Kanal tedavisi – Nedir nasıl yapılır, Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en büyük sorunlardan birisi çürük dişleri iyileştirmek için kanal tedavisi yapılmasıdır. Kök kanal tedavisi dişlerinizde meydana gelen herhangi bir çatlak veya derin çürükle beraber yara alan bölgelerin iyileştirilmesi için kullanılır. İltihap alan yerleri sinir dokularının daha iyi olması için çalışmaların yapılması ile ortaya çıkmaktadır. Konusunda uzman olan doktorlar tarafından yapılması son derece önemle dikkat edilmesi gereken bir iştir.

Kanal Tedavisi yapma şekli olarak özel veya kamuya ait bir diş hekim muayenesine gittiğinizde diş eti köklerinde bulunan bakteriler ve diş etinizdeki ölü dokuları kanalların içinden çıkarılmasıyla oluşmaktadır. Ağrıyan dişiniz sağlam ve sinir hücrelerini halen sağlam ise diş hekimi tarafından anestesiz yardımıyla uyuşturma yapılmaktadır. Dişinizin üstünde açılan bir delik yardımıyla ölü doku ve bakterileri dışarı çıkarmaktadır. Dişin temizleme aşaması olarak özel bir pamuk sayesinde dışarı çıkmayan diğer bakterilerinde ölmesi sağlanır. Son işlem olarak yumuşak bir dolgu ile kapatma işlemi yapılmaktadır.

Kanal Tedavisinin Faydaları

Kanal tedavisi faydaları olarak baktığımızda dişlerdeki enfeksiyonları durdurmakla beraber dişinde kurtarıcı dostudur. Bu bakımdan dolayı hem dişlerinizi koruyabilir ve doktorunuzun tavsiyeleri sayesinde antibiyotikleri düzenli kullanmaya başlamanız sizin için iyi olacaktır. Dişinizi kaybetmemek için mutlaka kanal tedavisi ile ilgili bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Diş hekiminizi sizi 6 ay içinde tekrardan bir enfeksiyona kapılmamanız için kontrole çağırabilirler. Bazı durumlarda sorunların devam etmesinde dişinizi ameliyat ederek kökü tekrardan onarımı yapılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Diş Köprüsü Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir