İştahsızlık neyin belirtisidir?

İştahsızlık nedir, hangi hastalıkların belirtisidir, Kişiler neden iştahsızlık sorunu yaşarlar? Gün içerisinde sürekli iştahsız olmanın nedenleri nelerdir? İştahlı olmanın yolları ve iştah açıcı şeyler, iştah açıcı besinler ve içecekler hakkında bilmeniz gereken her şey. İştahımız neden kesiliyor ve çocuklarda iştahsızlık nasıl tedavi edilebilir. İştahsızlık ciddi bir rahatsızlığın belirtisi midir yazımızda bunlara yer veriyoruz. İştahsızlık rahatsızlığından kurtularak eski sağlığınıza ve ideal kilonuza dönebilirsiniz Dikkatli okuyalım.

İştahsızlık neyin belirtisidir?

Bazı mide ve bağırsak hastalıkları, bağırsak enfeksiyonu, mide ekşimesi, mide ağrıması gibi hastalık iştahın kapanmasına, iştahsızlığa neden olabilir. Özellikle midesi hassas olan kişilerde daha sık görülür. Mide yarası ülser gibi hastalıklarda da iştahsızlık etkilidir. Bağırsak yaraları da iştahsızlık çekebilir. Çünkü kişi yaşadığı hassasiyet nedeniyle gaz sıkıntısı ishal kabızlık ağrılar ve sancılardan dolayı besin alımını yavaşlatır bundan dolayı da iştahsızlık oluşur.

Bazı kanser türlerinde de iştahsızlık tehlikesi mevcuttur. Bununla ilgili gerekli tetkikler yapılması ve gerekli teşhisin uzman hekim tarafından koyulması gerekir. Özellikle çocuklarda iştahsızlığın sebeplerinden bir tanesi de demir ve çinko eksikliğinden dolayıdır.

İştahsızlık nasıl tedavi edilir?

Kişinin iştahsızlığının sebebi belirlenmiş ve teşhis edilmişse buna göre tedavi yöntemleri üretilebilir. Bazı psikolojik nedenlerden dolayı eğer iştahsızlık söz konusu ise buna göre de tedaviler mevcuttur. Eğer psikolojik değil de fiziksel bir rahatsızlıktan dolayı bir iştahsızlık söz konusu ise gerekli vitaminler, bununla ilgili besinler iştah açıcı besinler tüketilmelidir. Bir önemli husus ise öğün atlanmamalıdır. Yani her öğünde kararınca ve yeterince kişi kendini zorlamadan doymalıdır. Çinko, demir ve kalsiyum içeriği bol olan besinler tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Mide yanması, ekşimesi neden olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir