Kolit Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Bağırsak hastalıklarının nedenleri, teknoloji bu denli gelişmesine rağmen tam olarak bilinmeyen ve tam anlamıyla nelerin sebebiyet verdiği anlaşılmayan hastalık olarak görülmektedir. Aynı zamanda çevresel ve kalıtsal faktörlerin bu hastalıkta rol oynadığı görülmektedir. Genelde genç yaşta olan kişilerde görülen ve ortaya çıkan hastalıkları kapsamaktadır. Bu hastalıklar içerisinde olan hastalıklarından birisi de, ülseratif kolit olarak karşımıza çıkar. Ülseretif kolit, ateş, karın ağrısı, ishal, kanama gibi göstergelerle ortaya çıkmakta olup, kalın bağırsağın iç yüzünde yer alan tabakaların iltihaplanması durumudur.

Hastanın şiddeti, belirtileri, ağrısı kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve değişmektedir. Kalın bağırsak da tutunan bu hastalık, ateşlenme, iyileşme dönemleri görülür. Ülseratif kolit, bulaşıcı değildir insandan insana veya ortak eşyaların kullanılmasıyla birlikte bulaşması söz konusu olmamaktadır.
Mutlaka ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Genelde genç yaşta olan insanlarda hatta 20 yaş aralığında kişilerde görülen bir hastalıktır. Kalın bağırsak da nüfuz ederek yaralar oluşturmakta ve yaralarla birlikte kanama ve vücut sıvısında sıvı kaybına yol açar.
Belirtilerini görmeye başladığınız an uzman doktorlar tarafından muayene edilmeniz ve tedavi görmeniz gerekmektedir. Hatta bu durumda acele etmek ve geç kalmamak önem taşır. Her hastalıkta erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Daha büyük sorunlar, hastalıklar ile karşılaşmadan uzman doktorlardan yardım almak önemlidir.
Ülseratif kolitin nedeni şuan için kesin olarak bilinmemektedir.

Ülseratif kolit hastalığında, genetik ve çevresel faktörlerin etkisi oldukça  önemlidir. Ailesinde ülseratif kolit hastalığı olan bu hastalık sebebiyle sorunlar yaşayan kişilerin varlığı, genetik faktör sebebiyle başka birisinde görülmesi muhtemeldir. Bir çocukta bu hastalığın görülme ihtimali, sağlıklı ailelerin çocuklarında görülmesine göre daha muhtemeldir. Çevresel faktörler arasında ise, sigara ve alkol tüketiminin oldukça fazla olması bu hastalığın görülmesine  etkili olduğu görülmekte ve hissedilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara bakıldığında, bir hastalık düzeltilmeye çalışılırken bir hastalığın oluşmasına etkisi olan ilaçlar kolit hastalığını tetikler. Aspirin, antibiyotik ve bayanların kullandıkları doğum kontrol hapları hastalığın daha da şiddetlenmesine yol açabilmektedir. Bu ilaçlar kullanılırken doktora danışmanın faydası oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kolit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Ayrıca yaşanılan stres, hamilelik hastalığın şiddetlenmesine neden olmaktadır. Bazı enfeksiyonlar, kalın bağırsakta bağışıklık sisteminin direncini düşürmekte ve hücrelerinin aşırı reaksiyon göstermesine sebep olmaktadır. Ülseratif kolitin meydana gelmesinde büyük derecede etkili olduğu düşünülmekte fakat dediğimiz gibi nedeni kesin olarak tahmin edilmemektedir.
Bu hastalığın yol açtığı sorunların en başında ülserlerin oluşturduğu kanamadır. Bağırsakta fistül dediğimiz yaralar oluşabilir. Bu problemin ilaçla düzeltilmesi zordur. Ameliyat ile tedavi gerekebilir. Ülseratif kolitin sorun olduğu en tehlikeli hususlardan birisi de toksik megakolondur. Sonuç olarak bağırsaklar kendiliğinden genişlemiştir. Acil tedavi gerektiren bir durumdur.

Kolit Hastalığının Tedavisi Mümkün Müdür?

Ülseratif kolitte, kalın bağırsak kanseri yaşama olasılığı sağlıklı olan bireylere göre daha görülmektedir. Bağırsak bölgesinin tutulan kısmına göre hastalığın riski belirlenmektedir. Bu yüzden hastalık durumu ortaya çıktıktan sonra  8 veya 10 yıl sonra bu hastalığı yaşayan insanların yılda bir kere kolonoskopik muayeneleri gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir