Köpek Fobisi Nedir Nasıl Geçer ?

Köpek Korkusu Nedir ? Köpek korkusu, psikolojik sorunlardan bir tanesidir. Normal yaşantıda köpeklerden korkmak doğaldır fakat bu korku günlük yaşamda size takıntı şeklinde üzerinize baskı yapıyor ve yaşantınızı önemli ölçüde etkiliyorsa fobik bozuklardan bir tanesi olarak belirlenmektedir. Evden dışarı çıkamıyor veya gideceğiniz yerde herhangi bir köpek varlığı var mı yok mu şeklinde sürekli düşünüyorsanız bu durum fobi olarak adlandırılır ve bir an önce uzman kişilere danışarak tedavi olmanız gerekmektedir.

Köpek Korkusunun Nedenleri

Köpeklerden korkmanızın bir çok farklı nedeni olabilir, bu durum köpek korkusuna değil, fobilere özel bir durumdur. Küçüklüğünüzde köpeklerle yaşamış olduğunuz kötü bir anı, bilinç altınıza işleyerek ileriki yaşantılarınızda sürekli yaşamış olduğunuz korkuyu hatırlatır ve bilinçaltını tetikleyerek aklınızda her zaman soru işareti olmasına neden olur.

Köpek korkusu nasıl yenilir, nasıl geçer ?

Köpek korkusunun boyutu, eğer sadece köpeklerden korkmak gibi doğal bir durum ise kendiliğinden bu durum ortadan kaybolabilir ve ciddi bir problem oluşturmaz. Fakat köpek fobisi ciddi anlamda hayatınızı etkiliyor ise, sizin köpeklere yaklaşmadıkça onların size herhangi bir zarar vermeyeceğini veya onlarla iletişim kurabileceğinizi düşünebilir, kendinizi ikna edebilirsiniz.

Zaman içerisinde köpeklere karşı biraz daha yaklaşarak, onlarla vakit geçirerek ne kadar masum olduklarını gördüğünüzde bu fobinizden vazgeçebilirsiniz. Tabiki bir psikiyatriden destek almanız, uzman kişiler eşliğinde bu duruma bir çözüm yolu üretmeniz sizin için bu süreci atlatmanızda oldukça yarar gösterebilir.

İlginizi Çekebilir:  Diş gıcırdatma Neyin Belirtisidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir