Kılları Yok Etmek İçin Ne Yapılır?

Çok küçük yaşlardan itibaren başlayan ve ergenlik döneminde artan tüylenmeler, kadın erkek herkesin problemleridir. Bu tüylenmeler genetik ya da hormon bozukluğundan olabilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda özgüven kaybına neden olabilmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar bu konuyu alay konusu haline getirerek, birbirlerini kırabilmektedirler. Kıllanmanın yoğunluk gösterdiği bölgeler kişiden kişiye değişmektedir. Ancak tedavi yöntemleri herkesçe aynıdır.

Günümüzde  kılları yok etmek için anlık çözümler kullanılmakta. Alt başlıklar halinde inceleyelim:

AĞDA

En çok tercih edilen yöntemdir. Kılları kökünden alır. Yüz de dahil vücudun her yerine uygulanabilir bir özelliğe sahiptir. Tüylerin çıkmasını üç hafta kadar geciktirir. Fakat bazı hassas ciltlerde tahrişe yol açmaktadır.

İP

İp yöntemiyle de tüyler kökünden koparılarak cilt temizlenir.

TÜY DÖKÜCÜ KREMLER

Kıllı bölgeye bu kremler sürülür ve beş dakika bekletildikten sonra su ile yıkanır. Krem tüyleri kopararak vücuttan ayrılır ve acı vermez. Ancak içeriğinde kimyasal vardır. Çok fazla kullanılmaması önerilir. Tüyleri bir hafta içinde yeniden çıkarır. Ancak kıllar jiletle alındığı gibi sert çıkmazlar.

Bahsettiğimiz bu yöntemler anlıktır. Yani sonrasında kıllar tekrar çıkacaktır. Jilet de bu yöntemlerden biridir. Bahsettiğimiz ağda, ip, tüy dökücü kremler vb. yöntemler kalıcı olmadıkları için tekrarlanmak zorundalar. Bu işlemlerden sıkılanlar için artık kalıcı çözümler bulunmakta:

LAZER EPİLASYON

Günümüzde kalıcı ve en modern epilasyon şeklidir. Lazer epilasyonda mühim olan ışığın dalga boyudur. Lazer epilasyonda ışık enerjisi ısı enerjisine dönüşerek kıl kökünü tahrip eder ve yeniden çıkmasına engel olur. Epilasyonun başarılı olması kişinin cilt tipine ve kıl yapısına bağlıdır. Kalın ve siyah tüylerde oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Beyaz ya da sarı tüylerde lazer epilasyon fayda sağlamamaktadır. Böyle kıl yapısına sahip kişiler iğneli epilasyona yönlendirilebilirler.

İlginizi Çekebilir:  Kil Maskesi ile Kuru Ciltlere Elveda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir