Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir

Fazla kilolardan şikayeti olanlar çevremizde oldukça fazladır. Kilo alamamaktan yana sıkıntı çekenlerin sayısı diğer gruba göre daha azdır. Fakat aşırı zayıf olanların oranı da küçümsenemeyecek bir boyuttadır. Peki kilo alamamanın nedenleri neler?

KİLO ALMAYI ENGELLEYEN ETKENLER

Öncelikle bir takım sağlık sorunları kilo almaya engel olabilmektedirler. Örneğin ateşli hastalıklar yani grip vb. hastalıklar kişinin kilo almasına engel olabilmektedir. Bunun yanı sıra kanser, aids gibi hastalıklar da kilo alımına engel olmaktadır. Çok hareketli insanlarda metabolizma olduğundan daha hızlı çalışır. Hızlı çalışan metabolizma kişide kilo kaybına neden olabilmektedir. Bunların dışında psikolojik duruma bağlı iştahsızlık, parazitler, yetersiz ve sağlıksız beslenme, vücuttaki emilim bozukluğu gibi nedenler kilo almayı durdurur ve hatta giderek kilo kaybına neden olurlar. Peki kilo almak için neler yapılabilir? Detaylarıyla öğrenelim.

KİLO ALMAK İÇİN BASİT YÖNTEMLER

Kilo kaybından şikayet eden hastalar öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurarak vücutta herhangi bir hastalık olup olmadığı hakkında bilgi almalıdırlar. Hastalık tespit edilirse öncelikle bu hastalığın iyileşmesi için tedavi görmelidirler. Hastalık yoksa ya da tedavi edilmişse bir diyetisyene başvurularak vücuda uygun bir diyet benimsenmelidir. Diyetin yanında yapılacak egzersizler de çok önemlidir. Tüketilen besinler sağlıklı ve dengeli olacağından kilo almak kolaylaşacaktır. Bu aşamada çay ve kahve tüketimi azaltılmalıdır. Çay ve kahve metabolizmayı hızlandırdığı için kilo almak zorlaşabilir. Ayrıca sigara kullanıyorsanız bırakmanız faydalı olacaktır. Çok hareketliyseniz kısıtlamakta yarar var. Kilo alımı ayda 1-2 kilo olursa bu hem sağlıklı hem de kalıcı olacaktır. Buna özen gösterilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Pratik Zayıflama Yöntemleri

GÜNLÜK HAYATTA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Bildiğiniz gibi şeker, un ve yağ kilo aldıran besinlerin başında gelir. Çünkü enerjileri fazladır. Örneğin 1 gram glikoz 4 kalori, 1 gram yağ 9 kalori verir. Yine de bu gibi besinler tüketilirken dikkat edilmelidir. Kilo alınırken vücudun diğer organları zarar görmemelidir. Mesela bir öğün baz alınırsa, bu öğündeki yemeklerin tamamı yağlı olmamalıdır. Aksi takdirde mide bunu kaldıramaz. Kilo alamama sorunu yaşayanların midesi zaten küçük kapasitelidir. Ağır yemeklerden zarar görmeleri olasıdır. Yağ ve şeker dışında sağlıklı karbonhidratlara yönelebilirsiniz. Bunlar makarna, ekmek pilav olabilir. Meyve ve meyve suyunu artırabilirsiniz.

Kilo almayı engelleyen faktörlerden biri iştahsızlıktır. İştahsızlığın giderilmesi için de vitamin ve çinko desteği alınabilir. Bunun yanında özellikle kahvaltıda tatlı yiyecekler yenilerek iştah açılması mümkündür. Örnek verecek olursak, reçel, bal, pekmez tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir