Karaciğer yağlanması nedir?

Genel anlamda karaciğer yağlanması olarak bildiğimiz ama tıp dilinde steatosis şeklinde garip bir adı olan bu sorunun bazı nedenleri vardır. Her sorunda olduğu gibi, gene bilinçsiz olarak hareket etmemiz durumunda başımıza gelen problemlerden birisidir. Kafamıza göre takılır, beslenme gibi konularda dikkat etmezsek her zaman karaciğer bölgesinde yağlanma riski ile karşı karşıya kalırız. Bende düşündüm, taşındım sizlere bilgi vermeye karar verdim. En azından daha dikkatli olursunuz.

Karaciğer Yağlanmasının Türleri Var Mıdır?

Öncelikle sağlıklı bir karaciğerde hiç bir şekilde yağ olmayacağını bilin. Eğer karaciğeriniz de yağ oluşmuşsa, bu karaciğer sağlıklı bir yapıda değildir, ters giden bir şeyler vardır. Yani biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Bu aşamada iki farklı yağlanma türünü bilmeniz gerekir. Biri direk alkole bağlı yağlanmadır ki burada içkinin dozunu kaçıran beyler, bayanlar dikkatli olmalıdır. Diğer türü ise alkole bağlı olmadan farklı nedenlerden ötürü gelişen yağlanmadır. Bu tür ikinci kategoride yer alıyorsanız ancak uzman kontrolünde nedeni öğrenebilirsiniz. Ama siz siz olun, alkolden uzak durun ya da dozunda tüketin kardeşim.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Bu sorun başlangıç noktasında çok garip bir sorundur. Öyle direkt olarak neden olduğunu anlayamaz, bir belirti ile karşılaşmazsınız. Belli bir seviyeye ulaştığında ancak belli belirtiler söz konusu olur. Halsizlik ise, bu sorunda en dikkat edilecek belirtidir. Eğer bir anda “yoruldum, olmaz” gibi durumlara giriyorsanız anlayın ki ters giden bir şeyler var. Bu arada karaciğer bozuldukça, diğer organları da bozar. Çünkü genişler, genişlediği içinde diğer organları dürtmeye, onlara zarar vermeye başlar. Baş dönmesi, hemoroid ve hazımsızlık halleri gibi durumlarda gene bu sorunun belirtileri arasında yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Alışveriş Bağımlığının Belirtileri Nelerdir?

Farklı Nedenlerden Dolayı Oluşan Karaciğer Yağlanması

Eğer alkol tüketmiyorsanız, neden bu sorun oluştu? Demeyin… Yemek yeme konusunda ayarsız hareket ettiyseniz, obezite nedeni ile; ya da diyabet, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden ötürü de karaciğer de yağlanma olabilir. Bazen bir anda kilo verme deneyiminiz olursa gene sorun olur. Bu nedenle ne anlık kilo alın, ne de kilo verin. Dikkat edin, her şeyi orantılı yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir