Kalp Atışlarında Düzensizlik Neden olur?

Kalp atışlarında düzensizliğin birden fazla sebebi vardır. Kalp ritmi bozukluğu son derece tehlikeli bir durumdur ve fark edildiğinde mutlaka kardiyaloga (kalp doktoru) başvurulmalıdır. Bu yazımda sizlere kalp atışlarında düzensizlik sebeplerini anlatacağım, unutmayın verdiğim bilgiler belkide hayatınızı kurtarabilir.

Kalp ritmi bozukluğu nedir?

Kalbin düzensiz bir biçimde atmasına aritmi yada ritm bozukluğu ismi verilir. Kalp atışları ani hızlanır ve kişi bunu hissedebilir. Heyecan ve spor aktivitesi sırasında bu durum belirginleşir. Kalp ritm bozukluklarının çeşitli nedenleri vardır. Bu hastaların kalbi hızlı veya yavaş atar yani kalp atış hızı düzensizdir.

Kalp atışlarının düzensiz olmasının sebepleri nelerdir?

Kalp hızı normal şartlarda dakikada 60 – 100 defa atar. Bu rakamlar ancak bazı kalp hastalıkları kalp ritm bozukluğuna neden olur. Koroner arter hastalığı, kalbin kapaklarında meydana gelen bozukluklar, kalp yetmezliği gibi. Bu durumların haricinde herhangi bir ilaç kullanımı, sigara ve alkol bağımlılığı, kafeinli veya enerji veren içecekler, stres aritminin diğer sebepleri arasındadır.

İlginizi Çekebilir:  Mikro Cerrahi Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir