Kil Maskesi Nedir ve Nasıl Yapılır

Kil, çoğumuz tarafından bilinen en önemli maskelerden birisidir. Birçok yerde hazır kil maskesi bulabileceğiniz gibi kendi imkanlarınız ile de bu maskeyi evinizde hazırlamanız mümkündür. Cilt sorunları, çoğu kişinin başına gelebilecek ve genellikle de ergenlik yıllarında ortaya çıkan sorunlardır. Ancak daha da doğrulamak gerekirse her yaşta görülen bu sorun en fazla ergenlik yıllarında kafaya takılmaktadır. Hal böyle olunca da bu yıllarda ciddi anlamda bir arayış, bir çözüm aranır hale gelinmiştir. Bu anlamda kil maskesi herkese rahatlıkla tavsiye edilebilir. Şimdi gelelim evde bulunan malzemeleriniz ile nasıl iyi kalitede bir kil maskesi yapacağınıza…

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı kadar doğal kil
  • 1 yemek kaşığı bal
  • Ve 1 yemek kaşığı da yoğurt yeterli olacaktır.

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri klasik şekilde karıştırdıktan sonra yüzünüze uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın ardından yapmanız gereken ise 5 dakika süre ile yüzünüzde durmasını sağlamak olacaktır. Ardından bir bez yardımı ile cildinizde maske yaptığınız yerleri silebilirsiniz. Bu işlemin ardından da soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Haftada iki defa rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu maske ile yüzünüzü daha sık bir hale getirebilirsiniz.

Bir diğer yüz sıklaştırıcı kil maskemiz ise bundan daha farklı ve yine çok faydalı bir maskedir.

Şimdi de bu maskemizin malzeme ve hazırlanışını inceleyelim.

Malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı ‘’beyaz’’ kil
  • 2 tatlı kaşığı soya yağı
  • 1 çorba kaşığı kadar bal
  • Ve 2 tatlı kaşığı ezilmiş yaban mersini
İlginizi Çekebilir:  Mor halkalarınız mı var?

Bu maskemiz diğerinden biraz daha masraflı görünse de faydası ciddi anlamda kendisini göstermektedir. Üstelik kısa sürede olumlu ilerleyişi rahatlıkla görebileceğiniz bir maske olma özelliğine sahiptir.

Hazırlanış:

Tüm malzemeleri öncelikle karıştırarak maskeyi sürecek hale getirmeniz gerekmektedir. Bunun ardından ise öncelikli olarak yüzünüze güzelce maskeyi yedirme işlemine başlayabilirsiniz. Bu maskenin diğerine oranla daha fazla yüzde kalmasında fayda vardır. 25 dakika boyunca cildinizde kalmasını sağladıktan sonra nemli bir havlu yardımı ile yüzünüzü silebilirsiniz. Ardından ise ılık su yardımı ile yüzünüzü durulamanız maske için yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir