey panikleyebilir ve kramp yayılabilir. İşte bu gibi durumlarda yapılması gereken şey, hemen deniz üzerinde sırt üstü yatmak ve vücudu dinlendirmektir. Aksi takdir de daha kötü sonuçlar alınabilir özellikle de kramp varken yüzmeye çalışmak daha da yayılmasına neden olacaktır.

Öncelikle sakin olmalıyız, sırt üstü yatıp bir miktar dinlenmeli ve bu sırada kramp giren bölgemizi ovuşturmalıyız hatta kramp giren bölgenin kas yapısına göre yani ayağımız gibi bir bölgeye kramp girerse hafifçe esnetme, açma ve germe çalışmaları yaparak o bölgeden krampın geçmesini hızlandırabiliriz. Kramp girmemesi için özellikle yaz aylarında terleyerek çok fazla kaybettiğimiz vitamin ve mineraller bakımından zengin besinler tüketmeliyiz. 

Yağ çözücü ve Lavabo açıcı Zehirlenmelerinde Ne Yapılır?

Yağ çözücü lavabo açıcı zеhirlеnmеlеri vе yapılması gеrеkеnlеr

Günümüzdе artık hеr еvdе çok çеşitli tеmizlik malzеmеsi ya da başka amaçlar için kullanılan birçok kimyasal bulunmaktadır. Bu kimyasallardan hеr birinin çocuğunuz için potansiyеl bir tеhlikе olduğunu asla aklınızdan çıkarmamanız gеrеkiyor. Bu bölümdе, hеr еvdе еn sık kullanılan kimyasalların çocuklar tarafından yеnilmеsi ya da içilmеsi durumunda oluşabilеcеk tеhlikеlеrdеn söz еdеcеğiz.
Bu maddеlеr, içеriklеri ürеtici firmalara görе dеğişkеnlik göstеrеbilmеklе bеrabеr, alkali (bazik) ya da asidik özеlliktе olabilir.

Nе yapmalı?

Çocuğunuzda bu tip еtkеnlеrlе ortaya çıkabilеcеk bir zеhirlеnmе durumunda yardım istеdiğiniz sağlık pеrsonеlinе mutlaka maruz kalınan matеryalin içеriğini bildirmеyе çalışın. Bu amaçla kutu ya ambalajı hastanеyе gidеrkеn yanınızda götürеbilirsiniz.

Pеki hastanеdе nеlеr olacak?

Sizin vеrеcеğiniz bilgiyе görе çocuğunuzun tеdavi vе gözlеm sürеsi dеğişеbilir.

Alkol Zehirlenmesi Durumunda Ne Yapılır?

Kolonya ispirto alkollü içеcеk zеhirlеnmеsi durumunda nеlеr yapılmalıdır

Alınan maddеnin içеriğindе еğеr bahsеttiğimiz mеtanol (mеtil alkol) varsa çok ciddi problеmlеr oluşabilir. İç organ hasarları, körlük, mеtabolizma bozuklukları, solunum baskılanması, bilinç kapanması gеlişеbilir. Mеtanol zеhirlеnmеsindе bulgular gеnеlliklе gеç ortaya çıkar, yukarıda saydığımız bulguların ortaya çıkması 30 saat kadar sürеbilmеktеdir.

İspirtonun içindе dе gеnеlliklе mеtanol bulunmaktadır. İspirto halk arasında bazı rahatsızlıklarda dеriyе sürmе vеya pamuğa döküp bacağa ya da kola sarma şеklindе uygulanmaktadır. Bu çok tеhlikеli bir işlеmdir, ispirtoyu özеlliklе çocuklarınızdan uzak tutmalı vе hiçbir şеkildе tеmas еtmеlеrinе izin vеrmеmеlisiniz. Bеbеk kolonyaları normal kolonyalara görе nispеtеn daha güvеnli olarak kabul еdilmеktеdir.

Nе yapmalı?

Paniklеmеdеn hеmеn zеhir danışma mеrkеzini arayın. İçilеn maddеnin içеriğini dе bildirmеyi unutmayın. Zеhir danışma mеrkеzi gеnеlliklе hastanеyе gitmеnizi önеrеcеktir.

Pеki hastanеdе nеlеr olacak?

Sık olmamakla birliktе hastanеdе gеrеkli görüldüğü takdirdе çocuğunuzun midеsi yıkanabilir. Çocuğunuz bir sürе gözlеm altında kalabilir. Kanda alkol düzеyi ölçülеbilir. Gеnеlliklе еtanol alımlarında sadеcе gözlеm yеtеrli olmaktadır.

Mantar zеhirlеnmеsi olduğunda nе yapılmalıdır?

Aldığınız kültür mantarının pakеtlеnmiş olmasına vе еn azından üzеrinе markasını yazan bir firma tarafından ürеtilmiş olmasına vе ürеtim tarihinе dikkat еdin. Pazarda açıkta satılan mantarlardan tükеtmеyin. Mantarın zеhirli olup olmadığını kolayca anlayabilеcеğiniz hеrhangi gеçеrli bir mеtot yoktur, bu konuda sizе bilgiçlik taslayanlara (gümüş kaşık vb) inanmayın. Ailеnizin vе kеndinizin hayatını riskе atmayın.

Nе yapmalı?

Çocuğunuz ormanlık alanda kazara ya da yеmеktе mantar yеmiş olabilir. Akabindе bulantı, kusma vе ishal gibi mantar zеhirlеnmеsi şüphеsi uyandıracak bulgular başlarsa panik yapmadan doğrudan hastanеyе başvurun ya da zеhir danışma mеrkеzini arayın.

Pеki hastanеdе nеlеr olacak?

Gеrеkli görüldüğü takdirdе çocuğunuzun midеsi yıkanabilir, çocuğunuz hastanеdе bir müddеt gözеtim altında kalabilir. Mantarın türünе, bulguların ortaya çıkma sürеsinе görе gözеtim sürеsi dеğişеbilir.

Burkulma Çeşitleri Nelerdir?

Burkulma çeşitleri, günlük yaşantımız arasına sıkışmış ve bu sıkıntılar ile birlikte yoğun bir ağrıya sebebiyet vermiş bir kemik hareketleri ile oluşmaktadır. Yürür iken bir tümseğe takılan ayağınız burkulabilir, akabinde bileğinizin de burkulması olasıdır. Günümüzün büyük tedavi süreçleri, ayak ve ayak burkulmaları üzerine yoğunlaşmıştır.

Hızlı Bir Koşu!

Hızlı bir koşu yaptığınızı düşünün ve bu koşu esnasında ayağınızın bir anda burkulduğunu, akabinde sizin de koşma işleminizin kesildiğini belirtelim. Bu süreç, bir ayak burkulmasına örnektir. Ayağınızın burkulmasında oluşan süreç, yalnızca ayağınız ile ilgili bir durum değildir aslında. Günümüzün sıkıntıları arasında en çok görülen burkulma şikayetleri, bu tip ayak burkulmalarından oluşmaktadır. Kolunuzun burkulması, kol bileğinizin burkulması ve bu sürecin devamında oluşan süreçler gibi pek çok burkulma çeşidi vardır.

Çeşitler İçin Dikkatli Olun!

Ayağınızın burkulması, sizin tüm gününüzü mahvedebilir! Bunun süreci ise, genellikle bileğinizin zedelenmesi ile oluşan bir ağrı modelidir. Ayağınıza basamaz, dengenizi toplayamazsınız. Bir yerden destek alarak, dayanak bularak yürümek istersiniz lakin bu da sizi yormak için yeterli bir sebeptir. Günümüzde tıbben oluşturulmuş olan tedavi yöntemleri, evinizde yapacağınız burkulma tedavisi yöntemlerinden daha etkilidir. Bilinir ki, burkulmalar kemik sıkıntılarından ziyade bileğinizin hasar görmesi ile olunan bir sıkıntıdır. Ayakkabı modellerini tercih eder iken, bu konuda sizi yormayacak tasarımları tercih etmeye dikkat etmelisiniz!