İnternet Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığının belirtilerine bakar isek, aslında pek çok seçeneği karşımıza ip gibi dizebiliriz. Lakin bunu söylemeden önce, belirli olarak sunmamız gereken bir şey var. Mesela bu tarz sıkıntılarda başımıza gelen en büyük şey nedir? Yani internet bağımlılığı nasıl bir şeydir? Kötü bir şey midir yoksa iyi bir şey midir? Bu tarz sorular sorarak, bu bağımlılığın ne olduğunu da irdelemeliyiz aslında. Çünkü bakılır ise internet kullanıcılarının genellikle çoğu hayatlarını internet ile kazanan insanlar olabiliyor. Yani genele vurduğunuz zaman internete bağımlı olarak çalışıyor. Ama bir de şu var ki boş boş zaman geçiren ve kişilerin özel hayatlarını dahi saçma sapan bir hale getiren olumsuz bir bağımlılık var. Bu durum çok sıkıntılı bir durum olarak biliniyor ve belirli belirtileri var.

Bu belirtilerin genellikle ne tür şeyler olduğunu az çok anlayabiliriz aslında. Lakin ayrıntılı bir liste yapar isek, bu sorunların ne olduğunu rahatlıkla sunabiliriz.

Nedir Bu Sebepler ve Belirtiler?

  • İnternet bağımlılığının belirtileri arasında, kişinin sürekli internette takılma tutkusu bulunur.
  • Psikolojik olarak kişi kendini rahatsız hisseder internete bağlanamadığı bir ortam dahilinde.
  • Mesela kişi sürekli sosyal hayata bağımlı olarak yaşıyordur ve bunu yapar iken kendini de sık sık yoruyordur.
  • Lakin bu yorulma işleminin farkında değildir, çünkü bağımlıdır.
  • Bu ve buna benzeyen pek çok şey, aslında bir nevi internet bağımlılığının belirtileri arasında yer alır.
İlginizi Çekebilir:  Alkolün Beyine Olumsuz Etkileri Nelerdir

İnternet bağımlılığından kurtulmak isteniyor ise, kişi bunu kendisi seçmelidir. Bunu yapmak için sadece birkaç farklı alternatif kullanılabilir. En nihayetinde sadece belirli destekler ön plana çıkartılır ve rahat bir kullanım süreci belirlenebilir. Mesela kişi kendine bir plan çizer, bu planı bir arkadaşı yahut yakın bir sevdiği ile paylaşır. İnternete ne için bağlandıklarını yazar bu listeye. Yani internet, o kişiye ne katıyor ve ne tür katkılar sağlıyor bunları bilmek, kişi için büyük rahatlık oluşturacaktır. Bu yüzden dikkatli bir şeklide bu tarz işlemlerin hazırlanması sağlanır. Hem hızlı, hem de etkili bir şeklide yapılacak olan bu işlemlerin düzenlenmesi için, öncelikle kendinizi daha sakin ve sade bir şekilde hissetmeniz gerekiyor. Yani face ve twit gibi sosyal programlar sizi kendine çekiyor ise, onların aslında bir sanallık olduğunu anlamanız ve bunu kavrayana kadar daha az kullanmanız, sizin için önemli bir korunma aşaması olacaktır. Bunu yapar iken, dikkatli bir şekilde davranmanızı öneriyoruz. İnternet, dikkatli kullanıldığı taktirde işe yarayan bir teknoloji kapısıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir