Kil Maskesi ile Kuru Ciltlere Elveda!

Cildinizin kuru olmasından şikayetçiyseniz, cildinizi nemlendirmek için mutlaka nemlendirici kullanmalısınız ancak hergün nemlendirici ile uğraşmak yerine, cildinizi haftada bir yapacağınız kil maskesi ile nemlendirebilirsiniz. Kil maskesinin en önemli özelliği cildi sakinleştirmesidir. Hem kuru hem de kızaran ciltlerin kızarıklıklarının gitmesi ve nemlenmeleri için kil maskesinin kullanılması gerekir.  Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey, yeşil kil değil kırmızı kil. Çünkü kuru citler için kırmızı kil kullanılmalıdır.

Kırmızı kil nerede bulunur?

Aktarlarda kırmızı kili kolaylıkla bulabilirsiniz. Kırmızı kil maskesini nemlendirici maske olarak hazırlarken kullanacağınız malzemelerin doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

Nemlendirici kırmızı kil maskesi nasıl hazırlanır?

Deniz yosunu ve zeytinyağına karıştırarak içerisine yarım ölçek kırmızı kil katmanız yeterli. 4 kaşık zeytinyağı ve deniz yosununa 2 kaşık kırmızı kil eklemeniz gerekiyor. Ölçünüz 4/2 olmalı. Bu şekilde hazırlayacağınız karışımı yüzünüzde kil kuruyana kadar ortalama 35 dakika bekletmeniz gerekebilir. Kil kurumadan bu maskeyi temizlemeyin, cildinizi nüfus etmesi için kilin mutlaka kuruması gerekiyor. Ayrıca maskenin kokusunu iyileştirmek isterseniz gül suyu veya nane katabilirsiniz.

Kuru ciltlerin ışıldaması için maske tarifi önerimizi de bu maskeden 2 gün sonra kullanabilirsiniz. Badem yağı, zeytinyağı ve gül suyu karışımını birer ölçek şeklinde kullanın. Göz çevreniz hariç tüm yüzünüze uygulayın. 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu karışımla cildinizin nemlenmesini, sağlıkla parlamasını sağlayabilirsiniz.

Kuru ciltler için ne yapılmalıdır?

Cildiniz çok fazla kuruyorsa mutlaka neme ihtiyacı vardır. Nemlendirici kremler, nemlendirici maskeler özellikle organik alternatifler faydalıdır. Nem dengesini koruması için yüzünüz hariç diğer bölgeleriniz için banyo sonrasında vazelin kullanabilirsiniz. Yüzünüz içinse önerdiğimiz kil maskelerini deneyebilir, güvendiğiniz markaların nemlendirici yüz kremlerini kullanabilirsiniz. Eğer cildinizi bir türlü nemlendiremiyor, sürekli kuru cilt problemi yaşıyorsanız güneşten uzak durmanızı öneriyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Yüz & Cilt Bakım Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir