Kemik Kırığı Belirtileri Nelerdir?

Kemiklerimiz vücudun ayakta durabilmesini ve hareketlere verilen yeteneği ortaya koyan insanın alt yapısıdır. Kemikler ne kadar kuvvetli olursa sürekli kırılma tehdidi altında olan kemiklerin daha fazla mukavemet gösterecektir. Bu noktada biz hekimlerin de etkileri olacaktır ancak yapılması gereken çok fazla ön çalışma vardır. Ben bir ortopedist hekim olarak dengeli beslenmeyi her zaman kemik gelişimi ve zor bir durum olduğunda yani kırık olduğunda kaynama süreci için önermekteyim. Eğer bir vücut sağlıklı beslenirse her noktası sağlık ile dolacak ve kötü sonuçlar getirecek hastalıklar her zaman uzak duracaktır. Bu gözlemi yapmak için benim gibi bir hekim olmanız gerekmiyor ancak bu tip bir öneriyi benim gibi bir hekim pekâlâ yapabilir.

Ters bir durum olduğunda…

Ters bir durum olduğunda yani ters bir hareket ile kemiğinize bir zarar geldiğini düşündüğünüzde, bir sorun olup olmadığını anlamak aslında normal şartlarda zordur. Bir hekime gözükmek ve gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi adına bir şeyin yapılıp, yapılmayacağına karar vermek en mantıklı yol olacaktır. Ancak çabuk çözümler için bir şeyler yapılmak isteniyorsa, kemik kırığı olduğunda iç kanama da var ise hemen bir morarma ile karşı karşıya kalacaksınız. Bunun yanında ufak hareketler yaparak şüphelendiğiniz yer için bir test yapabilirsiniz. Aslında biz ortopedist hekimlerin de bu durumda yaptığımız şeyler budur. Ufak hareketlere vereceğiniz tepkiler çok şiddetli oluyorsa o bölgede bir kırıktan bahsedilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkartılır ?

Herkesin ağzında olan bir söz vardır “kırık ise duramazsın” bu söz aslında gerçeği yansıtmaz. Aslında kırık olan bir kemik ile uzun süre yaşayabilirsiniz. Yani sürekli ağrı yapmayacak kırıklar da olamaz ancak bu hemen tedavi başlamaz ise sonuçlarına katlanılmayacak boyutta sorunlar ortaya çıkacaktır. Yani dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta aynı.

Eğer bir sorundan şüpheleniyorsanız yapmanız gereken hemen bir uzman hekime görünmek ve gerekli bir tedavi var ise başlamak olacaktır. Çünkü bunun dışında attığınız adımlar çok büyük sorunları beraberinde getirebilir. Sorunsuz bir yaşam için hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir